"Ministerstvo financí mi sdělilo, že s penězi mohu počítat až na konci roku," cituje šéfa dopravního fondu Pavla Švagra. Fond má proto pro případ naléhavé potřeby připraveno alespoň čerpání pětimiliardového kontokorentu.
ČEZ je na odkup svých akcií připraven. "Vypracovali jsme analýzu, zda koupě neodporuje evropským pravidlům. Potvrdilo se, že ne. Nyní čekáme na signál od vlády," řekl HN obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.
Vláda o prodeji rozhodne až na základě doporučení z porady ekonomických ministrů. Ministerstvo financí dá pak akcie na burzu, kde je ČEZ obratem koupí. To se ukazuje jako jediná schůdná varianta. Původně uvažovaný prodej ve výběrovém řízení nepřichází v úvahu.
Nestojí za tím tlak sociálních demokratů, kteří prodej akcií ČEZ odmítali, ale energetická bezpečnost. Podle zdroje HN se premiér Mirek Topolánek obává, že by akcie získal nějaký ruský energetický gigant, třeba Gazprom. "To hrozí, i kdyby je koupila jiná firma. Ta je může dále prodat či ji Gazprom může pohltit," řekl deníku.
Reakci premiéra se Hospodářským novinám nepodařilo získat, neboť je na dovolené.
Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra listu řekl, že Topolánek si jako jeden z mála lidí v Česku nebezpečí vyplývající z ovládnutí české energetiky ruským kapitálem uvědomuje. "Osobně se domnívám, že prodej sedmi procent akcií ČEZ ve výběrovém řízení by velký problém nepředstavoval, pokud by to mělo být například 15 procent, to už by problém byl," uvedl Vondra.
Ministerstvo financí se však podle důvěryhodného zdroje HN připravuje i na variantu, že by stát akcie nakonec z bezpečnostních důvodů neprodal. Existuje i možnost, že by vláda přikázala jednotlivým ministerstvům čerpat prostředky z jejich rozpočtových rezerv. Ty činí celkem 68 miliard korun. Ušetřené peníze by pak putovaly právě na konto dopravního fondu, píšou HN.