Tržby v maloobchodě včetně motoristického odvětví stouply o 6,4 procenta.
Maloobchodní tržby se loni zvyšovaly ve všech měsících v rozmezí čtyři až osm procent. Růst tržeb za potraviny se v jednotlivých měsících nacházel v intervalu od 1,5 do 6,7 procenta, za nepotravinářské zboží to bylo od 4,6 do 10,5 procenta. Nejvyšší dynamiku vykazovaly podniky s 50 a více zaměstnanci.
V motoristickém odvětví se na růstu tržeb o 6,3 procenta podílely prodej a opravy motorových vozidel, které se zvýšily o 7,1 procenta, i prodej pohonných hmot, jenž stoupl o 4,8 procenta.
V samotném prosinci tržby meziročně vzrostly o 4,7 procenta, po sezonním očištění pak o 7,5 procenta. Největší podíl na přírůstku celkových tržeb měly nespecializované prodejny s převahou potravin a specializované prodejny potřeb pro domácnost.
Meziměsíčně stouply očištěné tržby v maloobchodě bez motoristického odvětví v prosinci o půl procenta.
K celkovému růstu v posledním měsíci loňského roku nejvíce přispěly nespecializované prodejny s převahou potravin a specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, železářského zboží, nábytku a dalšího zboží pro domácnost. Nejrychleji rostly tržby v prodejnách textilu a obuvi a v prodejnách potřeb pro domácnost. Pokles zaznamenal prodej drogistického, farmaceutického a kosmetického zboží a také použitého zboží, informoval ČSÚ.
V členění podle velikostních skupin rostly tržby nejvíce v podnicích se 100 a více zaměstnanci, a to o 8,2 procenta.
Maloobchod v EU podle údajů, které zveřejňuje Eurostat, vzrostly v prosinci meziročně po očištění o pracovní dny o 3,3 procenta a meziměsíčně o 0,7 procenta. Největším tempem rostly tržby v Lotyšsku (o 27,2 procenta), Estonsku (o 19,1 procenta) a v Polsku (o 12,3 procenta). Snížily se naopak v Belgii o 3,9 procenta a ve Slovinsku o 2,5 procenta.