...plynem širší konkurenci.
Členské státy se dosud liší v názoru na rozsah plánovaných změn v energetickém sektoru, respektive jak daleko zajít při rozdělování neboli "rozvazování" výroby a distribuce elektřiny.
"Rozhodně podporuji úsilí komise o posílení konkurence, jež by vedlo k příznivějším cenám v Evropě," řekl německý ministr hospodářství Michael Glos.
"V cestě k tomuto cíli leží velmi rozdílné názory 27 členských států. Dohoda leží někde uprostřed," dodal Glos.
Evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs ve středu zopakoval, že exekutiva EU upřednostňuje plné "rozvázání vlastnictví". Velké firmy jako E.ON a RWE by tak musely prodat výrobní provozy nebo distribuční síť.
Koncept usnesení ministrů energetiky nevyzdvihuje žádný specifický plán, vyzývá pouze Evropskou komisi, aby rozvedla své návrhy.
Brusel rovněž navrhuje, aby šetrnější obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a sluneční elektrárny, tvořily do roku 2020 až 20 procent produkce Evropské unie. Ve stejné perspektivě by měla biopaliva tvořit nejméně 10 procent pohonných hmot.
Ministři se neshodnou na tom, zda by se tyto cíle měly stát závaznými, připravovaný dokument ponechává tuto záležitost bez odpovědi. Exekutiva EU je přesvědčena, že nezávazné požadavky nefungují.
Evropská komise rovněž navrhuje, aby EU do roku 2020 jednostranně omezila emise oxidu uhličitého (CO2) nejméně o 20 procent oproti roku 1990. Návrh počítá se zvýšením cíle na 30 procent, pokud se připojí další rozvinuté země.
((Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]