"Silný růst poptávky po komoditách, který výrazně podpořil příliv FDI do zemí ze skupiny rozvíjejících se trhů, už dosáhl maxima," uvedla analytička S&P Helena Hesselová ve zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Mnoho zemí této skupiny totiž disponuje přírodními zdroji, které zahraniční firmy lákaly k investicím.
Situace České republiky je odlišná, protože země není zásobárnou kovů či jiných vzácných komodit. Přesto ji patrně stihne stejný osud. "Koncentrace přímých zahraničních investic na rozvíjejících se trzích je poměrně značná, takže jejich absorpční kapacita klesne. Důvodem je i konec velkých privatizačních kauz," upozorňuje analytička. Vedle zemí střední a východní Evropy to bude i případ Egypta, Maroka a dalších zemí.
Přímé zahraniční investice se začaly výrazně zvyšovat v roce 2004, kdy se zlepšilo celkové ekonomické klima ve světě. Silný růst se udržel i v letech 2005 a 2006. Toto příznivé období se ale dostavilo po třech letech silného poklesu, který začal v roce 2001 a trval do roku 2003. Hlavním důvodem byl odklon od rizika v důsledku pádu cen akcií na světových trzích.
Nicméně situace České republiky byla z hlediska přímých zahraničních investic horší už loni, přestože většina zemí skupiny mladých trhů dokázala přilákat víc zahraničních investic než v roce 2005. "Česká republika byla nejdůležitějším příjemcem FDI v roce 2005, kdy přilákala 11 miliard dolarů. Důvodem však byla akvizice Českého Telecomu skupinou Telefónica za více než 3,5 miliardy dolarů," vysvětlila Hesselová.
Příliv přímých zahraničních investic na mladé trhy obecně odráží silný růst globální ekonomiky, který se drží kolem pěti procent ročně. Nejsilněji rostou právě rozvíjející se trhy, jako je Čína, Indie, Rusko, země Latinské Ameriky nebo střední Evropa. V tomto trendu se částečně odráží prohlubující se globalizace a růst konkurence, která vede k fúzím a akvizicím.
I kdyby se transakce s akciemi Českého Telecomu nebrala v úvahu, nic by to nezměnilo na tom, že příliv FDI loni výrazně klesl. Dosáhl 5,4 miliardy dolarů, což je proti roku 2005 pokles o 51 procent. Bez Telefóniky by objem FDI klesl o 28 procent. Naproti tomu Polsko přilákalo FDI za 16,2 miliardy dolarů, což byl proti roku 2005 nárůst o 110 procent.
Hesselová odhaduje, že příliv přímých zahraničních investic v celém světě v příštím roce vystoupí na zhruba 1,5 bilionu dolarů (asi 32,3 bilionu Kč), a dostane se tak na nový rekord. Zatím poslední rekord je z roku 2000, kdy celkový objem investic činil 1,4 bilionu dolarů. Do roku 2010 lze čekat, že objem investic vystoupí na 1,7 bilionu dolarů, odhaduje Hesselová.
S&P rovněž zjistila, že v roce 2004 vyvrcholil pokles přílivu FDI do vyspělých zemí, a naopak růst přílivu FDI na mladé trhy. Nicméně od té doby se začala situace měnit a vyspělé země byly v posledních dvou letech mnohem oblíbenějším cílem přímých zahraničních investic než mladé trhy.