Kalous: Mimosoudní dohoda s majiteli domů už zřejmě není možná

18.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. února (ČTK) - Případné mimosoudní vyrovnání majitelů domů s Českou republikou v jejich sporu o náhradu škody kvůli deregulaci nájmů zřejmě již není možné. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes připustil náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Mimosoudní vyrovnání bylo možností, jak předejít soudnímu sporu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Část majitelů domů ale v mimosoudním vyrovnání požaduje 50 miliard korun, což ministerstvo odmítá.

"Situace dnes už eskalovala tak daleko, že se obávám, že k žádné mimosoudní dohodě nemůže dojít," řekl Kalous. Potíž je podle něj v tom, že dodnes majitelé domů nepředložili nějakou reálnou metodiku, jak k sumě 50 miliard dospěli. Také z tohoto důvodu v lednu vznikla pracovní skupina, složená ze zástupců ministerstva spravedlnosti, poslanců a senátorů, která by podle Kalouse měla najít vlastní metodiku, jak případnou sumu určit.

"Cílem skupiny je definovat a odhalit, zda problém vůbec existuje, a pokud existuje, tak jak je veliký. A pokud má někdo dostat případně nějakou náhradu, tak jak veliká je ta skupina a kolik by měla dostat," uvedl Kalous s tím, že výsledky jednání této skupiny budou hotovy do června.

Právnička Klára Veselá-Samková, která zastupuje více než 4500 majitelů domů, uvedla, že částka 50 miliard pro mimosoudní vyrovnání vychází z údajů ministerstev pro místní rozvoj a financí. Proti návrhu na mimosoudní vyrovnání však v pátek vystoupil předseda Občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit (OS HOMR) Girolamo Giormani, který trvá na zaplacení veškerých škod majitelům domů, které jim vznikly "protiústavními kroky ČR".

Podle Veselé-Samkové mají požadavky jí zastupovaných majitelů domů dvě části, finanční a legislativní, návrhy na změny v zákonech předali již v září. "Dodnes nemáme konkrétní odpověď a pokud jsem měla možnost se seznámit s novým zněním návrhu občanského zákoníku, tam tyto návrhy, na kterých jsme se shodli, zakotveny nejsou," uvedla Veselá-Samková.

S tím Kalous nesouhlasí a podle něj jsou připomínky a návrhy v navrhované novele občanského zákoníku zahrnuty. Dodal, že novou právní úpravu je nutné přijmout co nejdříve, neboť tím se výrazně vylepší pozice ČR před štrasburským soudem a novela by se podle něj stala jedním z argumentů, proč by mohla ČR uspět.

O případném mimosoudním vyrovnání se ale bude v budoucnu zřejmě ještě dále jednat. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by souhlasil s tím, aby jeho vládní kolega, ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) o tomto způsobu s majiteli domů jednal. Řekl to v dnešní Nedělní partii televize Prima. Částka v řádu desítek miliard, kterou majitelé požadují, je ale podle Pospíšila neadekvátní.

Stát se podle ministra v současnosti připravuje na to, aby jeho pozice byla co nejlepší. Na základě výběrového řízení byla například určena specializovaná advokátní kancelář. Přihlásili se dva uchazeči, uspěl ten levnější. Nyní se čeká, až bude Česku žaloba doručena, dodal Pospíšil.

U Evropského soudu pro lidská práva leží celkem 40 žalob majitelů domů o 50 miliard korun. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek dříve uvedl, že majitelé poškozeni byli, ale 50 miliard korun je nepřiměřená náhrada. ČR je podle něj v lepším postavení než Polsko, protože má schválený zákon o deregulaci nájemného.

Společnost Patria Finance vyčíslila, že jen za loňský rok přišli majitele domů kvůli regulaci o 21,5 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK