Ani zemědělci nemají na mzdy

21.01.2000 | ,
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Finance.cz

Podniky propouštějí nebo zaměstnancům nabízejí pouze sezónní pracovní poměr

Podniky propouštějí nebo zaměstnancům nabízejí pouze sezónní pracovní poměr

Stovky družstev i akciových společnosti nesplácejí závazky vůči státu v podobě nájemného, daní či zdravotního a sociálního pojištění. Zaměstnancům pak dá

vají pouze zálohy. Zemědělské podniky se na rozdíl od průmyslových dlouho držely v platební kázni. Nyní i je postihla vlna insolvence. Podnikatelé, kteří v loňském roce prodělali v důsledku propadu nákupních cen, většinou nevyplácejí mzdy v plném rozsahu. Se zaměstnanci uzavírají dohody o ukončení pracovního poměru. Pro sezónní práce s nimi sice opět počítají, ale smlouvu na dobu neurčitou jim již nabídnout nechtějí. Přes zimu je převádějí na úřady práce, řada z lidí také využívá nemocenských dávek.

Mzdy

v plné výši nevyplácejí zejména podniky, které hospodaří v nepříliš vhodných lokalitách pro zemědělskou výrobu. Například na Klatovsku jde podle předsedy tamější Okresní agrární komory (OAK) Františka Kohouta odhadem o čtvrtinu firem, které vyplácejí pouze zálohy. "Některé společnosti neplatí třeba rok sociální a zdravotní pojištění," řekl Kohout.

O část výplaty přišli také zaměstnanci osmdesáti procent zemědělských podniků v poměrně úrodném okrese Břeclav. Navíc zde má být podle šéfa zdější pobočky agrární komory Jana Hajdy až 40 procent lidí propuštěno. Další podniky v okrese, stejně jako na Klatovsku, vyhlásily likvidaci. "Prvovýrobci ve všech vesnicích okresu se stávají neplatiči vlastníkům půdy, Pozemkovému fondu a neplatí ani daň z půdy," zdůraznil H

ajda.

Na Znojemsku se v platební neschopnosti vůči zaměstnancům nachází něco mezi čtvrtinou až polovinou zemědělských společností. I zde dochází podle ředitelky Okresní agrární komory ve Znojmě Yvonne Urbanové k propouštění.

"Dali jsme za úkol našim lidem

, aby tuto situaci do pondělí zmapovali v jednotlivých regionech a v úterý se bude naše předsednictvo zabývat případným řešením," řekl včera našemu listu tajemník Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy ČR Ivan Kašpar. Dodal, že jde o zemědělská družstva či jejich nástupnické organizace - akciové společnosti či společnosti s ručením omezeným. "V případě podniků fyzických osob je to o něčem jiném, ty většinou najímají pouze sezónní pracovníky," řekl odborový funkcionář. Ostatní zaměstnanci soukromých farem pak většinou nejsou členy odborů. Odborový svaz podle Kašpara všem postiženým zaměstnancům nedoporučuje, aby přistoupili na ukončení pracovního poměru. "V opačném případě je to již věc dohody obou stran," poznamenal.

Všichni oslovení se shodují, že loňský rok byl pro celé odvětví katastrofální. Propad farmářských cen činil v polovině roku 1999 dvacet procent, ačkoli objem zemědělské produkce vykázal stejné meziroční navýšení. "Vázne odbyt, nikdo po naší produkci netouží, protože trh ovládají výkup

ní monopoly," sdělil Otakar Dráždil z OAK Praha-východ. Někteří říkají, že je mnoho těch zemědělců, kteří v předchozích letech nevhodně investovali a nyní se nacházejí v existenčních potížích.

Zdroj: HN z 21. 1. 2000

Autor článku

 

Články ze sekce: MAKRODATA A EU