EOK se obává zhroucení sociálních systémů postkomunistických zemí
Základní penzijní pojištění v kandidátských zemích časem ztíží podmínky pro přežití a lidé se stanou obětí soukromých fondů, varují evropské odbory.
Systémy sociálního zabezpečení v postkomunistických zemích, které se hlásí do Evropské unie, nejsou svým uspořádáním výrazně vzdáleny praxi zemí Evropské unie. Existuje však riziko zpochybnění těchto systémů, založených zatím vesměs na solidaritě a příspěvcích pracujících.K takovému závěru dospívá "bílá kniha" o sociálním zabezpečení v zemích střední a východní Evropy, kterou v těchto dnech vydala Evropská odborová konfederace v Bruselu. Studie upozorňuje, že místo aby se sociální sféra v těchto státech před vstupem do EU sbližovala s praxí jejích členských zemí, sílí mnohdy odstředivé tendence jako odstátňování, privatizace, vícerychlostní sociální zajištění, které nejsou v souladu s převládajícími hodnotami v EU.
Podle platných předpisů unie může mít sice každý členský stát svůj systém, ale všechny je musí mezi sebou koordinovat podle přesných pravidel. To čeká i budoucí členy, neměli by se tedy od hlavních rysů typických pro EU příliš vzdalovat.
Systémy sociálního zabezpečení České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska, Slovinska, Bulharska, Rumunska, Estonska, Litvy a Lotyšska trpí chronickým nedostatkem prostředků. Důchodové zabezpečení sice vypadá v těchto zemích velmi velkoryse, pokud jde o počet odpracovaných let či věk odchodu do důchodu, ale skutečné vyplác
ené částky jsou velmi nízké. Vzhledem ke stárnutí obyvatelstva by tedy bylo záhodno zvýšit věk pro odchod do důchodu, jako s tím už počítá ČR, Maďarsko či Litva. Penze by však měla být taková, aby se princip solidarity plně uplatnil, tedy aby důchodci měli být aspoň z čeho důstojně živi.Evropské odbory velmi zpochybňují formu připojištění prostřednictvím penzijních fondů tolik prosazovanou některými kandidáty. Hrozí totiž, že základní systém časem lidem nevytvoří už podmínky pro přežití a stanou se obětí soukromých fondů, obvykle v rukou bank. Připojištění se stane nutností. Mezi pojištěnci se tak vytvářejí nedobré rozdíly, o to nepřípustnější, že na platby do penzijních fondů - na něž nemají všichni - přispívá stát.
Zdroj: HN z 21. 1. 2000