Lambert předminulý týden členům rady v dopise sdělil, že byl veden nedobrovolně v předlistopadových Lidových milicích. Podle zákonů tak však nesplnil podmínku pro působení v tak vysoké funkci v ČT, neboť po celou dobu svého působení v ČT od léta 2003 neodevzdal čestné prohlášení, které bylo v této souvislosti vyžadováno.
Povinnost předkládat toto prohlášení však mají i členové Rady ČT, ti to však před svým zvolením neučinili, uvedla MfD. Volební komise Sněmovny, která shromažďovala podklady od kandidátů, je o ně zapomněla požádat a teď to narychlo dohání. "Dostali jsme dopis s prosbou, abychom to podepsali, což jsme učinili," potvrdil MfD předseda rady Jiří Baumruk.
Generální ředitel ČT Jiří Janeček odmítá, že by v Lambertově případě vědomě porušoval zákon. Tvrdí, že o Lambertově členství přes jejich dlouholetou známost nevěděl a z Lambertových předchozích vyjádření to pro něj nevyplývalo. Přesto bude čelit tlaku na odstoupení z funkce. Výzvu k jeho rezignaci chce na schůzi rady prosadit její člen, filmový historik Jiří Voráč, uvedla MfD.
Voráč je přesvědčen, že Janeček selhal, když tři a půl roku zaměstnával jako druhého muže ČT Lamberta. Není však pravděpodobné, že výzvu k Janečkovu odchodu prosadí. Rada Janečka nejspíš jen pokárá, píše MfD.
Janeček navrhne radě odvolat Lamberta z funkce a zároveň mu dát výpověď z pracovního poměru tak, aby dvouměsíční výpovědní lhůta začala plynout 1. března. Janeček předpokládá, že se Lambert obrátí kvůli těmto krokům na soud, který tak následně rozhodne, zda opravdu zákon porušil.
Janeček se služeb Lamberta nevzdá zcela. Nabídl mu, aby po dobu výpovědní lhůty vykonával funkci poradce, a po jejím vypršení je připraven s Lambertem v mezích platných právních předpisů uzavřít smlouvu o externí spolupráci.