"Značka Budvaru se cení na dvacet až třicet miliard korun. Nevidím žádný důvod, proč by stát pivovar neměl prodat. Mluvit o rodinném stříbru už ztratilo smysl," řekl HN ministr průmyslu obchodu Martin Říman (ODS).
Má přitom oporu i u dalších členů kabinetu. "Budvar samozřejmě nemusí být státní, s řádně připravenou privatizací nemáme žádný problém," souhlasí i místopředseda vlády Martin Bursík, ministr životního prostředí a znovuzvolený předseda Strany zelených.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS), pod jehož rezort Budvar spadá, je obezřetný: "Teď to není na pořadu dne. Případný prodej musí být koordinován se známkoprávním sporem s koncernem Anheuser-Busch, aby se maximálně zúročila hodnota známky a místního původu." Dodává však: "Během mandátu této vlády to určitě bude významné téma." Stejně mluví i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).
Za nejdůležitějšího zájemce o Budvar je považován americký pivovarský gigant Anheuser-Busch. Ten vede s Budvarem vleklé známkoprávní spory v mnoha zemích. Odhady hodnoty známky Budvaru už před lety hovořily o zhruba jedné miliardě dolarů, a to měl dolar ještě silnější kurz než současných 21,50 koruny.
"Je samozřejmé, že by se při privatizaci Budvar neměl dostat ani zčásti do rukou současného managementu," dodává ke způsobu privatizace Říman. V první půli devadesátých let totiž politici o "české cestě" privatizace uvažovali. "Nebudu plány ministra Římana komentovat," reagoval dlouholetý ředitel Budvaru Jiří Boček.
Letošní potíže s rozpočtem však i podle Kalouska jihočeský pivovar nevyřeší, příprava privatizace chce čas. Stále tak platí, že státní kasu by měl posílit prodej až sedmi procent akcií polostátního elektrárenského gigantu ČEZ. A to i přes obavy, že by na něj mohl dosáhnout ruský kapitál.
"Stejně je pravděpodobné, že něco ze zhruba třetiny akcií firmy, které se obchodují přes burzu, už nyní vlastní ruské firmy. A nevím, jak by vláda zařídila prodej akcií pro předem určeného partnera," říká ministr. Jeho názor však ve vládě rozhodně nepřevládá. Prodej ČEZ přes burzu z bezpečnostních důvodů odmítá premiér Mirek Topolánek i vicepremiér Alexandr Vondra.
Ještě letos vláda začne připravovat i prodej Letiště Praha, ČSA i České pošty, připomínají HN.