Česká vláda chce po komisi souhlas se 102 miliony tun emisí ročně. V letech 2005 až 2007 mají přitom české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun a v roce 2005 jich využily jen na 82 milionů tun.
"Český požadavek není odůvodněný. Bude muset dojít ke snížení kvóty," řekl LN zdroj v komisi z oddělení pro životní prostředí, který však není oprávněn mluvit s tiskem a proto nechtěl být jmenován. Očekávaný verdikt Bruselu potvrdil i místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. "Slyšel jsem o tom, že jsou s tím problémy. Brusel s naší kvótou nesouhlasí," řekl Liška.
Komise své rozhodnutí zveřejní zhruba za měsíc. Není proto zatím jasné, jakou kvótu pro Česko navrhne. Se snížením se ale zřejmě musí počítat. Brusel, jemuž tato pravomoc náleží, zatím posoudil žádosti třinácti států a v jedenácti případech jejich požadavky odmítl. Napoprvé schválila komise povolenky jen Británii a Slovinsku, což byly jediné země, které oproti minulému období 2005 až 2007 své kvóty dobrovolně snížily.
Komise seškrtala národní plány průměrně o sedm procent, což by v českém případě znamenalo povolenky na emise mírně pod sto milionů tun ročně. Situace u jednotlivých států se ale liší. Například Slovensku přiznal Brusel o celou čtvrtinu povolenek méně, než kolik Bratislava chtěla, a Slováci chtějí komisi žalovat.
Češi sice budou podle Lišky za kvótu "bojovat", žalobu ale už dříve vyloučil ministr životního prostředí Martin Bursík.
Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle. Brusel se ale brání tím, že když se státy EU zavázaly bojovat s globálním oteplováním, měly by emise snižovat.
Pokud Brusel českou kvótu skutečně sníží, budou si domácí firmy muset potřebné emisní povolenky dokoupit za tržní ceny od jiných podniků nebo jiných států.