ANALÝZA-Česko se začíná obávat ruského vlivu v energetice

20.02.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jan Lopatka...

...

Nová česká středopravá vláda je více znepokojena významem Ruska v dodávkách energie než předchozí levicové kabinety, a začala proto utvářet svou politiku tak, aby se pokusila omezit ruský vliv.

Česko dováží většinu ropy a zemního plynu z Ruska a vládní představitelé upozorňují na možnost, že by ruské, státem ovládané firmy mohly zaměřit pozornost na české energetické sítě nebo společnosti.

Kabinet Mirka Topolánka ustavil expertní tým, který má vyhodnotit, jak pokrýt budoucí energetické potřeby země - které čím dál více splývají se zahraničněpolitickými obavami. Vláda také jmenovala Václava Bartušku zvláštním velvyslancem pro otázky mezinárodní energetické bezpečnosti.

"Projevuje se čím dál větší vůle Ruska profilovat se jako energetická velmoc a na to musíme hledat odpověď," řekl Bartuška agentuře Reuters.

Česko je podobně jako ostatní postkomunistické země více závislé na dodávkách energie z Ruska než státy západní Evropy. Konzervativní vláda v Polsku již zařadila diverzifikaci energetických zdrojů mezi přední body svého programu.

Energetickou bezpečností se zabývá také současná předsednická země Evropské unie, Německo.

GAZPROM NECHCEME

Rusové v současné době v Česku nevlastní žádné významné energetické firmy. Obavy z možného příchodu Rusů však stály za tím, že Česko minulý týden odmítlo návrh Evropské komise na rozštěpení velkých evropských energetických koncernů, jehož cílem bylo lepší fungování trhu.

"Nemůžeme riskovat, aby naše energetika, tedy distribuce elektřiny a plynu, skončila třeba v rukou (ruského monopolního vývozce plynu) Gazpromu ," uvedl vicepremiér Alexandr Vondra v rozhovoru pro páteční vydání Hospodářských novin.

Česko prodalo svého monopolního dovozce plynu Transgas spolu s většinou regionálních distributorů německé společnosti RWE . Transgas nedávno rozšířil smlouvu o dodávkách s Gazpromem až do roku 2035.

Nový vyslanec pro energetiku Bartuška se setkal s představiteli RWE, aby se pokusil zjistit, jaké má německá firma s českou divizí plány po roce 2010, kdy vyprší privatizační moratorium na její prodej.

"Tato infrastruktura je strategicky důležitá, takže nás to pochopitelně zajímá," řekl Bartuška a dodal, že RWE potvrdil, že má vůči České republice "dlouhodobý commitment".

Česko dováží malou část zemního plynu z Norska v rámci úsilí o diverzifikaci zdrojů.

V sektoru elektrické energie utichly po nástupu nové vlády dohady o možném prodeji provozovatele přenosové soustavy ČEPS, který je plně v rukou státu.

Vláda se ovšem dohodla na prodeji malého podílu, v rozmezí 6 až 7 procent, v elektrárenském podniku ČEZ , v němž drží 68 procent, aby zalepila díru ve státním rozpočtu. Chce však zajistit, aby podíl neskončil v nežádoucích rukou, přičemž nejpravděpodobnějším scénářem je prodej na volném trhu se současným odkupem akcií společností.

Nicméně dohady o dohledné privatizaci dalšího podílu státu ve firmě ČEZ zatím uhasly.

ČEZ spaluje převážně uhlí. Pokud jde o jaderné palivo, ruský státní podnik TVEL je dodává pro elektrárnu v Dukovanech a získal kontrakt také na dodávky pro Temelín od roku 2010.

ROPNÉ ALTERNATIVY

Lednové přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba kvůli obchodnímu sporu mezi Ruskem a Běloruskem znovu připomnělo nejen Česku, ale i ostatním evropským zemím jejich zranitelnost.

Češi okamžitě zahájili jednání o posílení dodávek v případě nouze ropovodem TAL z Terstu do Německa a dále do Česka spojkou IKL.

Bartuška uvedl, že tato jednání probíhají, přičemž hlavní problém představuje plně vytížená kapacita ropovodu TAL. Řešením by mohlo být zásobování rafinerie v německém Karlsruhe alternativním ropovodem z Marseille, které by uvolnilo kapacitu ropovodu z Itálie.

Bartuška dále řekl, že také sleduje dosud nevyřešený prodej podílu 16,3 procenta v České rafinérské, který drží společnost ConocoPhillips a o nějž se zajímá ruský LUKOIL . Unipetrol má předkupní právo a projevil o tento podíl vážný zájem.

Politolog Luboš Veselý, ředitel výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky v Praze, vítá, že vláda rozehrála tuto energetickou hru.

"Myslím, že rozhodně ten jejich zájem (nové vlády) zvýšený je a že přišel na poslední chvíli," řekl Veselý. "Hodnotím to jako jednu z nejpozitivnějších věcí v zahraniční politice."

((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK