Lesy ČR zatím vytěžily asi tři procenta větrné kalamity

20.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hradec Králové 20. února (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím vytěžil asi tři procenta větrné kalamity po orkánu Kyrill z poloviny ledna. Těžba se týká nejvíce postižených oblastí, kde platil nouzový stav. Lesnické firmy ve státních lesích těží dva týdny a celkem by měly v oblastech nouzového stavu vytěžit asi 3,3 milionu metrů krychlových dřeva. Řekl to mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd.

"Kalamitní těžba běží naplno. Denně se těží kolem 23.000 metrů krychlových dřeva," řekl mluvčí. Při tomto tempu by LČR kalamitu v nejpostiženějších oblastech zlikvidovaly do konce července. O postupu v oblastech, kde nebyl vyhlášen nouzový stav a práce v lesích stále stojí, LČR zatím nerozhodly.

Největší část kalamitních zakázek získala společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka, která by měla zpracovat asi pětinu kalamity. Druhý největší objem, kolem 15 procent, těží firma Jihočeské lesy České Budějovice. Celkem se o kalamitní zakázky dělí přes 50 subjektů.

Vládní opatření nouzového stavu, které skončilo o půlnoci 5. února, umožnilo LČR rychlé vyhlášení takzvaných neformálních tendrů mimo režim veřejných zakázek. Rychlá těžba je nutná hlavně proto, aby se předešlo riziku rozšíření kůrovce.

Celkem po orkánu zůstalo ve státních lesích nejméně pět milionů metrů krychlových polomů. Představuje to přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby LČR a největší kalamitu v historii firmy. Úplná likvidace kalamity bude podle představitelů LČR trvat zřejmě celý rok.

Lesnické firmy od konce prosince v porostech spravovaných LČR vůbec nepracovaly, protože dosud nebyly podepsány smlouvy z tendrů pro letošní rok. Důvodem jsou lhůty v zákoně o zadávání veřejných zakázek a také stížnosti některých společností k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

LČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, mají od minulého týdne nové nejvyšší vedení. Podnik z pověření řídí generální ředitel Jiří Holický. Předchozí vedení v čele s generálním ředitelem Františkem Koníčkem rezignovalo 8. a 9. února.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK