V České republice podle odborníků pracuje na částečný úvazek pouze 4,9 procenta všech zaměstnanců - 2,1 procenta mužů a 8,6 procenta žen. Přitom celkově v zemích Evropské unie je průměr výrazně vyšší - 18,4 procenta. Podle odborného serveru www.demografie.info využívá nabídky částečných úvazků v zemích evropské pětadvacítky téměř třetina zaměstnaných žen.
"Zatím to není směr, kterým se české podniky ubírají, ale jsem přesvědčena, že začnou," dodala Girstlová. Domnívá se, že je otázkou času, než zjistí, jaké výhody z toho plynou. "Udržováním těchto vztahů mezi podnikem a zaměstnancem se do budoucna vytváří základy loajality a důvěry," uvedla manažerka.
Podle odborných studií to pomáhá i ekonomice jako celku. Podniky pak mají větší stabilitu zaměstnanců, větší produktivitu a v neposlední řadě také nižší nemocnost.
Girstlová se navíc domnívá, že mateřství prohlubuje celou řadu manažerských dovedností. "Po návratu do zaměstnání se žena vrací obohacena. Při výchově dětí musíte být trpělivý, umět vyjednávat, komunikovat či naslouchat," řekla. Dodala, že při výběrových řízeních se tyto dovednosti často opomíjejí, přestože jsou pro práci ve vrcholném vedení firem nezbytné.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) již na podzim uvedl, že by zaměstnavatelům umožnil započítat si do svých nákladů například zřízení dětského koutku. Obdobně by postupoval i v případě příspěvku na umístění dětí ve školkách. Většímu využívání částečných úvazků mohou podle něj pomoci i informační technologie či lepší dopravní obslužnost.