Aktuálně.cz: České dráhy přišly o více než sto milionů korun

21.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. února (ČTK) - České dráhy přišly při vypořádání dluhů po bývalých jugoslávských železnicích o 114 milionů korun. Stát se s firmou, které svěřil vymáhání části dluhu, o peníze soudí, šance na jejich získání jsou však minimální, informoval internetový server Aktuálně.cz.

České dráhy roky řešily stamilionovou pohledávku po bývalých jugoslávských železnicích a vymáhání části dluhu nakonec stát svěřil soukromé brněnské společnosti Michin. Nástupnické organizace jugoslávských železnic dluh uznaly a dohodnuté peníze začaly v pořádku přicházet na účet firmy Michin. Místo aby pak domluvenou část inkasoval stát, 114 milionů putovalo před dvěma lety na konta spřátelených společností firmy Michin. Odtud pak zmizely neznámo kam, uvedl server.

"Ve chvíli, kdy se ukázalo, že společnost neplní smlouvu, odstoupili jsme od ní a podali žalobu," sdělila Zita Karasová, náměstkyně Správy železniční dopravní cesty (jedna z nástupnických organizací bývalých státních Českých drah), která případ řeší. Soud dokonce vydal platební rozkaz. Firma se však odvolala a mezitím ji její majitelé letos v lednu stačili poslat do likvidace.

Správa železniční dopravní cesty odmítá, že by úředníci neudělali maximum pro to, aby stát o peníze z jugoslávské pohledávky nepřišel. "Společnost Michin byla vybrána z více zájemců, neboť nabízela nejvýhodnější podmínky. Nabídky jednotlivých zájemců byly posouzeny správní radou Správy železniční dopravní cesty," stojí ve stanovisku Správy.

Úředníci se hájí také tím, že peníze v okamžiku uzavření dohody s firmou Michin "pojistili" i směnkou. Právě díky ní soud nárok státu uznal, v praxi to však kvůli likvidaci firmy neznamená vůbec nic.

"Tehdy se udělalo skutečně maximum. V té době nikdo nemohl předpokládat, co všechno se může stát. Přesto věříme, že se podaří ty peníze dostat zpět. Kdybychom tomu nevěřili, nesnažili bychom se o to," uvedl Milan Novosad ze Správy železniční dopravy.

Lidé, kteří jsou podle obchodního rejstříku stále vedení jako majitelé firmy Michin, dnes tvrdí, že o celé transakci s jugoslávským dluhem nemají žádné informace. A kde jsou peníze, to už vůbec netuší. "Nevím vůbec nic. S firmou už nemám rok nic společného. Bez mého vědomí jsem z ní byl vyškrtnut," uvedl společník firmy Miroslav Brožík. Majoritní vlastník firmy, společnost Pelos, která má v předmětu činnost uvedeno provozování detektivní kanceláře, je už také v likvidaci, napsal server.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK