"Klient nesmí po celou dobu spoření manipulovat s naspořenou částkou. Když do ní zasáhne exekutor, je to porušení smlouvy o stavebním spoření, a klient ztrácí nárok na celou státní podporu," vysvětlil Lubomír Novotný z Českomoravské stavební spořitelny. Ta registruje meziroční nárůst exekucí na spořící účty o 25 procent.
Stavební spořitelna České spořitelny loni zaznamenala 34procentní meziroční růst počtu exekucí. "V roce 2006 jsme kvůli exekucím účtu stavebního spoření vrátili státní podporu v celkové výši 4,8 milionu korun," uvedla Zdenka Blechová ze spořitelny. Částka, kterou na státní podpoře vrátila Modrá pyramida, se loni zvýšila o téměř čtvrtinu na 3,5 milionu.
Stavební spořitelna Wüstenrot loni vrátila ministerstvu financí státní podporu ve výši 1,8 milionu korun. O rok dříve to bylo 1,3 milionu.
Stavební spořitelny tvrdí, že exekutoři navštěvují účty jejich klientů častěji i proto, že je to pro ně jednodušší. Spořitelen je totiž jen šest, zatímco bank nesrovnatelně více. Je tedy snazší namísto bank obeslat nejprve šest spořitelen. Pavel Kočiš z Komory exekutorů ČR s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že exekutoři se snaží být k dlužníkům co nejšetrnější.
Ze zákona vyplývá, že exekuční příkaz může být vydán na jakýkoli majetek dlužníka. To znamená na nemovité i movité věci, na účet v bance i spořitelně, ale i na plat.