Jednání mezi ministrem Jiřím Čunkem, který veřejně přislíbil vlekařům pomoc, a Svazem provozovatelů lanovek a vleků (SPLV) trvá už několik týdnů. Teprve v pondělí ale svaz odeslal Čunkovi dopis, v němž poprvé jasně řekl, co chce: vlekaři žádají zřízení "garančního fondu", na který by se mohli obracet jednotliví provozovatelé se žádostí o překlenovací úvěr.
Fond by měl podle předsedy SPLV Jiřího Bělunka disponovat právě částkou 230 milionů korun. Nejednalo by se však o dotaci, nýbrž o bezúročnou půjčku, která by umožnila vlekařům splatit jejich současné závazky.
O zřízení fondu mají zájem především menší podnikatelé a vlekaři ze sněhově nejistých lokalit. Naopak jejich šťastnější kolegové jsou proti.
Například šéf skiareálu v Peci pod Sněžkou František Vambera považuje překlenovací úvěry za nesmysl. "Když si někdo postaví vlek ve výšce 500 metrů nad mořem, tak přece musí počítat s tím, že se mu nebude vždy dařit," prohlašuje. S pomocí státu nesouhlasí ani Petr Hynek z lyžařského střediska na Černé hoře: "Je to prostě podnikatelské riziko, každý je zodpovědný sám za sebe," argumentuje Hynek.
Předseda svazu Bělunek, který provozuje areál v Beskydech, ale tvrdí, že pokud má stát zájem na tom, aby se turistický ruch na horách rozvíjel, měl by vlekařům pomoct. S tím souhlasí například i Jakub Juračka ze střediska v Hostýnských vrších. Ten má o bezúročnou půjčku zájem, aby mohl zaplatit investiční úvěry, které si vzal před třemi lety. "My vlekaři stojíme na špičce celého horského byznysu. Na nás jsou dále pak závislí hoteliéři, půjčovatelé zimního vybavení a další služby," říká Juračka.
Z ministerstva pro místní rozvoj nechtěl v úterý podle HN žádost vlekařů nikdo komentovat.
O pomoc státu žádají i majitelé lyžařských středisek v Rakousku a na Slovensku, připomínají HN.