Lambert: Odvolání a výpověď z ČT kvůli LM jsou protiprávní

21.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. února (ČTK) - Za protiprávní označil vrchní a programový ředitel České televize František Lambert případné odvolání a výpověď z ČT kvůli svému podle něj nedobrovolnému členství v Lidových milicích. Uvedl to v prohlášení adresovaném členům Rady ČT pro jejich dnešní jednání, které zveřejnil Český rozhlas Digital. S návrhem odvolat Lamberta z funkcí a dát mu výpověď kvůli tomu, že tři a půl roku neodevzdal čestné prohlášení a porušoval tak zákon, hodlá dnes před radu předstoupit generální ředitel ČT Jiří Janeček.

"Opakuji, že jsem v minulosti neučinil žádný úkon nebo projev vůle, jímž bych se přihlásil za člena Lidových milicí. Tvrdím proto, že na mě nelze nahlížet jako na příslušníka Lidových milicí," uvedl s tím, že okolnosti jeho zařazení do LM i samotné členství byly Janečkovi známy od samého počátku jeho působení v ČT. Popřel, že by tuto okolnost tajil či informoval o ní neúplně.

Janeček ale naopak tvrdí, že o Lambertově členství v LM až do počátku února nevěděl a ani dříve to z Lambertových vyjádření pro něj nevyplývalo.

"Rozhodnutí, jímž bych byl odvolán z funkce a/nebo jímž by mně byla dána výpověď z pracovního poměru, bych proto byl nucen pokládat za odporující právním předpisům a na základě toho konat", uvedl Lambert. Podle něj je navíc v současné době otázka jeho členství v LM nadbytečná, neboť od letošního roku platí nový zákoník práce, podle kterého se již na jeho funkce lustrační zákon nevztahuje.

Janeček vlastní způsob řešení popsal v materiálu určeném pro dnešní jednání rady, který ČT nezveřejnila a ČTK jej získala z důvěryhodného zdroje. Podle šéfa ČT navrhne odvolání a výpověď Lambertovi proto, aby v konečné fázi rozhodl soud. Janeček totiž očekává, že se vrchní a programový ředitel k soudu odvolá a ten určí, zda Lambert může či nemůže kvůli svému členství v LM zastávat jedny z nejvyšších funkcí v ČT.

"Jsem přesvědčen, že jedině toto jasné vyhrocení případu poskytne dostatečný základ pro všestranný soudní přezkum v krátké době. Výsledné soudní rozhodnutí bude zavazující a bude muset být respektováno zde v České televizi i na veřejnosti," uvedl Janeček v obsáhlém patnáctistránkovém materiálu.

Janeček zároveň uvedl, že se služeb Lamberta nevzdá zcela. Nabídl mu, aby po dobu výpovědní lhůty vykonával funkci poradce. Po jejím vypršení je Janeček připraven s Lambertem v mezích platných právních předpisů uzavřít smlouvu o externí spolupráci. "Bude-li zde pravomocný soudní rozsudek vyvracející současná podezření, nic nebrání obnovení plnohodnotné, troufám si tvrdit úspěšné spolupráce," uvedl Janeček ve zprávě.

Spor o Lambertovo působení se rozhořel poté, co Lambert předminulý týden členům rady v dopise sdělil, že byl veden podle něj nedobrovolně v předlistopadových Lidových milicích.

Předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS) poté vyzval generálního ředitele ČT, vedení nezávislých odborů ČT a členy Rady ČT, aby rezignovali, pokud byli informováni o faktu, že Lambert byl členem LM. Janeček reagoval prohlášením, ve kterém odmítá, že by v Lambertově případě vědomě porušoval zákon; připustil ale, že mohl jednat striktněji. Také odbory odmítly, že by o Lambertově členství v Lidových milicích věděly a naopak tvrdí, že se již nějaký čas o tom snažily získat informace od vedení ČT.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK