"Zpráva o prodeji hranické továrny bude oficiálně oznámena ve čtvrtek," citovaly HN zdroj, informovaný o průběhu jednání o prodeji společnosti.
Elektrotechnická výroba by měla v objektu pokračovat i po prodeji, podle mluvčí hranické továrny Zuzany Fojtíkové to bylo jedno z kritérií při výběru kupce. O areál firmy projevilo podle Fojtíkové předběžný zájem padesát investorů, polovina z nich o koupi vážně jednala.
Suma, kterou nový majitel za areál zaplatí, není dosud známa. Mohla by se však pohybovat až v miliardách. Z výtěžku prodeje musí totiž firma podle zákona o vyrovnání uhradit třicet procent svých dluhů, jež celkem přesahují 7,3 miliardy korun. Jedním z věřitelů LG.Philips je i český stát, který firmě poskytl více než miliardovou investiční pobídku na základě slibu, že v Hranicích zaměstná přes tři tisíce lidí.
Hranická továrna je jednou z posledních tří firem v Evropě, které vyrábějí klasické televizní obrazovky. Začátkem loňského roku se dostala do vážných finančních problémů, a musela na čtyři dny zastavit výrobu. Důvodem byl krach mateřské nizozemské společnosti LG.Philips Displays Holding, na jejíchž účtech měl hranický podnik peníze. Vedení závodu se poté rozhodlo pro restrukturalizační program s cílem zachovat produkci a pracovní místa.
Společnost před nedávnem oznámila, že začne v horizontu několika týdnů splácet své závazky, které má u věřitelů. Minulý týden změnila svůj název na Multidisplay, neboť jí vypršela platnost licence od mateřské firmy.
CTP Invest působí v ČR od poloviny 90. let. Specializuje se na budování průmyslových zón. Velké průmyslové areály vybudovala CTP například v Humpolci, Brně či Ostravě. Nyní staví za téměř tři miliardy korun administrativně výrobní komplex v areálu bývalých brněnských Škrobáren, buduje nájemní výrobní haly v Boru u Tachova, podílí se na rozšíření průmyslové zóny v Pardubicích.