Aktuálně.cz: Ministr nechá prověřit zmizelé stamiliony z ČD

22.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. února (ČTK) - Ministr dopravy Aleš Řebíček nechá prověřit ztrátu 114 milionů korun, o něž přišly České dráhy při vypořádání dluhů po bývalých jugoslávských železnicích. Píše to server Aktuálně.cz, který o zmizelých penězích tento týden informoval. Podle jeho zjištění případ nese všechny rysy pečlivě připraveného podvodu.

České dráhy podle serveru stamilionovou pohledávku roky řešily a vymáhání části dluhu nakonec stát svěřil soukromé brněnské společnosti Michin. Nástupnické organizace jugoslávských železnic dluh uznaly a dohodnuté peníze začaly v pořádku přicházet na účet firmy Michin. Místo aby pak domluvenou část inkasoval stát, 114 milionů putovalo před dvěma lety na konta spřátelených společností firmy Michin.

"Pan ministr (dopravy Aleš Řebíček) si nechá zpracovat podrobnou zprávu. Pokud se ukáže konkrétní pochybení, budou přijata personální opatření," cituje server Řebíčkova mluvčího Karla Hanzelku.

"Firma Michin byla podle všeho dlouhé roky jen spící společností. Zhruba rok před transakcí se státními drahami do ní vstoupili noví majitelé i jednatelé. Ti se pak ale měnili jak na běžícím pásu. Většina z nich je podle pátrání Aktuálně.cz nemajetná, někteří byli souzeni za finanční podvody a další jsou zase notorickými dlužníky. Přesně takoví lidé jsou zpravidla zneužíváni jako bílí koně při finančních zločinech," píše server.

Pochyby prý vzbuzuje i to, že ve chvíli, kdy stát firmu o ztracených 114 milionů zažaloval, soud již vydal platební rozkaz a chystalo se soudní řízení, společnost její vlastníci poslali do likvidace. "Stalo se to letos 10. ledna. O den později skončil v likvidaci i majoritní vlastník firmy Michin, společnost Pelos. Obě firmy mají stejnou likvidátorku," píše Aktuálně.cz. Navíc se podle jeho zjištění ztratilo účetnictví firmy Michin z doby, kdy proběhla transakce s jugoslávským dluhem.

Autorům operace podle serveru nahrála do karet i skutečnost, že úředníci drah státní peníze nedostatečně zajistili. Jako jediná pojistka fungovala směnka, kterou společnost Michin uznává dluh vůči státu. Vzhledem k likvidaci firmy je ale minimální šance, že směnka k něčemu bude, píše.

Stát přitom při vymáhání zahraničních dluhů, do nichž angažuje soukromou firmu, zpravidla své peníze chrání několika pojistkami, upozorňuje server a jako příklad uvádí zřízení tzv. svěřeneckého účtu, kam peníze ze zahraničí přijdou, ale vymahačská firma s nimi nemůže disponovat do té doby, než vyrovná svůj vztah se státem. "Anebo se pohledávka soukromé firmě prodá, stát za ni inkasuje a teprve pak si firma může začít řešit dluh se zahraničním dlužníkem," píše.

Zatím podle serveru není ani zřejmé, proč dráhy nepoužily některý z dalších způsobů jištění. Ředitel Správy železniční dopravní cesty, která dluh vypořádávala, má tento týden dovolenou. Jeho podřízení trvají na tom, že ochrana peněz byla z tehdejšího pohledu dostatečná.

"Proč se nepoužily další instrumenty, to vám v tuto chvíli neřeknu. To je právní záležitost," cituje Milana Novosada ze SŽDC. Ministr dopravy Aleš Řebíček si to podle serveru ale nemyslí a případ nechá prověřit. Prostřednictvím mluvčího vzkázal, že pokud někdo z úředníků pochybil, trest ho nemine.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK