Domácnosti podle ministerstva posílily sklon ke spotřebě a růst jejich výdajů předčil růst příjmů. Největší část peněz vynakládaly na bydlení a jídlo, když u většiny domácností vydání spojená s bydlením svým objemem dostihla či předběhla výdaje za potraviny.
Struktura výdajů domácností sledovaných statistikou rodinných účtů se výrazněji nezměnila. Zvýšil se podíl peněz vydaných za bydlení, zdravotní péči, pošty a telekomunikace, ostatní zboží a služby a investice. Naopak sklon k poklesu podílu zaznamenaly výdaje za potraviny, dopravu, rekreace, odívání, obuv a veřejné stravován.
Celkový objem úvěrů u bank překročil v závěru třetího čtvrtletí 493 miliardy Kč, takže byl meziročně o třetinu vyšší. Zadlužení domácností tak vzrostlo na rekordní úroveň. Největší nárůst vykázaly hypoteční úvěry na bydlení a spotřební úvěry.
O nárůst úhrnných reálných příjmů zaměstnaneckých domácností se nejvíce zasloužily mzdy, vzestup kupní síly příjmů domácností důchodců zajistily plně jejich důchody. Rozhodující část peněžních příjmů domácností tvořily mzdy; celkový objem mzdových prostředků představoval 668,2 miliardy Kč a byl nominálně o 7,6 procenta vyšší než ve stejném období roku 2005.
Průměrný měsíční starobní důchod stoupl na konci září meziročně nominálně o 5,8 procenta (o 444 Kč na 8165 Kč) a reálně o 1,7 procenta. Druhou nejvýznamnější položkou sociálních příjmů domácností zůstaly dávky nemocenského pojištění, i když objem příjmů z nemocenského rostl v souvislosti s nižší nemocností pomaleji než v roce 2005,
Na přírůstku objemu dávek státní sociální podpory o 0,2 procenta se nejvíce podílel vzestup porodného díky jeho zvýšení a většímu počtu narozených dětí, dávek pěstounské péče a rodičovských příspěvků. V nominálním i reálném vyjádření naopak poklesl objem přídavků na děti, příspěvků na bydlení a sociálních příplatků.
Objem dávek sociální péče se zvýšil reálně o 2,4 procenta hlavně v souvislosti s nárůstem objemu příspěvků při péči o osobu blízkou nebo jinou osobu a dávek sociální péče podmíněných zdravotním stavem příjemce. Objem dávek sociální péče podmíněných sociální potřebností žadatele se přitom snížil, počet sociálně potřebných domácností proti stejnému období roku 2005 poklesl o 27.200.
V porovnání se třemi čtvrtletími 2005 se zvětšil objem příjmů domácností plynoucích z podpor v nezaměstnanosti (reálně o 1,7 procenta). Průměrná částka podpory vzrostla o 6,2 procenta na 4450 Kč a její kupní síla byla o 3,3 procenta větší než v roce 2005.