Lambert bude finančním ředitelem ČT

22.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. února (ČTK) - Dosavadní vrchní a programový ředitel České televize František Lambert bude finančním ředitelem ČT. Informoval o tom mluvčí ČT Martin Krafl s tím, že se na tom Lambert dohodl s generálním ředitelem ČT Jiřím Janečkem.

"Zásadní novou skutečností, která toto řešení podpořila, je dopis, který kolega Lambert předal 20. února předsedovi Rady ČT. Výslovně v něm uvádí, že na něj nelze pohlížet jako na příslušníka Lidových milicí," uvedl k tomu v tiskovém prohlášení Janeček. ČT přesto podá do deseti dnů určovací žalobu, aby byly v celé věci odstraněny veškeré pochybnosti.

Přijaté řešení zohledňuje nepřehlednou legislativní situaci, spojenou zejména s platností nového zákoníku práce. Janeček tento postup považuje za obezřetnější i z hlediska rozpočtu ČT. Propuštění Lamberta by totiž vyvolalo jiný soudní spor, na jehož základě by, v případě, že by byla popřena platnost odvolání a výpovědi, musela ČT platit ušlou mzdu, stojí v prohlášení ČT.

Janeček dále informoval, že v souladu s usnesením Rady ČT zahájil provádění změn v organizační struktuře ČT. Programové útvary ČT jsou vyčleněny do samostatného ředitelství programu v přímé podřízenosti generálnímu řediteli. Do doby obsazení funkce ředitele programu bude vykonávat příslušné činnosti pověřený zaměstnanec. Významná rozhodnutí, týkající se skladby programu či finančních operací, bude schvalovat generální ředitel ČT.

Dále bude vytvořen úsek finančního ředitele. Dosavadní funkce vrchního ředitele byla zrušena a útvary jím dosud řízené se rozdělí mezi finančního ředitele a ředitele techniky Rudolfa Popa. Změny naplno vstoupí v účinnost v pondělí 26. února.

Spor o Lambertovo působení v ČT se rozhořel před dvěma týdny poté, co Lambert v dopise členům rady přiznal, že byl veden jako člen Lidových milicí. Tvrdí ale, že do LM byl zařazen automaticky poté, co vstoupil v roce 1988 do tehdejší Komunistické strany Československa. Podle lustračního zákona ale nemohl tak vysokou funkci v ČT vykonávat, a také po celou dobu neodevzdal čestné prohlášení vyžadované zákonem.

Poté, co vyšlo najevo Lambertovo členství v LM, vyzval předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS) generálního ředitele ČT, vedení nezávislých odborů ČT a členy Rady ČT, aby rezignovali, pokud byli informováni o faktu, že Lambert byl členem milicí. Janeček i odbory odmítli, že by o Lambertově členství v Lidových milicích věděli.

Také členové rady tvrdí, že o členství Lamberta v LM nevěděli. Podle rady nikdo ze členů nebyl o údajném členství Lamberta v LM informován v takové době, aby mohl do 7. února, kdy věc byla zveřejněna, vyvolat postup, jímž by se plnění předpokladů k zastávání jmenované funkce ověřilo. Z prohlášení senátora ale pro členy rady podle jejich názorů plyne, že on o údajném členství Lamberta v LM věděl delší dobu.

"Rada nevyzývá senátora k odstoupení z jeho funkce, avšak je znepokojena tím, že tuto informaci senátor radě nepředal," uvedla rada v usnesení, které přijala ve středu na závěr svého více než pětihodinového zasedání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK