Motoristé mohou běžně natankovat u 2223 pump

23.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. února (ČTK) - V České republice loni přibylo čerpacích stanic, u kterých mohou motoristé běžně natankovat pohonné hmoty. Veřejných pump, kde lze pořídit minimálně dva druhy benzinu, naftu a služby, bylo ke konci roku 2223, což je meziročně o 12 míst více. Sdělila to Milada Šmahová z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Dohromady je v ČR okolo 6500 stanic, do kterých patří i pumpy prodávající naftu u areálu zemědělských firem.

Zahraniční společnosti vlastnily celkem 863 stanic, což je 38,8 procenta z celkového počtu veřejných pump. Největší počet připadá na Benzinu (311), na druhém místě skončila OMV s 208 čerpacími stanicemi, třetí byl Shell se 146 stanicemi. Agip měl 78 čerpacích stanic, Esso a Jet provozovaly obě po 43 čerpacích stanicích. Slovnaft prodává pohonné hmoty na 30 čerpacích stanic. Nejméně, čtyři čerpací stanice, měla firma Eigl/Avia.

Státní společnost Čepro, která vlastní čerpací stanice EuroOil, měla 197 stanic a je podle počtu třetí největší společností. Nejvíce veřejných čerpacích stanic bylo ke konci loňského roku v Praze.

CAPPO poprvé zveřejnila počty čerpacích stanic obchodních řetězců. Ahold, který provozuje supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova, měl ke konci loňského roku 21 stanic, Globus 11 stanic, Makro 12 stanic, Tesco 14 stanic a ostatní řetězce 11 stanic. Celkem tak obchodní řetězce mají 69 čerpacích stanic; z celkového počtu to je podíl 3,1 procenta. V roce 2005 měly obchodní řetězce v ČR 49 čerpacích stanic (2,5 procenta počtu čerpacích stanic), s 7,77procentním podílem na celkových výtočích.

"Marketingová politika obchodních řetězců je politikou nízkých cen, tzn. že jejich podíl na trhu bude v současné době okolo deseti procent," odhadl vedoucí pracovní skupiny pro rozvoj petrolejářského průmyslu v ČR v rámci CAPPO a zároveň ředitel jakosti Benziny Václav Loula. Na trhu působí ze 60 procent známé firmy, které jsou ze sta procent členy CAPPO, například Shell, OMV, Benzina, Agip, Esso, EuroOil, či Slovnaft, dodal. Zbylých 40 procent připadá na méně známé firmy, které mají menší počet čerpacích stanic než velké firmy.

Počet klasických veřejných čerpacích stanic včetně LPG stanic je podle Louly 3500. V ČR ale podle něj působí téměř 6500 stanic, které zahrnují i pumpy v areálech zemědělských firem a stanice pro vlastní potřebu firem.

Své tržní podíly za loňský rok společnosti ještě nezveřejnily. V roce 2005 měla největší podíl na výtočích společnost OMV - 18 procent.

Trh se od roku 2000 koncentruje; v minulosti Agip koupil Tamoil, Shell koupil Lukoil a Total, OMV pohltil Aral, Benzina například K Petrol či Paramo Trysk. Lukoil koupil loni ConocoPhilips, která v ČR provozuje stanice Jet. "Některé společnosti se rozhodly opustit český trh, protože se začaly orientovat na jiné strategické záměry, například na obchod s ropou," dodává Loula. Loni byla také zahájena transformace části sítě čerpacích stanic Benzina na luxusnější značku Benzina Plus, dodal.

Koncentrace bude podle Louly letos dále pokračovat. Trh ovládnou velké firmy, další podíl bude tvořit sít čerpacích stanic u hypermarketů, menší část trhu připadne jednotlivým pumpařům. Spekuluje se o tom, že síť Esso změní vlastníka. K zájemcům o čerpací stanice Esso by podle odborníků mohli patřit největší hráči trhu, tedy společnosti OMV, Benzina a Shell.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK