Podmínky převzetí zatím nebyly dohodnuty, ale nabízená cena odpovídá asi 70 dolarům na akcii. To by byla proti páteční závěrečné ceně na burze v New Yorku prémie kolem 17 procent. Spekulace o chystané akvizici na trh prosákly už v pátek, kdy cena akcií TXU zpevnila zhruba o čtyři procenta a dostala se nad 60 dolarů. Když spekulace odvysílala televizní stanice CNBC, cena v elektronických systémech vzrostla o 15 procent.
Z posledních známých údajů vyplývá, že TXU má 459,2 milionu nesplacených akcií. Pokud se tento počet vynásobí cenou 70 dolarů, kterou chtějí fondy zaplatit, vyjde hodnota firmy na 32,1 miliardy dolarů. Padl by tak rekord z roku 1988, z něhož je největší akvizice mezi fondy soukromého kapitálu. Rekord drží rovněž KKR, která tehdy za 25,1 miliardy dolarů převzala firmu RJR Nabisco.
Zatím není jasné, zda dominantního výrobce elektřiny v Texasu převezme pouze KKR a Texas Pacific, anebo se k nim připojí ještě další fondy. Podle zdrojů jsou otevřeny obě varianty. Oficiálně by nabídka mohla být oznámena v pondělí. Žádná ze zúčastněných stran se k informacím nechtěla vyjadřovat a mluvčí TXU pouze řekl, že podnik spekulace trhu nekomentuje.
Fondy soukromého kapitálu investují převážně peníze bohatých jednotlivců a institucí a většinou nakupují ze spekulativních důvodů. Nakoupené firmy zpravidla ozdraví, zefektivní jejich činnost a prodají za vyšší cenu. KKR i Texas Pacific jsou známy i z České republiky, kde se o nich před lety spekulovalo jako o zájemcích o privatizaci Českého Telecomu. Firmu ale potom získala španělská Telefónica.
Nákup TXU nebude pro fondy KKR a Texas Pacific jediným podnikem z odvětví výroby elektřiny. V roce 2004 byly oba fondy součástí konsorcia, které za 3,7 miliardy dolarů získalo firmu Texas Genco. Ta byla tehdy druhým největším výrobcem elektřiny v Texasu. V konsorciu byly také fondy Blackstone Group a Hellman & Friedman. Loni v únoru konsorcium firmu Texas Genco prodalo za 5,8 miliardy dolarů skupině NRG Energy.
TXU provozuje uhelné elektrárny a má v úmyslu jejich počet zdvojnásobit. Vede proto spory na několika frontách, převážně s ochránci životního prostředí. Ti tvrdí, že pokud firma plán realizuje, v Texasu se výrazně zvýší emise oxidů síry, dusíku, rtuti a CO2.
Zájem fondů KKR a Texas Pacific by tedy mohl být přínosný. Analytici jsou totiž přesvědčeni, že pokud fondy TXU skutečně získají, plán výstavby nových uhelných elektráren půjde k ledu. Nikoli proto, že by tyto fondy nějak zvlášť milovaly životní prostředí, ale proto, že výstavba elektráren by přišla na spoustu peněz. A to nemůže tento typ investorů potřebovat. Je podle expertů zajímá hlavně vysoký podíl cash flow, kterým TXU disponuje.