ČEZ získal v polovině loňského roku na jihu Polska dva elektrárenské podniky. Za většinové podíly ve firmách Elektrownia Skawina a Elektrocieplownia Elcho zaplatil americké firmě PSEG celkem 383 milionů eur (asi 10,8 miliardy korun). To představovalo největší českou investici v zahraničí.
Plánem pro letošní rok jsou podle Romana velké investice do ekologizace. "Polsko neprošlo vlnou hromadného odsíření jako ČR, pokud tak elektrárny neučiní, budou odstaveny," připomněl. "Zahájili jsme odsíření Skawiny, což pomůže ke zlepšení životního prostředí v okolí Krakova a Katovic," řekl ČTK ředitel společnosti v Polsku Vladimír Černý.
Elcho je nová elektrárna, v jejím případě se ČEZ podle Černého soustředí na to, jak nejlépe využít její možnosti.
"Zvažujeme také výstavbu nějakého nového zdroje," uvedl Roman. "Nejlogičtější by to bylo tam, kde už něco vlastníme, tedy ve Skawině," dodal.
V letošním roce by měl ČEZ o výstavbě podle Romana rozhodnout. Mladá fronta Dnes před dvěma týdny napsala, že náklady na budování nové uhelné elektrárny budou činit miliardu eur, tedy téměř 30 miliard korun. Roman tuto informaci nepotvrdil. "Zkoumáme trh a zvažujeme různé možnosti, nic není ještě rozhodnuto," řekl.
ČEZ podle deníku obeslal dvě polské uhelné společnosti s nabídkou odběru uhlí na 40 let, od roku 2014 do roku 2054. Nová elektrárna by zásobovala polský trh.
V Polsku ČEZ usiloval mimo jiné o podíl v černouhelné elektrárně Kozience, ucházel se o privatizaci elektrárny Dolna Odra a jednal o koupi uhelné holdingové skupiny Katowicki Holding Weglowy (KWH). Konzervativní vláda však prodeje státních podniků pozastavila. "Pokud se objeví nějaká investiční příležitost v Polsku, určitě ji zvážíme," řekl ČTK finanční ředitel Jan Brožík.