Tisk: Češi a Poláci by mohli společně na hranicích dobývat uhlí

26.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Varšava 26. února (zpravodajka ČTK) - Na hranicích mezi Českou republikou a Polskem by mohl být otevřen důl, jehož vlastníky by byla česká OKD a polská skupina Jastrzebska spólnota weglowa. Společně by mohly dobývat uhlí z dolu Morcinek, jenž je nyní uzavřen. Informoval o tom dnes polský deník Gazeta Wyborcza.

Koncern OKD podle listu navrhl polskému ministerstvu hospodářství, že bude dobývat uhlí, které kdysi patřilo dolu Morcinek. Šachta byla uzavřena v roce 2000, zůstalo v ní okolo 250 milionů tun vysoce kvalitního koksu. K těmto ložiskům se již dostali čeští horníci. Aby se mohli posunout dál, musí OKD získat souhlas polského ministerstva hospodářství.

Své zájmy však chce bránit Jasrzebska spólnota weglowa (JSW), která kdysi Morcinek vlastnila. Pokud by totiž Češi začali uhlí těžit, stali by se nebezpečnými konkurenty JSW, píše list.

Proto chce JSW nabídnout českému OKD vytvoření společné firmy, která by se dobýváním uhlí v zaniklém dolu zabývala. Česká i polská strana by v ní měly 50 procent. V dole by pracovali čeští i polští horníci. "Nemůžeme se sami dostat k ložiskům, protože v současné době to lze pouze z české strany. Společná investice je nejlepším řešením," řekla deníku mluvčí JSW Katarzyna Bajerová. Ministerstvo hospodářství je záměru údajně nakloněno.

V minulosti se již dvakrát, v roce 2002 a 2004, uvažovalo o vytvoření česko-polské těžební společnosti, která by dobývala uhlí z dolu Morcinek. Ani jednou však plány nebyly naplněny. Podle jednoho z hornických manažerů zejména kvůli české straně. Nyní se ale situace změnila, protože koksu začíná být nedostatek. "Dříve či později se budeme muset dohodnout," řekl manažer Gazetě.

Česká OKD se v současné době spolupráci prý nebrání. "Velice nás společný podnik zajímá, musíme jen dohodnout detaily. Dveře jsou otevřené, zbývá do nich vstoupit," řekl deníku Jiří Polák, poradce Zdeňka Bakaly, který stojí v čele vlastníků OKD. Bakala oficiálně potvrdil, že má zájem o vytvoření česko-polského uhelného koncernu.

Stoprocentním vlastníkem OKD je firma NWR se sídlem v Amsterodamu. Konečným majitelem je evropská společnost RPG Industries registrovaná na Kypru a její strategičtí partneři v čele s podnikatelem Bakalou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK