"Aby Čína vedla Spojené státy, to je neuvěřitelné. To jsem ještě neviděl, nikdy," poznamenal Kchiem Do z banky Baring Asset Management. "Americký trh už se ale začal strachovat o problémy s bankovními půjčkami horší kvality," dodal.
Akcie v New Yorku v úterý oslabily o více než tři procenta, v jednu chvíli pak ztráty přesahovaly i čtyřprocentní hranici. Následovaly tak propad o téměř devět procent, který zaznamenala burza v Šanghaji. Ta přitom za poslední rok zpevnila asi o 130 procent a mezi investory už začaly sílit obavy, že v brzké době čeká trh výraznější korekce.
Výprodej se dnes rozšířil na další asijské země, Čína sama už dnes dál neoslabovala. Naopak začala ztráty smazávat a její hlavní index vzrostl asi o čtyři procenta. Výprodej částečně podpořily spekulace, že se čínská vláda chystá přijmout opatření proti spekulantům, což by investory nutilo, aby se na trhu zdrželi delší dobu.
Ratingová agentura Standard & Poor's nicméně varuje, že výprodej akcií na čínském trhu ještě nemusí být u konce. Pokud by Peking prosadil své záměry a skutečně investice na tamním trhu začal nějak omezovat, další výprodej je podle S&P téměř jistý.
"Podobná opatření by zřejmě čínský trh ještě oslabila a nakonec by možná byly nutné ještě další kroky, aby se podařilo zastavit zvýšenou spekulaci," píše se ve zprávě, kterou S&P zaslala ČTK. Reakce světa na úterní výprodej ale byla i podle názoru S&P poněkud překvapivá, takže s vlivem Číny je nyní prý už nutné počítat.
"Tento neklid považujeme spíše za korekci v rámci dlouhodobého býčího trhu, než za počátek výraznějšího poklesu," poznamenal Alec Young, který má v rámci S&P na starosti výzkum akciových trhů. Investoři podle něj mají asi největší obavy z toho, že když Čína v posledních letech pomohla světu růst, může ho stáhnout i do recese.