PK: Tesco stále prodává klamavě označené máslo z Belgie

28.02.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. února (ČTK) - Obchodní řetězec Tesco podle Potravinářské komory i přes zákaz úřadů v některých svých prodejnách stále prodává máslo pocházející z Belgie, které je klamavě označené jako čerstvé máslo. Mluvčí Potravinářské komory Zbyněk Boublík řekl, že špatně označené belgické máslo na pultech pražských obchodů Tesco tento týden při namátkových kontrolních nákupech objevili zástupci komory a mlékárenských firem. Vyjádření společnosti Tesco ČTK shání.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v lednu zakázala Tesku prodej mléčných výrobků "Les 3 sapins" a "Belle de Herve", které byly klamavě označeny jako čerstvé máslo, ačkoli jejich parametry tomu neodpovídaly. Aby totiž mohlo být máslo označeno jako čerstvé, nesmí být doba jeho použitelnosti delší než 20 dnů ode dne výroby. U těchto dvou druhů másel se však tato doba pohybovala až v rozmezí měsíců.

Zástupci komory podle Boublíka objevili takto špatně označené belgické máslo v úterý v prodejnách Tesco v Praze 5 a Praze 4. "Pracovníci Teska sice hlavní stranu výrobku přelepili nápisem Máslo, po stranách a na zadní straně však nadále zůstává označení Čerstvé máslo, což neustále spotřebitele klame," upozornil ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Dodal, že svaz již o tom informoval vedení pražské pobočky SZPI.

Prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík upozornil, že zákazníci obchodů Tesco jsou k nákupu špatně označených belgických másel lákáni pomocí nízkých cen, což je podle něj nekalá konkurence, která poškozuje domácí producenty.

Belgické výrobky jsou sice podle Camplíka zdravotně nezávadné, nemají však požadovanou kvalitu. "Jestliže si koupím v uvozovkách čerstvé máslo vyrobené před dvěma či třemi měsíci, tak jeho chuťové a vzhledové vlastnosti budou již zcela odlišné od másla skutečně čerstvého," uvedl.

Dodal, že klamavě označené belgické máslo může pocházet z nadprodukce, která rok ležela v mrazících boxech a na trh je dodávána až nyní. "Ani másla z případné nadprodukce by nebyla zdravotně závadná, ale čerstvá určitě ne," podotkl Camplík.

Mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Jana Matoušková letos v lednu řekla, že chybu zavinil dodavatel belgických másel, který použil špatný obal výrobku, a stolní máslo označil jako máslo čerstvé. Tesco tehdy uvedlo, že chybně označená másla ihned stáhne z prodeje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK