Na trhu se nedostatek projevil zvýšením ceny. Zatímco smrkové dřevo kvůli masivní těžbě po větrné kalamitě zlevňuje, dub zdražil přibližně o 20 procent a v některé kvalitě dokonce až o 50 procent. Listnaté lesy jsou odolnější a lednová vichřice je nezasáhla. Zabírají přitom třetinu všech státních lesů.
Růst ceny a nedostatek práce může vést během několika týdnů k likvidaci menších firem. "Máme zásoby dřeva na tři týdny. Pak pilu asi zavřeme," řekl MfD spolumajitel firmy Benko z Kopidlna Milan Kořínek.
Situace je podle deníku kritická hlavně na severní a jižní Moravě, kde je většina listnatých lesů. Listnaté stromy je možné kácet ve velkém pouze do konce dubna, maximálně května, protože pak začíná vegetační období, uvádí deník. Lesy ČR by tedy musely jednat o zahájení těžby výjimečně rychle. "Během příštího týdne padne rozhodnutí, jak se bude těžit v porostech nezasažených vichřicí. Každopádně se těžit bude," uvedl mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.
Cenu a nedostatek listnaté kulatiny navíc komplikují chybějící kapacity při těžbě. Většinu techniky, která by mohla pracovat v soukromých lesích, plně vytěžuje likvidace polomů, uvedla MfD.