Podle dohody evropských států by současné analogové vysílání mělo skončit do roku 2012, kdy má být zcela nahrazeno kvalitnějším digitálním. Analogové vysílání v ČR nabízí divákům čtyři celoplošné programy ČT1, ČT2, Novu a Primu, u digitálního by to měly být až tři desítky programů. Analog se začne vypínat v letošním roce; první takovou oblastí bude zhruba v polovině roku Domažlicko. Podle ČTÚ se tato změna dotkne 200.000 lidí.
V Česku již přitom DVB-T v některých oblastech funguje, a to v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a jejich okolí. V letošním roce by také mělo začít v okolí Ústí nad Labem, kde se chystaná změna podle ČTÚ dotkne téměř milionu lidí. "Do konce roku 2007 by mělo mít přístup k DVB-T 42 procent obyvatel ČR," uvedl Dvořák.
Údaje ČTÚ podle Dvořáka vychází z takzvaného Technického plánu přechodu, jakéhosi jízdního řádu digitalizace, který ČTÚ přijal na konci loňského roku a který platí od ledna. Plán přechodu stanovuje oblasti a termíny, podle kterých se bude vypínat analogová TV a zapínat digitální, přičemž všude budou tyto dva způsoby šíření signálu k dispozici zároveň.
Podle Dvořáka je ale potíž v tom, že plán přechodu je sice závazný, ale jeho nedodržení není nijak trestáno, a není tak vynutitelný. Bez toho, aby současné televizní stanice Nova a Prima odevzdaly své analogové kmitočty, přitom není možné budovat další sítě pro digitální DVB-T vysílání.