"Blíží se to (vrácení peněz za první čtvrtletí) jistotě, jenom není jistota, kolik to vlastně bude," dodal na dotaz ČTK. Na jakou částku by se domácnost mohla v průměru těšit, Fiřt nechtěl uvést s tím, že to bude záležet na výsledném výpočtu a hlavně odběru jednotlivých zákazníků. "To opravdu nemohu říci, protože je to individuální. Já mohu říci, že u skupiny RWE jsou to stamiliony," uvedl.
Peníze by měly být vráceny velkým zákazníkům formou dobropisů, menší zákazníci a domácnosti by měli získat slevu ze zálohových plateb, a to nejdříve na třetí čtvrtletí letošního roku.
Trh s plynem je od letošního roku stejně jako trh s elektřinou plně otevřený. ERÚ již nereguluje ceny samotného zemního plynu, která tvoří u domácností zhruba tři čtvrtiny výsledné ceny, ale jen ceny za přepravu a distribuci. Ceny stanovované jednotlivými obchodníky ale bude úřad pečlivě sledovat a hodnotit, zda odpovídají vývoji na trhu.
RWE Transgas je největší tuzemský dodavatel plynu s tržním podílem přibližně 80 procent. Dalším významným dodavatelem je firma E.ON, které patří Jihočeská plynárenská a má podíl v Pražské plynárenské. Firma RWE Transgas se rozhodla zvýšit od 1. dubna ceny zemního plynu v průměru o 0,43 procenta. Pro domácnosti ceny vzrostou průměrně o 1,17 procenta, což se projeví měsíčním zvýšením plateb zhruba o deset korun. Naopak velkoodběratelům cena klesne o 0,36 procenta. ERÚ to považuje za přiměřené.
V dalších čtvrtletích je podle místopředsedy ERÚ Blahoslava Němečka vzhledem k dosavadnímu příznivému vývoji cen topných olejů a očekávaného posilování koruny pravděpodobné spíše zlevňování cen plynu.