Index Nikkei 225 klesl o 235,58 bodu a den uzavřel slabší o 1,35 procenta na 17.217,93 bodu. Dostal se tak na úroveň, kde byl naposledy v polovině ledna. Širší index Topix klesl o 1,06 procenta na 1721,59 bodu.
Tento týden byl pro japonské akcie nejhorší od loňského léta. Kvůli pádu cen akcií v Číně a následně na dalších trzích ve světě se propadu neubránil ani tokijský trh. Za týden tak oslabil o 5,3 procenta. Naposledy si tak špatně vedl loni v červnu, když za týden klesl o 6,6 procenta.
Investoři se například zbavovali akcií přepravní společnosti Mitsui O.S.K. Lines, které předtím silně zpevnily díky rostoucímu zájmu Číňanů o dovoz komodit. Nyní panují mezi investory obavy, že čínská ekonomika nebude pokračovat v tak silném růstu, aby se dosavadním tempem zvyšoval také zájem o suroviny.
Klesly také akcie společnosti Sony, které si odepsaly 5,5 procenta, anebo automobilky Toyota, které klesly o 1,9 procenta. Oba podniky patří k velkým vývozcům, kteří negativně reagují na růst kurzu japonského jenu. Ten se dostal na téměř roční maximum vůči dolaru, takže zboží japonských výrobců se na americkém trhu stává méně konkurenceschopné.
K několika výjimkám patřily akcie ocelárny Nippon Steel, které zpevnily o 3,9 procenta. Pomáhá jim především solidní růst zisku a také doporučení makléřské společnosti Deutsche Securities. Ta zvýšila nákupní doporučení na "koupit".
Růst kurzu jenu na devizovém trhu už ale nebyl tak výrazný a dolar naopak proti němu nepatrně zpevnil. Proti hodnotám z předchozího dne je ale pořád slabší. Hlavním tématem mezi obchodníky je ale akciový trh a názory na jeho další vývoj. Podle toho se zřejmě budou vyvíjet i kurzy měn.
V závěru obchodování se dolar k jenu prodával v kurzu 117,63 JPY, a klesl tak z předchozích 118,24 JPY, kde byl ve čtvrtek. Na paritě s eurem vzrostl na 1,3172 z 1,3222 USD, euro vůči jenu ale oslabilo na 154,99 z předchozího kurzu 156,35 JPY.