(přidává další komentář, aktualizuje kurz koruny)
PRAHA, 9.února (Reuters) - Index spotřebitelských cen (CPI) v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,7 procenta po zvýšení o 0,5 procenta v prosinci, uvedl ve středu Český statistický úřad.
Meziroční spotřebitelská inflace zpomalila na 1,7 procenta ze 2,3 procenta za předchozí měsíc.
Česká národní banka (ČNB) očekávala v poslední únorové prognóze inflaci za minulý měsíc ve výši 2,0 procenta.
Analytici předpovídali meziměsíční růst cen o 1,2 procenta a meziroční o 2,3 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ CPI 01/11 12/10 01/10 meziměsíční změna v pct +0,7 +0,5 +1,2 meziroční změna v pct +1,7 +2,3 +0,7
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
].NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční růst cen byl nejpomalejší za tento měsíc od roku 2005, uvedl ČSÚ. * Ceny posunulo vzhůru zejména zdražení elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 1,7 procenta a tepla a teplé vody o 1,8 procenta. Ceny vodného se zvedly o 6,1 procenta a stočného o 5,6 procenta. * V dopravě pokračoval růst cen pohonných hmot, jež podražily o 2,0 procenta. * Naopak ceny oděvů klesly o 3,6 procenta a obuvi o 4,6 procenta kvůli sezonním výprodejům. * Meziroční inflace byla nejpomalejší od loňského června, kdy ceny stouply meziročně o 1,2 procenta. * Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo ve většině oddílů spotřebního koše, a to zejména kvůli vysoké srovnávací základně z ledna roku 2010, kdy ceny jednorázově vyskočily výš, dodal statistický úřad. * Růst cen alkoholických nápojů se zmírnil na 2,4 procenta z 5,8 procenta v prosinci. Inflace v odvětví doplatků za léky a léčiv se snížila na 5,2 procenta z prosincových 10,5 procenta. * Ceny pohonných hmot stouply meziročně o 11,1 procenta oproti prosincovým 16,6 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Překvapení nižšího růstu cen se v lednu koncentrovalo do regulovaných cen. A konkrétně u naší předpovědi do regulovaného nájemného, které se meziměsíčně zvýšilo 'pouze' o 3,7 procenta."
"Ostatní položky se vyvíjely zhruba v souladu s očekáváním, mírně vyšší byl růst korigovaných cen - meziměsíční růst o 0,2 procenta po sezonním očištění."
"Korigované ceny však v podstatě za posledních devět měsíců stagnují, což rozhodně nesvědčí o poptávkových tlacích do inflace, na které by ČNB měla reagovat. Absenci poptávkových tlaků do inflace navíc potvrzuje vývoj maloobchodních tržeb."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Samozřejmě ta první myšlenka je taková, že by to mohlo vést ke zmírnění úvah o brzkém zvyšování úrokových sazeb. To trochu otupuje argumentaci jestřábů v bankovní radě."
"Nicméně si myslím, že se inflace může letos zvýšit ještě ke dvěma procentům nebo i nad dvě procenta a postupně (může) k této hranici konvergovat také měnověpolitická inflace."
"Každopádně Česká republika i přes vzestup cen potravin, ropy a domácích faktorů - regulace nájemného - si rozhodně stále drží nízkou inflaci a nevypadá to, že by inflace měla být nějakým zásadním makroekonomickým rizikem."
PETR DUFEK, ŘEDITEL MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"Lednová inflace přináší hodně velké překvapení. Po všech obavách o růst nájemného po deregulaci se ukazuje, že nájemné vzrostlo jen symbolicky. A to je hlavním důvodem, proč výsledek inflace zaostal za naším očekáváním. Oddechový čas si nicméně vzaly i potraviny."
"Z pohledu dalšího vývoje je zřejmé, že se inflace bude vyvíjet lépe, než jsme předpokládali. O to více proto platí závěr, že s úrokovými sazbami není kam spěchat."
PAVEL MERTLÍK, HLAVNÍ EKONOM, RAIFFEISENBANK
"'Útok' regulovaných cen a cen potravin na cenovou hladinu, který jsme očekávali my i trh... se tak zatím nekonal."
"Přesněji řečeno: růst regulovaných cen byl nižší než očekávaný, ceny potravin naopak spíše klesaly a pozitivně na cenovou hladinu zapůsobily lednové výprodeje. Tady se asi podepsaly slabé tržby o Vánocích - obchodníkům zřejmě zbylo hodně sezónního zboží."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDIT PRAHA
"Jsme pod dolním koncem očekávání trhu, je to číslo blíž k očekávání ČNB než k očekávání trhu, rozhodně z tohoto čísla neplynou žádné akutní potřeby zvyšování úrokových sazeb. Scénář jejich zvyšování v březnu se tím pravděpodobně odkládá."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> po výsledcích inflace oslabila na týdenní minimum 24,140 za euro. V 9:40 stála na 24,130 za euro, o 0,5 procenta slabší proti úternímu závěru.
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Centrální banka koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce v letošním roce udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 0,75 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace v prvním kvartále příštího roku dosáhne 2,0 procenta, ve druhém čtvrtletí roku 2012 pak 2,1 procenta.
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)