* Meziroční inflace nejpomalejší od června
* Lednový meziměsíční růst cen nejnižší od roku 2005
* Nájemné po deregulaci zdražilo méně, než čekal trh
* Koruna slábne na týdenní minimum, výnosy dluhopisů níž
PRAHA, 9.února (Reuters) - Spotřebitelská inflace rostla v lednu výrazně pomaleji, než se čekalo. Výsledek tak naznačil, že by růst úrokových sazeb centrální banky mohl přijít později, než se zdálo po těsném hlasování bankovní rady na posledním měnovém jednání.
Český statistický úřad ve středu oznámil, že index spotřebitelských cen minulý měsíc stoupl o 0,5 procenta, což byl nejpomalejší lednový růst od roku 2005.
Meziroční inflace zpomalila na 1,7 procenta ze 2,3 procenta v prosinci a byla nejnižší od hodnoty 1,2 procenta loni v červnu.
Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční zvýšení cen o 1,2 procenta a meziroční o 2,3 procenta. Meziroční výsledek zůstal i za odhadem České národní banky (ČNB), jež v poslední prognóze předpokládala růst o 2,0 procenta, tedy přesně na úrovni inflačního cíle ČNB.
ČNB minulý čtvrtek ponechala podle očekávání dvoutýdenní repo sazbu na historickém minimu 0,75 procenta, nicméně tři ze sedmi členů bankovní rady podpořili zvýšení klíčové sazby o 25 bazických bodů. Guvernér Miroslav Singer na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka vnímá mírný vzestup inflačních tlaků.
To přimělo finanční trhy posunout odhad růstu úrokových sazeb kupředu, i když čerstvá aktualizace prognózy ČNB i nadále počítá se zpřísněním měnové politiky až koncem letošního roku.
Po překvapivých údajích o inflaci však může trh svá očekávání opět přehodnotit, soudí analytici.
"Rozhodně z tohoto čísla neplynou žádné akutní potřeby zvyšování úrokových sazeb. Scénář jejich zvyšování v březnu se tím pravděpodobně odkládá," uvedl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank v Praze.
Koruna po zveřejnění údajů ČSÚ v 10:55 oslabovala na týdenní minimum 24,175 za euro <EURCZK=>, a ztrácela tak 0,7 procenta proti úternímu závěru. Výnosy státních dluhopisů klesly o 3 až 5 bazických bodů.
Meziroční růst cenové hladiny zpomalil ve většině oddílů spotřebního koše, a to zejména kvůli vysoké srovnávací základně z ledna roku 2010, kdy ceny jednorázově vyskočily kvůli regulatorním a daňovým změnám, uvedl statistický úřad.
Nicméně hlavním důvodem výrazné odchylky oproti očekávání trhu bylo podle analytiků především pomalejší zvýšení cen nájemného po lednové deregulaci.
"Po všech obavách o růst nájemného po deregulaci se ukazuje, že nájemné vzrostlo jen symbolicky... Oddechový čas si nicméně vzaly i potraviny," řekl Petr Dufek, šéf útvaru makroekonomických analýz v ČSOB.
"Z pohledu dalšího vývoje je zřejmé, že se inflace bude vyvíjet lépe, než jsme předpokládali. O to více proto platí závěr, že s úrokovými sazbami není kam spěchat," dodal.
Trhy budou také pozorně sledovat zápis z posledního měnového jednání ČNB, který vyjde v pátek, a první komentáře k měnové politice od nového člena bankovní rady Lubomíra Lízala, jež v úterý vystřídal odcházejícího Roberta Holmana.
PRO TABULKU VÝSLEDKŮ INFLACE KLIKNĚTE NA [
]PODROBNOSTI A KOMENTÁŘE ANALYTIKŮ NA [
](Autor: Jan Korselt; Editoval: Roman Gazdík)