Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityKalendář komentářů

Všechny komentáře

Německo ztrácí růžové brýle, španělské výnosy v zóně smrti…

24.07.  |  Jan Bureš

Ratingové agentury nemají po světě moc přátel. Jsou dlouhodobě trnem v oku evropských periferních ekonomik, minulý rok se minimálně jedna z nich rozkmotřila s Washingtonem (S&P) a teď došlo i na Berlín. Agentura Moody’s zhoršila výhled pro nejsilnější evropskou ekonomiku. Důvod je nasnadě - velmi zúžený manévrovací prostor při managementu euro-krize.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

20.07.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl ve znamení výsledkové sezóny v USA a čekání na posun v kauze pomoc španělským bankám. Můžeme konstatovat, že prozatím se výsledková sezóna (20% odreportováno z indexu S&P 500) vyvíjí relativně dobře alespoň vzhledem k tomu, co se očekávalo. Jen připomínáme, že očekávání na 2Q12 jsou velmi slabá pod vlivem slábnoucích současných makroekonomických dat.

O (ne) pochopitelném optimismu

20.07.  |  Jan Bureš

Při pohledu na uvolněný optimismus akciových trhů se člověk těžko ubrání dojmu, že tady něco nehraje.

Český vládní dluh jde na dračku

18.07.  |  Jan Čermák

České vládní dluhopisy jdou v posledních dnech a týdnech na dračku a ne jinak by tomu mělo být i v dnešní aukci dluhopisu maturujícího v roce 2021.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

13.07.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl ve znamení dalšího odsunutí koncepce řešení nepříznivé bankovní situace ve španělsku a začínající výsledkové sezóny v USA. Právě neupokojivá situace kolem vývoje v Evropě a především slabá očekávání na výsledkovou sezónu, spolu s některými zveřejněnými varováními před výsledky způsobily spíše negativní sentiment na trhu.

Německo chce, aby Španělé dál ručili za své banky sami

10.07.  |  Jan Bureš

Po výrocích německého ministra financí Wolfganga Schaubleho optimistům dál pomalu tuhne úsměv na rtech. Dnes časně ráno po devítihodinovém jednání ministrů financí eurozóny Schauble řekl, že i když záchranný fond (ESM) bude moci pomáhat přímo bankám, finální riziko spojené s půjčkou by měl nést vždy národní stát, aktuálně tedy španělská vláda.

ECB srazila sazby na nová historická minima a zatopila tak euru

09.07.  |  Jan Čermák

Zatímco ve čtvrtek a pátek si česká populace užívala parného léta v podobě státních svátků, evropská ekonomika i finanční trhy jely dále a jak jsme se pokusili varovat, přinesly důležité podněty k zamyšlení.

Důležitá makro data ukáží, na kolik je zpomalení ve světě synchronizované

02.07.  |  Jan Čermák

Fotbalové euro je za námi a je pomalu čas se těšit na další velký sportovní svátek - olympiádu. Podobně i globální finanční trhy mohou po důležitém summitu EU na chvíli hodit za hlavu akutní trable eurozóny a soustředit se na nový přísun velmi zajímavých dat z globální ekonomiky.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

29.06.  |  Milan Vaníček

Poslední červnový týden byl charakterizován summitem eurozóny/EU. Právě velmi nízká očekávání o možnosti nalezení nějakého řešení byla příčinou prodejního tlaku na začátku týdne. Naopak blížící se summit a zprávy z jeho konání přinesly na trh pozitivní reakci. Domácí index PX se nesl ve znění globálních události a uzavřel týden na úrovni 901 bodů, což mezitýdenně představovalo růst o 0,1 % t/t.

ČNB snížila sazby na 0,5 procenta

28.06.  |  Michal Kozub

Česká národní banka dnes na svém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 0,5 %. Došlo tak po 784 dnech, kdy úroková sazba byla neměnná na hodnotě 0,75 %.

Summit EU bude u nás o pozornost bojovat s ČNB

28.06.  |  Jan Čermák

Dnes budou české finanční trhy konfrontovány se dvěma rozdílnými událostmi, které mají potenciál změnit jejich nastavení. V prvním případě jde o zahraniční událost číslo jedna, kterou je summit EU, a druhou pak zasedání ČNB.

Konec Direct Pojišťovny nebude mít vliv na ceny pojistek

27.06.  |  Pavel Ronovský

Odchodem Direct Pojišťovny z českého trhu se sice sníží konkurence, nepatrně nižší nabídka produktů se ale na cenách pojištění nijak neprojeví.

Ameriku trápí eurokrize, ale levnější benzín je příjemným vedlejším efektem

27.06.  |  Jan Čermák

Ve stínu pokračující eurokrize přicházejí nové důkazy o tom, že americká ekonomika rovněž začíná ubírat na tempu. Zpomalení se odráží převážně v tzv. měkkých předstihových ukazatelích v podobě podnikatelských a spotřebitelských nálad.

Do pětice všeho špatného, aneb Kypr je další zemí, jež oficiálně požádala o pomoc ze záchranných fondů

26.06.  |  Jan Čermák

Tak tedy i Kypr. Tato bývalá britská kolonie ve Středozemním moři, která byla rozdělena válkou mezi Turky a Řeky, teprve relativně nedávno vstoupila do eurozóny. Včera se ovšem stala již pátou zemí měnové unie, která byla nucena požádat o finanční pomoc ze záchranných fondů.

Další jalový sumnmit EU před námi?

25.06.  |  Jan Čermák

Pomineme-li pokračující mistrovství Evropy ve fotbale, pak lze konstatovat, že po čase si mohla Evropa o víkendu lehce oddychnout, neboť tentokrát nebyly na pořadu žádné volby či summity.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

22.06.  |  Milan Vaníček

Předposlední školní/červnový týden se nesl na vlně důležitých informací, které přinášely výraznější očekávanou volatilitu. Ze začátku týdne na trhy přišla poměrně uklidňující zpráva z Řecka a to v podobě výsledku parlamentních voleb, který indikoval vytvoření pro-evropské vlády. Což se tak i stalo, a tak se dá očekávat, že za Řecko bude mít konečně kdo jednat se zástupci věřitelů či všeobecně všech, kterým leží budoucnost eurozóny na srdci.

Na trhy dolehlo zklamání z Fedu

22.06.  |  Jan Bureš

Investoři tak v tuto chvíli neřeší jenom strach z neřízeného vývoje na periferiích eurozóny, ale také viditelně zpomalující Ameriku a Čínu.

Fed nestrpí pohled na zpomalující ekonomiku a tak raději opět expanzivně zasáhne

20.06.  |  Jan Čermák

Soudě podle toho, jaké země se dostaly do čtvrtfinále fotbalového šampionátu starého kontinentu, tvoří eurozóna v podstatě optimální (měnovou) zónu.

Nemovitosti, bankovnictví, krize a la ESPANA

18.06.  |  Tomas Berggren

Evropa teď vsází všechno, co má. To “všechno” si přitom musela vypůjčit. Trhy pak toto blafování kolem “záchrany bank” podpořily, a to ještě nejsme u konce.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

15.06.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden se nesl dle očekávání ve zvýšené volatilitě, když na trhu panovala nejistota z dění kolem eurozóny. Nervózně se přešlapovalo v očekávání výsledku řeckých voleb (tento víkend) a sledovány byly i další komentáře ohledně stavu španělského bankovnictví.

Odpočítávání do řeckých voleb začalo - trhy vidí výsledky optimisticky

15.06.  |  Jan Čermák

Ačkoliv odpočítávání před řeckými volbami, které by měly rozhodnout zda eurozóna bude pokračovat ve stávajícím složení, začalo, trhy s rizikovými aktivy jakoby si z toho nic nedělaly.

Vklady z řeckých bank odtékají tempem 600-900 mil. eur denně... a může být hůř

14.06.  |  Jan Bureš

Předvolební atmosféra v Řecku je hodně napjatá. Pod tlak se dostávají zejména řecké banky, které čelí zrychlenému odlivu vkladů.

Na přípravu bankovní a rozpočtové unie jsou zapotřebí roky, ECB však koupila čas na měsíce či týdny

13.06.  |  Jan Čermák

To poslední co eurozóna či EU potřebují jsou mediální přestřelky jejích klíčových představitelů. Bohužel ve vypjaté atmosféře se bez nich neobejdeme.

Španělský balík nedokázal trhům pomoci

12.06.  |  Jan Bureš

Španělský optimismus na trzích moc dlouho nepobyl. Evropské akcie otevřely v silném plusu (2 %), aby nakonec zavřely den ve ztrátách. Španělský IBEX ztratil 0,5 %, zatímco italský MIB dokonce 2,8 %. Současně s tím španělské výnosy znovu vyskočily vzhůru k 6,5 %.

Španělsko sklonilo hlavu a přijme pomoc pro své banky

11.06.  |  Jan Čermák

Španělsko je čtvrtou zemí eurozóny, která žádá o pomoc. Jeho realitní krizí vyčerpané banky budou mít možnost získat až 100 mld. eur ze záchranných fondů.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

08.06.  |  Milan Vaníček

První plný červnový týden se nesl ve znamení měnové politiky. ECB ponechala sazby beze změny a komentář naznačil, že snížení sazeb je stále variantou při stávajících ekonomických podmínkách. Stále se zvyšují spekulace na to, že komentář rovněž naznačil, že by ECB mohla využít v budoucnu i některých relativně nestandardních řešení při určité konstalaci.

Předpověď se vyplnila – HDP klesl o 0,7 %. Vyhlídky jsou nejisté

08.06.  |  Michal Kozub

Hrubý domácí produkt podle dnešních zpřesněných statistik poklesl meziročně o 0,7 % a meziměsíčně o 0,8 %. Revidoval tak předchozí mírně horší výsledek, který úřad zveřejnil již dříve.

Zatímco Poláci a Maďaři připravují obranné hráze, Fed a ECB vyčkávají

08.06.  |  Jan Čermák

Odmyslíme-li si nedávné snížení úrokových sazeb v Austrálii a včerejší redukci úroků v Číně pak je zřejmé, že tvůrci hospodářských politik ve zbytku světa zaujali momentálně vyčkávací taktiku.

Pokerová partie mezi Berlínem a Madridem pokračuje

07.06.  |  Jan Bureš

Do popředí záchranných prací v eurozóně se dostávají banky. Jádro problému není v rozpočtovém uličnictví národních vlád (Řecko), ale v složitém a nákladném úklidu po realitní bublině (Irsko, Španělsko a částečně i Portugalsko). Zaměření na do-kapitalizaci problémových bank dává smysl vzhledem k nebezpečí řeckého euro-exitu. Dostatek kapitálu a likvidity v periferních bankách je podmínkou k tomu, aby euro vydrželo eventuální odchod Řecka z klubu.

ECB dnes může snížit sazby, eventuálně "zahlásit" takový krok na červenec

06.06.  |  Jan Čermák

Evropa má na krku recesi, Asie v čele s Čínou se rovněž trápí a americká ekonomika rovněž v posledních týdnech brzdí. To vše by byly poměrně dost silné argumenty pro medvědy na trzích s rizikovými aktivy, aby nad nimi kompletně převzali vládu.

Další krizová konference, tlak na Berlín roste..

05.06.  |  Jan Bureš

Napětí mezi Berlínem a zbytkem zeměkoule roste. Dnes nás čeká mimořádné krizové zasedání G7, kde budou především USA, Kanada a Francie stupňovat tlak na Německo, aby převzalo větší záruky za společnou evropskou měnu. V tuto chvíli se tlak soustředí na projekt bankovní unie, tedy společných záruk za bankovní vklady a společného fondu na dokapitalizaci bank, po kterém v eurozóně nejvíce volá španělská vláda.

Růst nezaměstnanosti v USA a EMU může přinést expanzivní odpověď Fedu a ECB

04.06.  |  Jan Čermák

Protentokrát na počátku našeho pojednání vynechme již tradiční pohled na trhy dluhopisů a věnujme se oblasti, která s nimi beztak úzce souvisí - a to trhům práce.

ECB neakceptovala španělský trik s pomocí bance Bankia

30.05.  |  Jan Bureš

Evropská centrální banka se postavila proti plánům Madridu na pomoc krachující bance s příznačným názvem Bankia. Na první pohled se není čemu divit - navrhovaný způsob získání kapitálu pro Bankii jde skutečně proti všem zásadám ECB a je s podivem, že Madrid dopředu svůj záměr s nikým nekonzultoval.

Pozitivní obrat v řeckých předvolebních průzkumech...a co dál?

28.05.  |  Jan Bureš

Řecké předvolební průzkumy ukazují, že pod strachem z euro-vyhazovu začíná extrémní levice ztrácet.

Blbá nálada se v eurozóně stupňuje

25.05.  |  Jan Čermák

Diplomaticky řečeno ekonomika eurozóny si nevede dobře. Včera zveřejněné indexy podnikatelských nálad v průmyslu eurozóny jen potvrdily tristní stav ekonomiky a především sílící pesimismus ohledně nejbližší budoucnosti. Ten mimochodem měřeno indexy PMI dosáhl mezi průmyslníky v měnové unii nejvyšší úrovně za poslední tři roky a pohybuje se zřetelně v pásmu, jež je typické pro plnokrevnou recesi.

Summit nic nemění... Strach přetrvává

24.05.  |  Jan Bureš

Co si vzít ze včerejšího summitu? Podle očekávání nejsme o moc moudřejší. Summit původně zaměřený na otázky růstu se věnoval z velké části Řecku, strachu z eventuální finanční nákazy a otázce, jak v takovém případě posílit soudržnost zbytku klubu - euro-dluhopisy, společné bankovní záruky. Žádného jasného závěru v zásadních otázkách jsme se ale zatím nedočkali.

Boj o eurobondy: Berlín versus Paříž

23.05.  |  Jan Bureš

Dnes se evropští lídři měli původně bavit o podpoře růstu, téma číslo jedna ale bude jiné: eurobondy a ochrana proti eventuální řecké nákaze. Německo zatím společné dluhopisy (eurobondy), která by ulevily periferiím, ale zdražily financování Berlínu, jednoznačně odmítá. Logika je jednoduchá: eurozóna má jako celek nízký veřejný i zahraniční dluh a pokud se všechno zprůměruje, budou na tom Němci o něco hůř a periferie si výrazně pomohou.

O Facebooku, investiční horečce a vrcholu (akciového) trhu

22.05.  |  Jan Čermák

Nemáme v popisu práce analyzovat akcie, natož pak jejich nové úpisy. Přesto nemůžeme pominout nepříliš povedenou mega-emisi akcií Facebooku, která se ovšem stala (co do objemu) největší mezi technologickými tituly.

Čekání na brzdu proti řecké nákaze...

21.05.  |  Jan Bureš

Ve chvíli, kdy investoři začínali již zcela ztrácet naději, přišla z Řecka po delší době povzbudivá zpráva. Konzervativní Nová demokracie podle víkendových průzkumů začala znovu posilovat a v tuto chvíli má v některých průzkumech dokonce těsný náskok na radikální levici (Syriza).

Co může zastavit startující paniku....pouze ECB

18.05.  |  Jan Bureš

Rozjíždí se sezóna marnosti, ať se podíváte kamkoliv, vidíte prakticky samé špatné zprávy. Řecká extrémní levice v posledních průzkumech navyšuje svůj náskok (22 %). Její šéf Alexis Tsipras řekl deníku Wall Street Journal, že Evropa si nemůže dovolit přestat Řecku pomáhat.

Řecko jde opět k volbám - neřízený bankrot a odchod z eura se přibližuje

16.05.  |  Jan Čermák

Rozhovory o nové řecké vládě zkolabovaly a země směřuje k dalším předčasným volbám, které se uskuteční v polovině června. Řečtí politici si tak vybrali velmi nejistou cestu, která přivodí nejednu bezesnou noc lidem - především pak investorům, kteří kolikrát ani neví kde Řecko přesně leží.

Nákaza naplno napadla italský a španělský trh vládních dluhopisů

15.05.  |  Jan Bureš

Dnes se všechny řecké parlamentní strany sejdou znovu u prezidenta a budou mít jednu z posledních šancí odvrátit předčasné volby. Šance na úspěch je ale malá.

K řeckým předčasným volbám je blíže a s nimi k bankrotu země a zavedení drachmy

14.05.  |  Jan Čermák

Naděje na to, že Řecko zůstane členem eurozóny umírá poslední.

Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní

11.05.  |  Jan Čermák

Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu situace ve španělském bankovním sektoru.

Evropský volební super-šok…

07.05.  |  Jan Bureš

Supervolební víkend německým politikům přidělal vrásky na čele. Evropským politikům, kteří prosazovali jejich úspornou linii, pomalu padají hlavy. Ve Francii zvítězil socialistický kandidát Francois Hollande a v Řecku propadly dvě hlavní politické strany, které podepsaly Evropě a MMF závazek dál spořit.

V Evropě začíná super-volební víkend: Řekové volí parlament, Francie prezidenta

04.05.  |  Jan Bureš

Evropa má před sebou supervolební víkend. Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii a parlamentní volby v Řecku právem na trhy vrací nervozitu.

Zaslouží si eurozóna další LTRO?

03.05.  |  Jan Bureš

Na dnešním zasedání ECB bude pravděpodobně hodně napjatá atmosféra. Zatímco německé křídlo bude dál proti jakýmkoliv novým měnovým stimulům, ve zbytku eurozóny bude sílit tlak na další zlevňování peněz.

Optimismus amerických průmyslníků stoupá, divergence v eurozóně rovněž...

02.05.  |  Jan Čermák

Zatímco kontinentální Evropa včera slavila svátek práce, v anglosaských zemích oslavovali prací a na prokletém Wall Streetu se dokonce činili tak, že nejznámější akciový index Dow Jones se dostal na nejvyšší hodnotu od roku 2007.

Evropský volební týden může přinést na trhy nervozitu

30.04.  |  Petr Báča

Pomyslnou tečku za minulým týdnem napsala čísla o americkém HDP. Ta poukázala na pomalejší růst největší světové ekonomiky na počátku letošního roku. Rozdíl tří desetin procentního bodu sice není nijak zásadní, avšak i tak číslo vyvolává určitou nervozitu, zejména s ohledem na slabší investice.

Kdy dojde býkům dech?

27.04.  |  Jan Bureš

Optimismus posledních týdnů nestojí na pevných nohou. I když akciové trhy dál rostou, objemy spíše klesají.

V evropském rybníku vysychají peníze

25.04.  |  Jan Bureš

Špatné zprávy z Evropy načas překryly dobré výsledky Applu. Úleva ale asi nebude mít dlouhého trvání. Poslední čísla z eurozóny ukazují, že kombinace tvrdých rozpočtových úspor a především zamrzávajících úvěrových kanálů na periferiích má zničující dopady.

Holubičí Fed možná přizná další opatrné zlepšení ekonomiky

24.04.  |  Jan Čermák

Vrcholem dnešního dne a možná i celého týdne bude zasedání americké centrální banky.

Od výživného víkendu k Fedu a Applu

23.04.  |  Jan Čermák

Víkend byl tentokrát globálně a částečně i lokálně výživný a tak začněme nejprve u toho, co se stalo, než přejdeme k tomu, co se teprve stane.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

20.04.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl ve znamení americké výsledkové sezóny, která doposud předvádí více než solidní data. Limitujícím faktorem prozatím silné výsledkové sezóny je situace na dluhopisovém trhu eurozóny se zaměřením na španělské a italské dluhopisy. Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 927 bodu, což mezitýdenně představovalo pokles o 0,4 %. Kromě výsledkové sezóny a dluhopisového trhu eurozóny se investoři zaměřili na tradiční makroekonomická data, která v uplynulém týdnu ze zámoří předvedla spíše slabší výsledky především v průmyslu některých regionů USA. Nicméně naproti tomu se postavila relativně silná data z Evropy jako ZEW a IFO.

Vládní koalice a česká populace čeká na hlasy Peakovců

20.04.  |  Jan Bureš

Nehledě na dobré výsledky španělských a francouzských aukcí se včera riziková aktiva nezvládla udržet na nohou. Evropské i americké akcie ztratily okolo půl procenta a periferní výnosy nakonec také zamířily znovu vzhůru poté, co agentura Reuters začala spekulovat o možném snížení ratingu pro Francii.

Evropa na japonské stezce?

19.04.  |  Jan Bureš

Včera německý dluhopisový trh investorům mrazivě připomenul japonskou zkušenost. Poprvé za posledních dvacet let se německý dvouletý výnos propadl pod japonské úrovně a desetiletý výnos současně spadl na svá historická minima (1,63 %).

Američané rozjíždějí jarní nákupy, Španělé čekají s napětím na aukce

17.04.  |  Jan Bureš

Americká radost z jarních nákupů včera trochu tlumila nervozitu z bobtnajícího napětí ve Španělsku. Americké akcie si tak trochu oddychly a končily smíšeně. Podobnou úlevu zaznamenalo euro. Otázka je, na jak dlouho?

Připlouvá do eurozóny další “černá labuť”?

16.04.  |  Jan Čermák

Eurozóna se opět začíná trápit, přičemž na tapetě je Španělsko. Vládní dluhopisy, ale i např. akciový trh země jsou na tom tak mizerně, že i francouzský prezident Sarkózy a italský premiér Monti znervózněli a snaží se na neradostnou španělskou situaci, resp. nákazu upozornit vlastní domácí publikum.

Číňané ordinují ekonomice zpomalení, které se Západu může líbit

13.04.  |  Jan Čermák

Jeden z hlavních motorů světového růstu zpomaluje. Toť na první pohled špatná zpráva z Číny, která dnes po ránu reportovala výsledek růstu HDP za první kvartál letošního roku a jenž byl nejslabší za poslední tři roky.

Oprávněnost českých úspor a měnová politika

12.04.  |  Jan Bureš

Česká vláda, ač se na posledním summitu EU nepřipojila k nové fiskální úmluvě, plně respektuje nastolenou německou strategii - spořit, spořit, spořit.

Nečasova vláda žije dál

11.04.  |  Jan Čermák

Povelikonoční týden odstartoval pěkně zostra, když jedna zajímavá událost střídala druhou. Na podrobnosti není v tomto zpravodaji místo a tak přejděme pouze k telegrafickým komentářům.

Stabilizace na trhu práce

10.04.  |  Petr Gapko

Registrovaná míra nezaměstnanosti poklesla v březnu meziměsíčně o 0,3 procentního bodu na 8,9 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 16 605 osob na 525 180 osob. Inflace v březnu zrychlila na 3,8 %.

Březnová nezaměstnanost klesla

10.04.  |  Tomáš Volf

Počet volných pracovních míst dosáhl na 39 906. Volná pracovní místa jsou prakticky stále na stejné úrovni, v pásmu 30 000 – 40 000 i když jich bylo v březnu o něco více než v minulých měsících.

Zamotají slabší čísla z trhu práce Fedu hlavu?

10.04.  |  Jan Bureš

Velký pátek byl v USA ve znamení lehkého zklamání z trhu práce. Přibylo o poznání méně pracovníků (120 tis. namísto očekávaných 240 tis.) než trh nadopovaný dobrými americkými čísly očekával.

Španělská panika

06.04.  |  Jan Bureš

Španělské výnosy dál nebezpečně rostou a na úrovních 5,81 % jsou již nejvýše od prosince 2011. Napětí se již viditelně přenáší i do Itálie a je vidět i na trzích s pojištěním proti bankrotu (CDS).

Konec levných peněz?

05.04.  |  Jan Bureš

Strach a skoro tří procentní propady německých akcií mají jeden hlavní důvod. Investoři se bojí konce éry levných peněz.

Předčasné volby by trhy tentokrát politikům již netolerovaly

04.04.  |  Jan Čermák

Věci veřejné už zase hrozí demisí. Dočasná politická nejistota však nemusí tentokrát projít bez povšimnutí trhů a může státu, domácnostem i firmách přinést dodatečné náklady.

Propast mezi Amerikou a Evropou se prohlubuje

03.04.  |  Jan Bureš

Rozdíl mezi kondicí amerického a evropského průmyslu se prohlubuje. Březnové podnikatelské nálady (finální evropská PMI a americké ISM) potvrdily, že zatímco v Americe zrychluje tempo růstu, v Evropě akceleruje propad.

Obchází eurozónou nové strašidlo?

02.04.  |  Jan Čermák

Může jím být revolta proti utahování opasků. U Řecka už si investoři zvykli na to, že jeho ochota nést nezbytnou restrikci je limitovaná. Co je však znepokojivé, že tyto limity se začínají objevovat i v zemích, které Řecku byly dávány za vzor.

EU chce navýšit záchranné fondy, bude to stačit?

30.03.  |  Jan Bureš

Na dnešním summitu EU asi vznikne dohoda na dalším navýšení záchranných fondů EU. Podle Financial Times by se dostupné prostředky měly zvýšit na 700 mld eur.

Vyšší inflace ČNB z nudy nerozptýlí

29.03.  |  Jan Čermák

Dnes proběhne další z řady nezajímavých zasedání bankovní rady ČNB. Repo sazba centrání banky je totiž téměř dva roky na historickém minimu a nevypadá to, že by tomu tak mělo být jinak.

Španělský deficit nahání strach

28.03.  |  Jan Bureš

Španělsko začíná plnit opět hlavní stránky světových deníků a ne zrovna v příjemných souvislostech... Při cestách tento týden se mějte na pozoru před čtvrteční generální stávkou, španělský deficit v roce 2011 dosáhl 8,5 % HDP (vysoko nad plánovanými 6ti %) a příjmy státního rozpočtu padají i na začátku roku 2012 (deficit za první dva měsíce překonal 20 mld. eur).

Silná německá poptávka na obzoru

27.03.  |  Jan Bureš

Pohlednice z Německa je po včerejším výsledku indexu Ifo zase o něco veselejší. Ostře sledovaný barometr německé ekonomiky se zlepšil pátý měsíc v řadě a je na nejvyšších úrovních od léta 2011.

Evropský pytel plný výbušnin

26.03.  |  Jan Bureš

Uplynulý týden ukázal, že Evropa stále zůstává hlavním zdrojem strachu. Horší nálady v průmyslu i ve službách napříč eurozónou (PMI) a politicky citlivý tlak Bruselu na tvrdší úspory v periferiích (naposledy ve Španělsku) jenom potvrzuje, jak bolestivá ještě bude adaptace periferií na nové podmínky.

Nálada v Německu padá, periferiím tuhne úsměv na rtech

23.03.  |  Jan Bureš

Poslední čísla z Německa pustila na trhy studenou sprchu. Nálada v německém průmyslu (PMI) se překvapivě propadla druhý měsíc v řadě na 48,1 bodu, což indikuje pokles v největší ekonomice eurozóny.

Šéf Fedu opět zamával holubičími křídly

21.03.  |  Jan Čermák

Soudě z již zveřejněných poznámek šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho k dnešnímu vystoupení v Kongresu to vypadá, že Amerika se eurozóny bojí více než Evropa sama.

Italský premiér táhne do boje s odbory

20.03.  |  Jan Bureš

Italský premiér Mario Monti dnes otevírá Pandořinu skříňku a začíná dlouho očekávané jednání s odbory. Po povinném kolečku škrtů a především zvyšování daní se tak pouští do reforem, které by mohly Itálii skutečně postavit na nohy. Italové mají minimálně posledních deset let velký problém se slabým růstem a velice nízkou zaměstnaností.

Rozčarování nepřináší jen hrozba vyšších daní, ale i stagnace reálných mezd

19.03.  |  Jan Čermák

Zdá se, že největší hrozba pro českou ekonomiku v podobě divokého bankrotu Řecka či dokonce rozpadu eurozóny je zažehnána. Ba co více, i data zveřejněná v průběhu tohoto týdne by měla ukázat na to, že Německo, jakožto lokomotiva EU díky své schopnosti exportovat na rychle rostoucí neevropské trhy, šlape dál.

Nálada v Americe se dále zlepšuje

16.03.  |  Jan Bureš

Čísla z Ameriky dávají na první pohled všem býkům důvod k optimismu. Zdá se, že především na trhu práce začíná být skutečně veseleji.

Rostoucí převaha dolaru nad eurem

15.03.  |  Jan Bureš

Americký dolar začíná nacházet stále pevnější půdu pod nohama. Přestává platit, že dobré výkony akciových trhů nutně znamenají pohromu.

Španělé trápí Brusel

13.03.  |  Jan Bureš

Euro-ministři včera Řekům definitivně přiklepli druhý balík pomoci a do centra pozornosti se pomalu dostává Španělsko.

Slováci se naSmerovali na čtyři roky vlevo

12.03.  |  Jan Čermák

Tak tedy Slováci si zvolili Fica. Jeho levicová strana Směr podle všeho sestaví jednobarevnou vládu, která díky své většině v parlamentu může v klidu vládnout další čtyři roky.

Mzdy šly ve 4Q 2011 reálně dolů

09.03.  |  Tomáš Volf

Reálné mzdy v podnikatelské sféře se snížily o 0,3 %, ve státním aparátu o 0,8 %. Meziročně sice v nominálním vyjádření vzrostla mzda na 26 067 korun, ale růst cenové hladiny 2,4 % znamenal reálný pokles o 0,4 %.

Řekové mají prst na spoušti, ...spustí dnes CDS?

09.03.  |  Jan Bureš

Začíná největší restrukturalizace ve světové historii týkající se 206 mld. euro řeckého dluhu v rukou soukromých investorů. K PSI (dobrovolnému odpuštění řeckého dluhu) se přidalo přes 85 % soukromých věřitelů.

Je benzín opravdu tak drahý?

08.03.  |  Jiří Šimek

Ceny benzínu na čerpacích stanicích v posledních dnech opět lámou rekordy, když se ve středu cena Naturalu 95 podle CCS dostala na 36,45 korun.

ECB už víc pomáhat nebude

08.03.  |  Jan Bureš

Dnes v hlavních rolích nekončící euro-detektivky vystoupí ECB se svým pravidelným zasedáním a Athény, které večer oznámí, kolik soukromých investorů jim “dobrovolně” odpustí dluh.

V únoru se dařilo akciím i komoditám

07.03.  |  Robin Koklar

Únor roku 2012 se pro riziková aktiva vyvíjel opět velmi dobře, neboť většina sledovaných akciových trhů prudce vzrostla a komoditám se vyjma zlata taktéž dařilo.

Démon řeckého dluhu se vrátil

07.03.  |  Jan Čermák

Jestliže Amerika se třese na odhalení iPadu3, pak eurozóna se třese strachem, neboť ji obchází strašidlo v podobě řeckého vládního dluhu, resp. jeho nepovedené restrukturalizace.

Demokratům v Kongresu se nelíbí cena benzínu a tak vytáhli proti spekulantům

06.03.  |  Petr Báča

Vypadá to, že i letos si řidiči budou muset zvykat na vysoké ceny benzínu. Zatímco loni v centru pozornosti stála jako hlavní důvod drahé ropy válka v Libyi, letos je to zejména napětí kolem Íránu. Tak trochu stranou pozornosti opět stojí výrazný nárůst spekulativní poptávky, který znovu dosahuje úrovní pozorovaných na jaře loňského roku.

Komoditní vývoj v únoru: Na trzích panoval optimismus

06.03.  |  Boris Tomčiak

V únoru panovala na komoditních i finančních trzích optimistická nálada, protože centrální banky pokračují v lití nových peněz na trhy. Mezi komoditami se dařilo zejména energetickým surovinám. Irán přestal dodávat ropu do Evropy, na což zareagovala cena Brentu prudkým růstem. Silné byly i drahé kovy. Na konci února však podlehly značnému výprodeji. Vzestupný trend se formuje i v sektoru obilnin a olejnin.

Testovací týden pro likviditou tažený optimismus

05.03.  |  Jan Čermák

Všeobecný optimismus na globálních trzích s rizikovými aktivy, jenž by v posledních týdnech tažen levnými penězi, zažije dost možná zatěžkávací zkoušku. Ta přitom může být podnícena úvahami o tom, zdali tempo jakým hlavní centrální banky světa pumpují do finančního systému další peníze bude udrženo i v dohledné budoucnosti.

Shrnutí dění na akciových trzích v uplynulém týdnu

02.03.  |  Milan Lávička

Uplynulý týden z hlediska akciových trhů se dá charakterizovat jako stagnace, kdy po 3 měsících výrazného růstu přišlo zvolnění. V USA v průběhu týdne po delší době přišla smíšená makrodata, sledovaný index Dow Jones se poprvé od května 2008 dostal nad psychologickou hranici 13 000 bodů.

Levné peníze od ECB dávají středoevropským měnám křídla

02.03.  |  Jan Čermák

Stovky miliard, které ECB pustila do evropského bankovního systému, začíná být stále zřetelněji cítit na finančních trzích. Kromě dramatického propadu rizikových prémií u klíčových (zranitelných) zemí eurozóny jako je Itálie a Španělsko, si levné peníze od ECB nejspíše našly cestu i na devizové trhy ve střední Evropě.

ECB překvapivě (či spíše opět) ve stínu Fedu

01.03.  |  Jan Čermák

Pozornost globální trhů na sebe včera poutaly centrální banky, když tou hlavní institucí, která hýbala cenami aktiv nakonec nebyla překvapivě ECB, ale americký Fed, resp. jeho šéf Ben Bernanke.

ECB opakuje trik s poskytnutím eurové levné likvidity na tři roky

29.02.  |  Jan Čermák

Dnes budou oči investorů, či chcete-li spekulantů pohybujících se na globálních finančních trzích, upřeny na ECB, která se pokusí zopakovat kouzelnický trik s názvem repo operace na dodání (půjčení) tříleté likvidity bankám.

Čáry máry s DPH

28.02.  |  Jan Čermák

Česká republika by nepochybně nechtěla následovat Maďarsko v jeho trápení s vysokým veřejným dluhem. Včerejší návrh Ministerstva financí ČR, kterak obstarat dodatečné miliardy do rozpočtu, nicméně jakoby se chtěl inspirovat maďarskou cestou.

Nedáte-li vy, ani my nedáme...

27.02.  |  Jan Čermák

Nedáte-li, ani my nedáme. Tak by se daly shrnout závěry ze schůzky G20, která proběhla tento víkend.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

24.02.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden začal v pondělí schválením další pomoci Řecku ministry financí eurozóny, které na výsluní přineslo následné otázky a otazníky (bude pomoc dostatečná, budou plněny sliby ze strany Řecka atd.), které zapříčinily zvýšenou nervozitu na trhu.

Německé Ifo roste čtvrtý měsíc v řadě

24.02.  |  Jan Čermák

To jsou paradoxy. Prakticky ve stejný okamžik, kdy Evropská komise zveřejnila svůj celkem pesimistický výhled pro země EU, vyšlo najevo, že německý průmysl je na tom stále relativně dobře.

Zamíchají nové banky hypotečním trhem?

23.02.  |  Luboš Svačina

Equa Bank a Fio Banka – další dva noví hráči na trhu hypoték. Podaří se skupině nových* bank v letošním roce zaujmout klienty, navýšit svůj tržní podíl a oslabit dlouhodobě dominantní pozici velkých hráčů?

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz