Všechny komentáře
23.02.
|
Jan Bureš
V Maďarsku to vře zlostí, za nedodržení rozpočtových pravidel má země přijít o necelou půl miliardu eur z evropských fondů . Při pohledu na to, co jsou evropští politici schopni obětovat pro záchranu Řecka, vyznívá pokuta za nízkou rozpočtovou disciplínu Budapešti úsměvně.
22.02.
|
Vojtěch Benda
Zvýšení daně z přidané hodnoty a regulovaných cen podle očekávání přineslo v lednu svižné zrychlení růstu spotřebitelských cen. Nezaměstnanost zase vzrostla kvůli negativním sezónním vlivům.
22.02.
|
Jan Čermák
Ačkoliv většina z čtenářů, kteří čtou tyto řádky má již patrně Řecka dost, přece jenom nám to nedá než ze znovu vrátit k včera dojednané dohodě o novém záchranném balíku pro řeckou ekonomiku, jež mimo jiné obsahuje odpis dluhu ze strany privátních věřitelů v nominální výši 100 mld. euro. Chtěli bychom totiž upozornit na některá implementační rizika, která včera ráno uzavřené dohodě v nejbližší době hrozí.
21.02.
|
Jan Bureš
Úsměvy na tvářích a poplácávání po zádech, ano, v Bruselu se zrodila nová řecká dohoda. Balík v hodnotě 130 mld. eur počítá nakonec s větší obětí soukromých investorů a poklesem řeckého dluhu na 121 % HDP do roku 2020. Jak jistě tušíte, k vyřešení problémů nejslabšího článku eurozóny to asi těžko bude stačit. Kde jsou tedy slabá místa dohody?
17.02.
|
Milan Vaníček
Uplynulému týdnu, jako již několik týdnů tradičně mezi zprávami dominovala témata týkající se Řecka. Alespoň z médií vyplývající vágnost a nejednotnost v řeckém táboře vyvolávala u evropských protějšků poměrně razantní odezvu.
09.02.
|
Robin Koklar
Leden roku 2012 se pro riziková aktiva vyvíjel velmi dobře, neboť většina sledovaných akciových trhů prudce
vzrostla a komoditám se vyjma ropy taktéž dařilo.
08.02.
|
Boris Tomčiak
V lednu se na komoditních trzích dařilo zejména kovům, protože centrální banky ve světě uvolňují měnovou politiku. Ceny ostatních základních surovin stagnovaly nebo mírně poklesly. MĚSÍČNÍ KOMENTÁŘ
30.01.
|
Petr Fejtek
Přestože se trhy výrazně uklidnily, našimi fondovými investory to zatím nepohnulo. Za leden si odnesli miliardu a čtvrt, ale zejména z fondů peněžního trhu, ze kterých odešla skoro miliarda a ze zajištěných si klienti odnesli 200 milionů korun.
16.01.
|
Vojtěch Benda
Nezaměstnanost v prosinci 2011 stoupla na hodnotu dubna téhož roku. Inflace naopak zmírnila, tedy vydala se rovněž k původním hodnotám. GRAFY ZA CELÝ ROK 2011
06.01.
|
Robin Koklar
Při pohledu na vývoj akciových indexů v prosinci lze konstatovat, že Santa claus rally letos nedorazila a index pražské burzy spíše umazal část katastrofálních ztrát nabraných v druhé polovině roku 2011. MĚSÍČNÍ AKCIOVÝ KOMENTÁŘ
13.01.
|
Tomáš Skolek
S ohledem na stav globální ekonomiky i časový posun vývojových trendů na ose USA – Evropa – ČR, by realitní trh mohl být z nejhoršího venku někdy koncem dekády, uvedl Jiří Fajkus v rozhovoru o trhu s bydlením.
12.01.
|
Tomáš Skolek
Sazby oblíbených spořících účtů klesají. Kdo to zavinil? Budeme peníze zase ukládat na termínované vklady a dočkáme se konečně i pádu nemístně vysokých úroků hypoték?
08.01.
|
Tomáš Skolek
Finanční dostupnost nemovitosti je dána její cenou a rovněž cenou úvěru. Dočkáme se snad chvíle, kdy ceny nemovitostí budou oproti roku 2008 níže a banky si zároveň nebudou syslit hotovost?
29.11.
|
Jaroslav Brychta
V srpnu tomu bylo přesně deset let poté, co ruská vláda vyhlásila zmražení svých závazků a splátek zahraničního dluhu, což bezprostředně vedlo k prudké devalvaci ruského rublu, kolapsu finančního systému a masivní inflaci.
15.11.
|
Petra Černíková
Mělo by se Česko vzdát předsednictví v EU? aneb Má ČR dostatečnou sílu, aby předsednictví zvládla? Není příliš zmítaná vnitropolitickými boji? Může nám být předsednictví odejmuto?
18.10.
|
Tomáš Skolek
Uplynulý týden byl ve znamení horské dráhy. Výstupy střídaly pády. Zřetelně se ukázalo, že finanční krize bude vleklejší, než bude mnohým příjemné.
30.09.
|
Lukáš Pololáník
Co je to finanční gramotnost? Je v Česku finanční gramotnost dostatečná? Podle průzkumů i obecně na tom není co se týče rozhodování o svých financích velká část Čechů zrovna růžově.
18.09.
|
Šárka Grigarčíková
OPEC vypouští zprávy o tom, že doba, kdy dojde k dalšímu utažení ropných kohoutků, nemusí být tak vzdálená. Mají se importéři ropy bát? Jsou vůbec umělá opatření vedoucí k růstu ceny tak účinná, jak se na první pohled zdá?
09.09.
|
Lukáš Pololáník
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání, která by se měla stát východiskem pro reformu českého vysokého školství. Kromě jiných aspektů řeší i velmi citlivou otázku zavedení školného na veřejných vysokých školách v ČR.
27.08.
|
Tomáš Skolek
Jsou to elektronické online platby, kam vane vítr v internetovém nakupování. Platby předem, ba dokonce pomocí dobírky patří již k zastaralým a časově neefektivním metodám.
29.07.
|
Lukáš Pololáník
Po čtyřech letech se můžeme opět těšit na letní olympijské hry. Již XXIX. LOH hostí tentokrát nejlidnatější země světa – Čína. Od počátku je zřejmé, že nás v Pekingu čeká velkolepý sportovní svátek. Volba pořadatelské země ale na druhou stranu také vzbuzuje vlnu odporu a nevole. Velkou pozornost vzbudil i megalomanský rozpočet.
23.07.
|
Šárka Grigarčíková
Dokud bude česká ekonomika růst rychleji než okolní západní země, bude česká koruna s největší pravděpodobností i nadále posilovat. Co kurz koruny ovlivňuje a jak se utváří?
22.07.
|
Tomáš Skolek
Važme si stavebního spoření. Není mnoho států, kde by byl tento finanční nástroj dostupný. Kdy se však vyplatí ukládat prostředky u stavebních spořitelen? Jsou úvěry jimi poskytované výhodnější než hypotéky?
15.07.
|
Elena Ondrová
Chystáte se do zahraničí na svoji zaslouženou dovolenou a řešíte otázku zda si přibalit cestovní pas, a nebo zda si vystačíte s občanským průkazem? Podívejte se s námi, kdy občanka postačí a kdy je naopak doporučován cestovní doklad v podobě pasu.
01.07.
|
Elena Ondrová
Prázdniny začínají a lidé se chystají na dovolenou do zahraničí. Řada z nás má nějakou platební nebo kreditní kartu a často je její součástí také cestovní pojištění. Vyvstává tak otázka, zda je toto pojištění dostatečné.
10.06.
|
Elena Ondrová
Tak by se dala označit událost, která začátkem června nenechala hodně občanů České republiky v klidu. Vždyť Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace našich turistů a dovoz části jídla je pro většinu z nich naprostou samozřejmostí.
03.06.
|
Tomáš Skolek
Pojďme na to, zvítězíme, sny národa naplníme! Český tým se po čtvrté v řadě kvalifikoval na Euro a můžeme konstatovat, že fanoušci musí platí stále více. Někteří nedají dopustit na přímou zkušenost, jiní uvažují alespoň o nové televizi.
27.05.
|
Michal Ruml
Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Zatímco podniky by euro chtěly co nejdříve, obyčejní lidé jsou již podstatně skeptičtější. Jednotní nejsou ani ekonomové a politici. Vzorem nám každopádně budou Slováci, kterí euro přijmou již za půl roku.
20.05.
|
Elena Ondrová
Dovolená je časem odpočinku. Odpočívat lze různě. Zatímco někdo preferuje dovolenou s veškerým komfortem, kterou jim může zajistit zájezd od cestovní kanceláře jsou i tací, kteří na dovolenou vyráží na vlastní pěst.
13.05.
|
Tomáš Skolek
Vyplatí se studentovi nestudentský účet? Není někdy výhodnější si už jako student uzavřít standardní běžný účet pro pracující? Nepředešli byste takto pasti, kterou na vás banka může nastražit v podobě výhodného studentského účtu, který se ovšem pak překlopí na poplatkové monstrum?
29.04.
|
Elena Ondrová
Studium je určitě dobrá investice do života, ovšem určitě nikdo nepochybuje o tom, že tato investice není zadarmo. S vystudovanou vysokou školou má mladý člověk širší uplatnění, ale studium, i když u nás není zavedeno školné, určitě zadarmo není.
22.04.
|
Lukáš Buřík
Více než 450 milionů korun. Takové jsou škody, které loni dokázaly napáchat řidiči se svými nepojištěnými vozy. V případě nehody mohou nepojištění škůdci způsobit závažné problémy nejen poškozeným nebo sobě samému, ale mnohdy i svým blízkým.
15.04.
|
Elena Ondrová
Na silnicích rok od roku přibývá automobilů. S houstnoucím provozem se zvyšuje i počet dopravních nehod. Na jedné straně registr škod, na druhé straně snaha zvýšit limit škody, při níž by řidiči měli volat policii.
08.04.
|
Tomáš Skolek
I přes fakt, že placení nájmu patří k vyhazování peněz z okna, představuje mnohdy tu nejlepší možnost řešení bydlení. Pokud se při současných cenách bytů a výši úrokových sazeb nadměrně zadlužíte, riskujete v budoucnu bez nadsázky všechno.
01.04.
|
Lukáš Buřík
Cesta k získání dotace z evropských fondů je plná nástrah a administrativních překážek. Sáhnout si na evropské peníze tak není vůbec jednoduché. I v případě využívání prostředků některého z fondů Evropské unie však platí, že štěstí přeje připraveným.
18.03.
|
Elena Ondrová
Láká vás možnost stát se podnikatelem? Máte dobrý nápad a chtěli byste ho v rámci podnikání zrealizovat? Tu největší devizu pro úspěšné podnikaní určitě máte, ale na úspěšný rozjezd firmy to bohužel nestačí. Je u nás podpora nových podnikatelů dostatečná?
11.03.
|
Tomáš Skolek
Největší slabinou českého daňového systému je jeho administrativní složitost. Co zabere v některých zemích chvilku práce, v ČR pojme minimálně dvojnásob. Mnozí proto nepodnikají už jen z důvodu, aby nemuseli daňové přiznání podávat …
04.03.
|
Elena Ondrová
Patříte mezi ty, co pravidelně podávají přiznání k dani z příjmu a nebo vás tato povinnost čeká teprve letos? Ať tak či tak, daňová přiznání stejně jako zákon o daních z příjmů se rok co rok mění. Formulář se, někdy více někdy méně, změní a všechny poplatníky čeká opět pečlivé čtení pokynů.
26.02.
|
Lukáš Buřík
Stravenky. Nejoblíbenější plošný benefit nejen mezi zaměstnavateli, ale i samotnými zaměstnanci. Otázkou zůstává, jak dlouho. Přinese zrušení daňových výhod více škody či užitku?
19.02.
|
Michal Ruml
Deficitní rozpočet, kterým se Česká republika “pyšní“ již 12 let, za současného dobrého stavu naší ekonomiky již dávno není nutný. Přesto zatím žádná vláda nenalezla dostatek odvahy ke skutečně razantním reformám, které by vedly k rozpočtu vyrovnanému.
12.02.
|
Tomáš Skolek
Privátní bankovnictví představuje vrchol služeb, které lze od banky získat. Za jakou cenu? Takový vyvolený klient, musí disponovat miliony na účtech či fondech a pobírat statisícové platy. Pak ale může chtít po bance úplně cokoli...
05.02.
|
Elena Ondrová
Debaty o důchodové reformě nekončí. Hledá se řešení, připravují se změny, ale zatím chybí politická dohoda pro jejich zavedení do praxe. A přitom demografická situace se v budoucnu bude zhoršovat v neprospěch pracujících lidí.
29.01.
|
Lukáš Buřík
Zavedení školného na vysokých školách je již několik let tématem mnoha nejen politických diskuzí. Mělo by zůstat vysokoškolské studium bezplatné? A vyplatí se vůbec investovat do vzdělání?
22.01.
|
Michal Ruml
Bez elekřiny, plynu ani vody se neobejdeme, navíc v budoucnu jejich spotřeba ještě výrazně poroste. Není proto důvod proč by v příštích letech měly ceny těchto energií klesat. Každoroční zdražování přichází, připravte se na něj.
15.01.
|
Elena Ondrová
Od roku 2008 je stanovena daň z příjmů fyzických osob pro všechny bez ohledu na výši příjmů na 15 %, od roku 2009 dokonce na 12,5 %. Díky této změně, alespoň to tak vypadá, by na tom měli být všichni stejně bez rozdílů příjmů, ale je tomu skutečně tak?
08.01.
|
Lukáš Buřík
Předseda vlády je připraven zrušit státní podporu stavebního spoření. Důvod? Spoření neplní svou základní funkci a je v častých případech zneužíváno. Může omezení státních dotací ohrozit bytovou výstavbu v Čechách?
31.12.
|
Michal Ruml
Tuto otázku si v souvislosti s reformou veřejných financí, jež právě vstupuje v platnost i v souvislosti s neustálým zdražováním energií klade asi většina Čechů. Odpověď na ni není jednoduchá, někdo si polepší jiný ne.
18.12.
|
Tomáš Skolek
Ve kterých případech uzavírat životní pojištění? A když už, tak jaký typ zvolit? Poradíme vám, které životní pojištění vás bude stát nejméně, a zamyslíme se nad samotnou podstatou tohoto produktu.
17.12.
|
Karel Pospíšilík
Sehnat vlastní kapitál nebo přesvědčit banku o poskytnutí úvěru je někdy tak obtížný úkol, že zastře jiný problém: máme tu nejlepší možnou kapitálovou strukturu. Nabízíme vám malé ohlédnutí nad nejčastějšími chybami finančního managementu.
04.12.
|
Lukáš Buřík
Vidina bezplatného zdravotnictví dostává pořádnou trhlinu. Nová reformní opatření mají za úkol zastavit plýtvání léky, posílit solidaritu zdravých s nemocnými a zvýšit odpovědnost pacientů za vlastní zdraví. Dostaví se kýžený efekt?
27.11.
|
Elena Ondrová
Již jen 35 dní nás dělí ode dne, kdy většina ze změn, které v sobě přináší schválená reforma, vejde v platnost. I když změny ještě neplatí, téměř všichni již hledají informace a na tyto změny se připravují. Nových informací je mnoho a času relativně málo…
20.11.
|
Lukáš Buřík
Čas zimních dovolených se nezadržitelně blíží. Vyrazit na některý z tuzemských svahů nebo raději zvolit zahraniční destinaci? To je otázka, kterou si každoročně klade řada lyžařů. Obě dvě varianty mají svá pro i proti ….
13.11.
|
Tomáš Skolek
Než uzavřete dlouhodobý finanční produkt, obzvláště úvěrového charakteru, důkladně to promyslete. Tzn. - není v žádném případě na místě se před Vánocemi nechat nalákat na jakkoli třpytivý dárek.
06.11.
|
Michal Ruml
Nalézt odpověď na otázku položenou v názvu není jednoduché. Regulované nájemné by se od příštího roku mělo v průměru zvýšit přibližně o čtvrtinu, nicméně v některých lokalitách se nezvýší vůbec. Tržní nájemné by mělo stagnovat či mírně klesat.
30.10.
|
Lukáš Buřík
Začátkem října byla ve spolupráci s tuzemskými pojišťovnami spuštěna dlouho očekávaná databáze škod, která má zamezit přechodu vlastníků aut po nehodě k jiné pojišťovně. Bude konec malusové turistice?
16.10.
|
Tomáš Skolek
Image moderního člověka už nezahrnuje jenom ošacení, obuv, telefon, či automobil. Moderní je mít i sofistikovaný účet - naše osobní konto se spoustou služeb. Je téměř konec jednoduchým běžným účtům. Je to ale dobře?
09.10.
|
Lukáš Buřík
Zadlužení českých domácností každý měsíc o několik miliard vzroste. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům tomu tak zřejmě bude i v následujících měsících. Přesto o předlužení nemůže být ani řeč. Zatím.
02.10.
|
Michal Ruml
Společnost CTP Invest, postaví v sousedství mezinárodního letiště Brno-Tuřany průmyslový areál o rozloze 2,2 milionu čtverečních metrů. Projekt CTPark Brno South byl již zahájen, ale s vlastní stavbou se začne příští rok.
25.09.
|
Michal Ruml
Energetický gigant ČEZ již několik let hlásí rekordní zisky a honosí se titulem nejziskovější firma v ČR. Přesto ceny elektřiny dále rostou, a to více než dvouciferným tempem. Jak je to možné? Odpověď najdete v našem článku.
18.09.
|
Lukáš Buřík
Brněnský Grisoft otevírá nové centrum technické podpory, bohužel však ne v ČR, ale v Bulharsku. Ptáte se proč? Hlavním důvodem je chronický nedostatek IT specialistů v ČR. Tato a řada dalších novinek z jihomoravského regionu v našem komentáři.
11.09.
|
Lukáš Buřík
Magická hranice byla prolomena. Během pátečního obchodování se kurz amerického dolaru poprvé ve své historii dostal pod hranici 20 korun. Hypoteční krize ještě nestačila zcela odeznít a americká ekonomika dostává další ránu.