Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityÚčty a spoření

Zprávy a aktuality

Spořicí účty v listopadu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

14.11.  |  Michal Bureš

Česká národní banka (ČNB) během posledního roku již osmkrát změnila úrokové sazby. Jaké jsou nyní úrokové sazby a podmínky na spořicích účtech? Najde se ještě nějaký spořicí účet s úrokovou sazbou nad 4 %?

Záložna Creditas dostala od ČNB bankovní licenci

19.10.  |  ČTK

Největší tuzemská záložna Creditas obdržela od České národní banky bankovní licenci. Od ledna 2017 se tak český bankovní trh rozšíří o další instituci zaměřenou na retailové i firemní zákazníky. ČTK to dnes sdělil předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší. Udělení licence následně ČTK potvrdil mluvčí ČNB Marek Zeman s tím, že je "před nimi ještě dlouhý proces přeměny."

Vklady klientů ERB bank budou vyplácet od čtvrtka pobočky ČS

18.10.  |  ČTK

Garanční systém finančního trhu (GSFT) začne vyplácet pojištěné vklady klientům ERB bank 20. října prostřednictvím vybraných poboček České spořitelny. To, že banka s ruským kapitálem není schopna dostát svým závazkům, oznámila Česká národní banka 11. října.

ERB bank není schopna dostát svým závazkům

11.10.  |  ČTK

ČNB oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu začít s výplatou náhrad vkladů klientům. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech.

V Brně bude možné nahrát jízdenku MHD na platební kartu

06.10.  |  ČTK

Brňané si budou moci od 1. ledna nahrát předplatní jízdenky na MHD na platební kartu, zaplatí je v e-shopu. Cestující si bude moci zvolit, jestli bude mít jízdenku na kartě, s níž běžně platí, nebo si vyzvedne kartu bez vazby k účtu a může si i dál kupovat papírové jízdenky, které se zatím neruší.

Výběr peněz z anonymních vkladních knížek je možný do konce roku 2016

06.10.  |  Redakce

Klienti mají poslední tři měsíce na výběr peněz z anonymních vkladních knížek. Jejich výplata skončí na konci roku 2016. Česká spořitelna lhůtu pro výplatu peněz několikrát prodloužila. Přibližně na 98 % anonymních vkladních knížek je uložena částka nepřesahující 5 000 Kč, na 41 % z nich je uloženo dokonce méně než 50 Kč.

MasterCard zavádí ověřování totožnosti přes selfie či digitální otisk

05.10.  |  ČTK

MasterCard spouští v České republice a dalších 11 evropských zemích možnost ověřování totožnosti při platbě přes mobilní telefon prostřednictvím selfie či digitálního otisku. Systém už byl vyzkoušen v Nizozemsku, USA a Kanadě a v roce 2017 by se měl postupně rozšířit do celého světa.

ČSSD opět předložila návrh na odškodnění klientů Union banky

26.09.  |  ČTK

Skupina poslanců ČSSD ve Sněmovně opět předložila návrh na dodatečné odškodnění klientů zkrachovalé Union banky. Týká se pouze fyzických osob a dosahovat má zákonem stanovené hranice 100.000 eur, tedy asi 2,7 milionu korun na osobu. Stejný návrh předložili sociální demokraté už v létě 2013, tehdejší úřednická vláda Jiřího Rusnoka ho odmítla a Sněmovna už o něm před volbami nerozhodla.

Jak bezpečně platit bezkontaktními kartami?

14.09.  |  Redakce

Platební karty jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Od roku 2006 až do loňského prosince vzrostl počet bezhotovostních transakcí realizovaných prostřednictvím karet u obchodníků téměř 4krát. Největší podíl bezhotovostních plateb tvoří bezkontaktní platby. Používání bezkontaktních karet je pohodlné a při dodržování základních pravidel bezpečné. Na prvním místě je však vždy ostražitost držitele platební karty.

Jak dostat peníze ze zkrachovalé banky

08.09.  |  Redakce

Doba krachů kampeliček, družstevních záložen a bank je pryč. Přesto i v současné době se můžete dostat do situace, kdy instituce, u které máte uloženy peníze, může zkrachovat. Ke svým penězům se dostanete díky Garančnímu systému finančního trhu.

Transformované penzijní fondy letos v průměru vydělaly 0,85 %

05.09.  |  ČTK

Transformované penzijní fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta a téměř všechny tak překonaly inflaci. Ta se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR. Loni tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.

Snížením poplatků za platby kartou ceny v obchodech neklesly

01.09.  |  Lukáš Pololáník

Snížení poplatků, které si banky účtují za platbu kartou, nepřineslo podle expertů kýžené zlevnění cen zboží a služeb v obchodech. Banky přišly o významné příjmy, klienti nic navíc nezískali, dokonce ani častěji vlivem tohoto opatření kartou neplatí.

Češi platí kartou pětkrát více než před 10 lety, hlavně bezkontaktně

30.08.  |  ČTK

Největší podíl domácích bezhotovostních plateb, asi 67 %, tvoří bezkontaktní platby. Přes web proběhne každá padesátá platba. Pro zahraniční transakce platí obrácený poměr, prim hrají webové transakce (37 %), bezkontaktní platba je jen každá desátá. Pro platby v zahraničí Češi preferují stále hotovost.

Komerční banka spouští bezkontaktní platby mobilem

25.08.  |  Lukáš Pololáník

Komerční banka nově nabízí ve spolupráci se společností Visa bezkontaktní platby prostřednictvím chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android. Služba MojeMobilní karta umožňuje provádět platby přiložením mobilu k platebnímu terminálu, aniž by uživatel musel cokoliv řešit s mobilním operátorem. Karta je v prvním roce zdarma.

Absurdní poplatky nejen v bankovnictví

22.08.  |  Redakce

I přes rozruch okolo nesmyslných poplatků v bankovnictví nalezneme v sazebnících bank stále zajímavé absurdity. Absurdní poplatky nám ale účtují také dodavatelé energií a málo se ví třeba o poskytovatelích tankovacích karet. Platíme například za garanci nejnižší ceny nebo za nevyužívání služby.

Ve třetím pilíři důchodového systému letos ubylo 56.000 lidí

19.08.  |  ČTK

Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí. Bylo to o 56.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

Byty zdražily o stovky tisíc korun

11.08.  |  Luboš Svačina

Ceny bytů v Praze nerostou zdaleka tak rychle jako v příhraničních oblastech. Oproti loňskému červenci byty Praze zdražily o 6 %. Přesto v nominální hodnotě rozdíl v ceně zde dosahuje 300 000 Kč. O stejnou sumu vzrostly ceny také v Libereckém kraji, kde však meziroční růst dosáhl 24 procent.

Stavební spoření v roce 2016: půl milionu nových smluv, úvěry v objemu 50 miliard

02.08.  |  Redakce

Zájem o stavební spoření v letošním roce vzroste. Stavební spořitelny by měly uzavřít asi o 10 procent nových smluv více, podobným tempem porostou i úvěry. Zájmu o spoření nahrávají nízké úrokové sazby ostatních zajištěných produktů, v úvěrování je trendem především financování rekonstrukcí a modernizací.

Průzkum: Komunikace bank s klienty je na velmi dobré úrovni

21.07.  |  Redakce

Banky si dávají záležet na rychlé a kvalitní odpovědi, a to jak v telefonické, tak mailové komunikaci. Celkově dávají výsledky telefonického a e-mailového mystery testování, které zrealizovala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016, bankám v České republice poměrně dobrou vizitku. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika a IBM Česká republika.

Banky od klientů sbírají čím dál více informací. Nutí je k tomu zákony

13.07.  |  Redakce

Na 65 % Čechů považuje množství informací sdělovaných bankám za přiměřené, vyplývá z průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci. Počet údajů, které jsou banky od svých klientů povinny vyžadovat, se však kvůli novým zákonům stále navyšuje.

Jak na změnu banky aneb nový běžný účet snadno a rychle

13.07.  |  Elena Ondrová

Bez bankovního účtu a dalších služeb, které banky v rámci něj nabízí, si jen málokdo z nás dokáže svůj život představit. Pokud nejste spokojeni se svou stávající bankou, nezbývá nic jiného než banku změnit. V následujícím textu ukážeme, že změna banky nemusí být žádným strašákem pokud využijete Kodex mobilita klientů.

České banky mají vysoké zabezpečení elektronických plateb

04.07.  |  ČTK

České banky mají v rámci Evropy nadstandardní zabezpečení elektronických plateb. Řadí se tak na špičku například s Velkou Británii, Lucemburskem a Švýcarskem. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grant Thornton, o které informovala Česká bankovní asociace.

Jak platit na dovolené a nepřijít o peníze

27.06.  |  Lukáš Pololáník

Chystáte se na dovolenou? Je lepší peníze dopředu vyměnit nebo vybrat na místě z bankomatu? Jak co nejefektivněji platit či vybírat hotovost v zahraničí? Jak vyřešit případnou ztrátu nebo krádež karty? Pozor na poplatky a limity, mějte další kartu v záloze, klidně i kreditku, pro zúčtování transakce volte místní měnu a místo bankomatu hledejte ATM.

Čínské banky v ČR: Zpočátku pro čínské firmy, poté důraz na lokální trh

17.06.  |  Lukáš Pololáník

Nárůst zastoupení čínských bank na českém trhu přispěje podle analytiků ke zvýšení obchodu mezi oběma zeměmi a vytvoří základ pro čínské investice ve střední Evropě. Čínské banky na českém trhu mohou v první fázi poskytovat financování a transakční služby čínským firmám v regionu. Časem se pak mohou snažit získat výraznější podíl na lokálním bankovním trhu. Česko je po Španělsku a Francii třetí evropskou zemí, jejíž firmy budou v Číně na online nákupním portálu e-Mall prodávat své výrobky.

OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti?

13.06.  |  Petr Gola

Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.

Zvažujete koupi investiční nemovitosti? Mějte se na pozoru před možnými riziky

06.06.  |  Vincenc Michalička

Investovat peníze lze několika způsoby – do akcií, cenných papírů, zlata, diamantů, pozemků… I když je v dnešní době mnoho komodit, do kterých je možné investovat, ne všechny jsou v konečném důsledku výdělečné. Koupě nemovitosti za účelem pronájmu zůstává přes všechny investiční trendy nejbezpečnějším způsobem uložení a zhodnocení financí. Podmínkou výnosnosti je však zvolení šikovné investiční strategie a především výběr správné nemovitosti.

Klienti zkrachovalých bank dostanou peníze za sedm pracovních dní

30.05.  |  ČTK

Ze dvaceti na sedm pracovních dnů se od 1. června zkracuje lhůta pro výplatu náhrad vkladů, na něž mají nárok klienti zkrachovalé banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny. Informoval o tom Garanční systém finančního trhu, který od 1. ledna 2016 nahradil Fond pojištění vkladů. Ten byl do té doby odpovědný za výplatu náhrad vkladů zkrachovalých finančních institucí.

Transformované penzijní fondy loni v průměru vydělaly 1,15 %

25.05.  |  ČTK

Transformované penzijní fondy za loňský rok vydělaly klientům v průměru 1,15 procenta a všechny překonaly inflaci 0,3 procenta. O rok dříve fondy při inflaci 0,4 procenta připsaly v průměru výnos 1,35 procenta. Z 27 účastnických fondů jich loni vykázalo kladný výnos 20, celkem 19 překonalo inflaci. Oba typy fondů jsou součástí takzvaného třetího pilíře.

Počet bezkontaktních plateb stále roste, nejvíce v restauracích

23.05.  |  Redakce

Bezkontaktní platby kartami Visa prolomily rekordní hranici tří miliard transakcí u evropských obchodníků za uplynulých 12 měsíců. V období od května 2015 do dubna 2016 se počet „pípnutí“ v místě prodeje oproti předchozímu roku takřka ztrojnásobil. V celoevropském průměru je nyní bezkontaktní každá pátá platba provedená kartou Visa. Český trh však tyto statistiky dokonce předbíhá – podíl bezkontaktních plateb tu dosahuje rekordních 77 %.

Pojištění nástrah online života

17.05.  |  Redakce

Na internetu můžete přijít o peníze i dobrou pověst. Cílem útočníků jsou hesla do internetového bankovnictví, platebních karet, sociálních sítí a redakčních systémů. Internetová rizika si lze pojistit. Které pojišťovny toto pojištění nabízejí?

Heslo do online bankovnictví si většina Čechů aktivně nemění

12.05.  |  Redakce

Třetina Čechů někdy půjčila svou platební kartu někomu blízkému a pouze necelá pětina lidí si pro své nákupy vybírá výhradně online obchodníky s 3D Secure zabezpečením. To jsou jen některé nešvary, na které ČSOB přišla ve svém průzkumu. Šetření je součástí kampaně, kterou banka poukazuje na nástrahy číhající na klienty a jejich peníze nejen na internetu.

Konec intervencí ČNB pravděpodobně nastane v polovině roku 2017

06.05.  |  ČTK

Bankovní rada České národní banky vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Dosud rada hovořilo o tom, že jako pravděpodobný termín vidí "blíže polovině roku 2017". Navíc samotná nová prognóza centrální banky nyní počítá s koncem intervencí v polovině roku 2017, zatímco předchozí prognóza uváděla konec roku 2016.

Kvůli praní špinavých peněz přestane ECB vydávat 500 € bankovky

05.05.  |  ČTK

Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky s nominální hodnotou 500 eur (zhruba 13.500 Kč). Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.

Penzijní spoření v účastnických fondech je letos ve ztrátě 0,9 %

29.04.  |  ČTK

Peníze v účastnických penzijních fondech v letošním 1. čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, vyplývá z analýzy výnosnosti penzijních fondů poradenské společnosti Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. Výnosy penzijních fondů jsou stále velmi rozkolísané, uvádí analýza.

Česká pobočka banky Zuno meziročně snížila ztrátu o 30 procent

25.04.  |  ČTK

Česká pobočka banky Zuno loni meziročně snížila ztrátu o 30 procent. Banka vykázala ztrátu 151 milionů korun, v roce 2014 to bylo 216 milionů korun, informovala dnes ČTK. Celkově všem bankám a spořitelnám v Česku stoupl loni souhrnný čistý zisk meziročně o 3,8 miliardy na téměř 67 miliard korun.

Platby mobilem se zatím neprosadily. Blýská se na lepší časy?

20.04.  |  Lukáš Pololáník

V Česku je v posledních letech patrný obrovský boom bezkontaktních plateb. V této oblasti jsme dokonce na špici mezi evropskými státy. Naproti tomu placení telefonem se zatím příliš neuchytilo. Některé banky dokonce od nabídky NFC plateb chytrým telefonem ustoupily. Jiné ale tuto službu již začínají klientům nabízet nebo se na to chystají v blízké době. Visa nabídne zanedlouho mobilní placení s Komerční bankou a s Českou spořitelnou. Platby mobilem by měly být dostupnější, protože již není nutná spolupráce bank a karetních asociací s telefonním operátorem.

Pošta v dubnu osloví 20 bank a pojišťoven s nabídkou partnerství

18.04.  |  ČTK

Česká pošta do konce dubna osloví zhruba desítku bank a deset pojišťoven, zda by měly zájem o spolupráci po roce 2017, kdy poště vyprší smlouva s ČSOB a Českou pojišťovnou. Poté chce nabídky transparentně posoudit. Uvedli to dnes zástupci pošty.

Trh korporátních dluhopisů ovládá jenom pár firem

13.04.  |  Zdeněk Pečený

Téměř nulové úroky působí na trzích jako magnet pro globální společnosti. Zavedené nadnárodní korporace se v prvním čtvrtletí vrhly na dluhopisové trhy s nevídanou vervou. Deset největších emisí dolarových dluhopisů za první tři měsíce roku dosáhlo velikosti 116,5 miliardy dolarů. To je téměř třetina ze všech dluhopisů firem s investičním ratingem.

Banky v Česku oprašují íránské kontakty, některým to vlastníci nedovolili

13.04.  |  Jaroslav Bukovský

Zatímco ještě loni v létě nebylo možné mezi Prahou a Teheránem bezhotovostně převést ani korunu, letos je to jinak. Spolupráci s íránskými finančníky zahájily dva velké bankovní domy – ČSOB a Česká spořitelna.

ČEB získala za poslední rok prodejem ztrátových úvěrů jednu miliardu

04.04.  |  Petra Pelantová

Prodej toxických pohledávek se v České exportní bance (ČEB) rozběhl naplno. Exportní banka otevřeně přiznává, že nesplácené úvěry v řádu desítek miliard korun jsou velkým problémem a některých pohledávek je třeba se zbavit.

Konec utajených miliard. Úřady zjistí majitele kont krytých bankovním tajemstvím

23.03.  |  Petra Pelantová

Češi mají na zahraničních kontech schované desítky miliard korun. Skrývání peněz však už brzy skončí. Může za to nová směrnice, kterou přijala Evropská rada ke konci loňského roku.

Počet anonymních platebních karet se ztrojnásobil. Brusel je chce zakázat

16.03.  |  Petra Pelantová

Vypadá úplně stejně jako klasická platební karta, avšak majitel k ní nemusí mít bankovní účet a k jejímu získání nepotřebuje ani občanský průkaz. Obliba těchto anonymních platebních karet v Česku prudce roste, stejně jako v mnoha jiných zemích. A všímají si toho i úřady. Ministerstvo financí nyní v rámci novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu chystá přísnější pravidla při používání těchto platebních prostředků.

A je to tu zase. Hypotéky dál zlevňují

10.03.  |  Luboš Svačina

10 z 15 bank zahýbalo v únoru s cenami hypoték a stranou nezůstaly ani 3 největší poskytovatelé - Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Ve většině případů ceny zamířily dolů, takže úroková sazba nejčastěji poskytovaných hypoték s fixací na 5 let propadla na nové rekordní minimum. Co nás čeká v březnu?

Lednový hypoteční rekord: průměrná hypotéka nad 2 mil. Kč! Co nám to říká?

25.02.  |  Luboš Svačina

Start do nového roku vyšel bankám a stavební spořitelnám na jedničku. Objem sjednaných hypoték dosáhl téměř 13 miliard korun. Stavební spořitelny přidaly 3,5 miliard, přičemž raketovým tempem vzrostla produkce Modré pyramidy. Jedna z varovných kontrolek signalizujících známky přehřívání trhu však začala v lednu povážlivě blikat.

Jiří Diepolt: Úroky u vkladů neporostou, spíše ještě klesnou

12.02.  |  Lukáš Pololáník

U bankovních depozitních produktů je v současnosti úročení ve výši od několika desetin procenta až po jedno či dvě procenta u termínovaných vkladů. V letošním roce budou úroky spíše stagnovat či dokonce mírně klesat, uvádí v rozhovoru pro Finance.cz Jiří Diepolt, místropředseda představenstva ANO spořitelního družstva.

Diepolt: V debatách o kampeličkách se zapomíná na zhodnocení členských vkladů

24.08.  |  Lukáš Pololáník

Sektor družstevních záložen nyní prochází zásadními změnami v oblasti legislativy. Jedním z cílů těchto změn je, aby se člen družstva stal činným spolupodílníkem kampeličky, a tudíž se aktivně zapojoval do činnosti družstva, uvádí v rozhovoru pro Finance.cz Jiří Diepolt, místopředseda představenstva ANO spořitelní družstvo.

Novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech

01.06.  |  Redakce

Sektor družstevních záložen prochází zásadními změnami v oblasti legislativy. V prosinci 2014 byla schválena novela Zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, která ovlivňuje činnost celého sektoru záložen, a tedy i MPU. Některé změny, které novela přináší, jsou pro MPU přínosné, nebo se jimi již řídí. Přirozeným řešením některých změn v zákonu je transformace záložny na banku, což je dlouhodobým strategickým cílem MPU.

Přiložit kartu a je natankováno, v Česku přibývá samoobslužných čerpacích stanic

05.05.  |  Redakce

Samoobslužné kiosky umožňují zákazníkům využívat služeb 24 hodin denně. Ve Španělsku či například v Itálii jsou čerpací stanice, založené na samoobslužném principu, zcela běžnou záležitostí. K natankování tak řidiči postačí pouze platební karta. I v Česku těchto pump postupně přibývá. Budoucností jsou samoobslužné mycí stanice akceptující bezhotovostní platby, kterých je v Česku pouze 30, zatímco evidovaných vozidel je celkem pět milionů. Zavádět platební automaty, které přijímají bankovní karty, se učí i provozovatelé parkovišť.

Budou lidé platit kartou na úřadech? Stát to odkládá

29.01.  |  Redakce

Už téměř tři roky lze pokuty dopravním policistům uhradit platební kartou. Za tu dobu takto muži zákona vybrali desítky milionů korun. Použít plast místo bankovek na poště, finančním či obecním úřadě ale stále není samozřejmostí. Podněcovat Čechy k bezhotovostnímu placení je přitom pro stát podle odborníků výhodné. Omezuje totiž šedou ekonomiku i daňové úniky.

Kde nejlépe zhodnotíte úspory v cizí měně?

24.10.  |  Gabriela Kraváčková

V českých bankách můžete spořit nejen v korunách, ale i v zahraničních měnách. Na výběr máte mezi spořicími účty a termínovanými vklady. Výhodnější úrokové sazby najdete zpravidla u menších bank. Ve které bance získáte nejvyšší úrok? A jaké jsou další podmínky?

Nejčastější chyby při placení kartou v zahraničí – děláte je také?

28.08.  |  Tomáš Procházka

Doba dovolených se pomalu chýlí ke konci, a proto jí již teď můžeme částečně zhodnotit. Nejčastěji se letos výletníci vydali do Řecka, Turecka či do Chorvatska, kde se v mnoha případech nebáli sáhnout po platební kartě.

Češi chtějí platit bezkontaktně

26.08.  |  Redakce

Podle průzkumu MasterIndex , který si každoročně nechává zpracovat MasterCard®, by chtělo 52 % Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou. Společnosti MasterCard, ČSOB, Mikroelektronika a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPML) tento trend následují a dnes uvádí do provozu nový bezkontaktní prodejní automat na nákup jízdenek MHD.

Je elektronické bankovnictví bezpečné?

22.08.  |  Redakce

Počet uživatelů elektronického bankovnictví v posledních letech roste. S rozvojem nových technologií je nutné věnovat pozornost dalším bezpečnostním opatřením. Na otázky bezpečnosti dnešního bankovnictví odpovídal Liviu Chirita, manažer oddělení Finanční kriminality společnosti Deloitte.

Němec: Stanovisko Nejvyššího soudu je pro mne zklamáním

05.08.  |  Zbyněk Drobiš

Právní souboj o poplatek za správu úvěru byl rozhodnut stanoviskem Nejvyššího soudu a Ústavním soudem. Jakožto tečku na závěr za touto problematikou máme pro Vás otevřený rozhovor s Mgr. Petrem Němcem, který byl iniciátorem tohoto právního souboje. Jaký má názor na stanovisko Nejvyššího soudu a jaké další projekty připravuje pro ochranu práv spotřebitele?

Kam bezpečně uložit finanční rezervu?

18.07.  |  Gabriela Kraváčková

Aktuální úrokové sazby spořicích účtů nikoho neoslní. I přesto mají tyto produkty nepopiratelné výhody – nabízejí alespoň nějaké zhodnocení a peníze máte v případě potřeby rychle k dispozici. Tyto výhody zůstávají i v současné době, kdy banky úrokové sazby snižují.

Třetina klientů bank není spokojena se způsobem řešení jejich stížností

01.07.  |  Redakce

Za poslední rok se s žádostí o řešení nějakého problému na banky obrátilo v České republice 27 % jejich klientů, celosvětově pak 34 %. Třetina klientů však není spokojena se způsobem, jakým banky řeší vzniklé stížnosti.

Sedm tipů jak na platební karty

12.06.  |  Redakce

Češi používají platební karty k bezhotovostním platbám stále častěji. Z údajů Sdružení pro bankovní karty vyplývá, že zatímco v roce 2012 s nimi uskutečnili 308 miliónů transakcí, vloni už to bylo o téměř 70 miliónů více. Za jeden rok tak jejich počet vzrostl o 22,6 %, za posledních pět let pak o 94,6 %.

Polovina českých bank neumožňuje zrušit účet jinak než na pobočce

29.04.  |  Redakce

Zřízení různých typů bankovních produktů pomocí internetu není dnes nic neobvyklého. Pokud chce ale klient zrušit běžný účet, musí se většinou vydat na pobočku. Přes internet, pomocí infolinky nebo e-mailem je účet možné zrušit u čtyř bank, poštou v osmi případech. Šestkrát z toho však s úředně ověřeným podpisem. Vyplývá to z průzkumu agentury Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2014 a Nejlepší pojišťovna 2014.

Češi bankám věří. Důležitá je transparentnost a výše poplatků

12.03.  |  Redakce

Češi patří k evropské elitě, pokud jde o využívání online bankovnictví, naopak návštěvy na pobočkách a intenzita využívání bankomatů jsou podprůměrné.

Bezpečnost v bankovnictví: Klienti si nemění hesla a neumí zabezpečit chytrý telefon

05.03.  |  Redakce

Čeští bankovní klienti mají stále značné rezervy v bezpečném využívání bankovních služeb v online prostředí – ohrožují tím své finance, data a osobní údaje. Ze sledování základních kritérií bezpečnosti vyplynul aktuální index bezpečnosti ve výši pouhých 60 %.

Rozhok: Lidé bez bankovního účtu? Je to narůstající trend

05.03.  |  Redakce

O populaci bez přístupu k bankovním službám přednášel na prestižní bankovní konferenci European Payment Forum 2013, která se konala koncem roku ve Vídni. „Světoví finančníci nás tam přijali s respektem, ale s rezervou. Stáváme se pro ně konkurencí, přitom bychom mohli spolupracovat,“ říká Nikolay Rozhok z české centrály společnosti MoneyPolo. Ta chce jako vůbec první provozovatel v České republice spustit předplacené služby také u nás.

Bankovní účet pro každého: Právo, nikoliv povinnost

03.03.  |  Redakce

Bez peněz do hospody nelez. Jenže hospodská zařízení zůstala jedním z mála míst, kde je hotovost vítána. A tu si stejně většina lidí vybere z bankomatu. Bankovní služby zkrátka nahradily peníze uschované pod matrací nebo rodinné úspory ukryté v krabici od bot. Na světě přitom přibývá lidí, kteří do tohoto modelu nedokážou nebo nechtějí zapadnout. Situaci začala řešit Evropská unie - podle nové směrnice bude mít od roku 2016 právo na základní účet u banky i bezdomovec.

Nejlepší spořicí účty na začátku roku 2014

12.02.  |  Petr Rozkošný

Pokud chcete získat nejvyšší úrokovou sazbu spořicího účtu na trhu, připravte se na to, že to nebude „zdarma“. V prostředí ultra nízkých úrokových sazeb, které nyní na finančních trzích panuje, si banky nemohou dovolit u svých spořicích účtů bez výpovědní lhůty úrokové sazby 1,5 % - 2 %, aniž by je zčásti dotovaly.

Mobil místo kreditky bude hitem tohoto roku

04.02.  |  Michaela Kadlecová

Vzpomenete si ještě na dobu, kdy jsme platili výhradně hotově a platební karty jaksi neexistovaly? Banky a obchodníci se však snaží nám při placení ulehčit ještě více a rozhodli se nabízet placení pomocí mobilního telefonu.

Co dělat, když chci přerušit stavební spoření?

15.01.  |  Redakce

Máte uzavřeno stavební spoření a z nějakého důvodu, například zhoršení finanční situace, nemůžete po nějaký čas spořit? Požádejte spořitelnu o přerušení stavebního spoření, vyhnete se tak případným problémům.

Vaníček: Důležitá je pravidelnost a vytvoření zdravého spořicího návyku

10.01.  |  Lukáš Pololáník

I když aktuální úrokové sazby jsou nižší než v minulosti, je ale důležité uchovat si správné spořicí návyky, finanční rezervu vytvářet průběžně a v rámci možností ji optimálně zhodnocovat, uvedl mimo jiné Libor Vaníček v interview pro Finance.cz.

Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?

02.01.  |  Redakce

Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.

K čemu slouží úvěrové registry?

23.12.  |  Veronika Bučková

V moderní bankovní praxi je běžné, že banka si u žadatele o úvěr zjistí, resp. ověří, jeho současnou i minulou úvěrovou situaci v tzv. úvěrových registrech. Registrů existuje ovšem několik. Chcete se v nich vyznat? 

Kam ukládat peníze aneb Je risk stále zisk? I.

20.12.  |  Roman Müller

Úroky nabízené na spořicích účtech dnes většinu střadatelů nepotěší. Peníze uložené na spořicích účtech si v lepším případě alespoň uchovají svoji hodnotu. Kdo by chtěl na dočasném vzdání se vlastních úspor vydělat, musí se poohlédnout po rizikovějších produktech.

Dlužníkům a věřitelům zvoní hrana – nahradí je úvěrovaní a úvěrující

20.12.  |  Tomáš Procházka

Již 1. ledna 2014 začne platit nový Občanský zákoník. Kromě celé řady změn a novinek se však můžeme „těšit“ také na nové právní klauzule a pojmy, které nám orientaci v novém dokumentu i dokumentech stávajících řádně ztíží. Byli jste zvyklí na pojmy dlužník vs. věřitel? Nově je v některých případech nahradí úvěrovaný a úvěrující. O které případy se jedná? Zaniknou staré pojmy?

Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?

03.12.  |  Veronika Bučková

Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.

Jak poznat finanční plán?

28.11.  |  Jana Syrovátková

Současný finanční trh představuje pro „obyčejné lidi“ spíše nepřehlednou džungli. Aby se v ní neztratili, potřebují tzv. finančního poradce, který jim ukáže cestu a sestaví vhodný finanční plán. Jak ale poznat, zda to, co je jim předkládáno, je skutečně finanční plán a nikoliv jen dobrý marketingový nástroj pro prodej produktů s vysokou provizí?

Tajemství nulových poplatků Fio banky

19.11.  |  Redakce

Česká Fio banka na domácím trhu je zcela odlišná od ostatních bank, které většinou skončily v područí velkých zahraničních vlastníků. Běžné bankovní služby poskytuje zcela bez poplatků, uvádí zajímavé bankovní novinky a přitom dokáže dlouhodobě dosahovat mírného zisku. V čem je tajemství fungování Fio, které před téměř dvaceti lety založila skupina studentů a absolventů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy?

Monetární politika – nástroj centrální banky

18.11.  |  Lukáš Pololáník

Koruna nedávno razantně oslabila díky intervenci ČNB. Tento krok vyvolal poměrně rozporuplné rekace. Jaké má centrální banka důvody k takovému zásahu a jaké jsou jeho důsledky? Přečtěte si v čem monetární politika spočívá, jakých využívá nástrojů a jaké jsou obecně důsledky jejího uplatňování.

Jak si na Vánoce nepůjčovat

05.11.  |  Redakce

Dárky na úvěr mohou udělat více škody než radosti. Obzvláště pak půjčky na několik měsíců, které nejdou předčasně splatit bez sankcí...

Získejte peníze i ze svých útrat, nejen ze svých úspor

01.11.  |  Petr Rozkošný

Hoďte za hlavu starosti z nízkých úrokových sazeb spořicích účtů. Začněte do svého rodinného rozpočtu získat peníze navíc příjemnějším způsobem, než je šetření – utrácením. Jak na to, to si povíme v našem dnešním příspěvku.

Co dělat, když chci vyřídit hypotéku

14.10.  |  Michal Ruml

Chcete si vzít hypotéku, ale nevíte jaké doklady budete potřebovat? Říkají vám něco pojmy, jako je položkový rozpočet a harmonogram prací? Poradíme vám, jak se na vyřízení hypotéky co nejlépe připravit.

Platby mobilem se blíží. Vypnou nám rozum

03.10.  |  Redakce

Cílem všech obchodníků je přimět své zákazníky k nezamýšleným, okamžitým nákupům dle momentální chuti (a podle průzkumů se jim to skutečně daří). Dalším krokem, který vyřadí racionální rozvahu nad nákupem, jsou mobilní platby.

Když se bankovní bezpečnost stává paradoxem

02.08.  |  Andrea Papoušková

Žijeme v době, kdy se používání internetového bankovnictví stalo naprosto běžnou činností, stejně jako tomu je u nákupu zboží přes internet, povídání si s přáteli po skypu nebo seznamování prostřednictvím internetu. Zastavili jste se ale někdy a zkusili jste se zamyslet nad tím, jak je to s bezpečností dat, která dobrovolně poskytujete nejrůznějším institucím? PÁTEČNÍ GLOSA

Penzijní spoření: Dojem vylepšuje státní podpora

29.07.  |  Evžen Fojtík

Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření) bylo často kritizováno jako málo výnosný produkt. Přesto si od svého vzniku v roce 1994 našlo mnoho klientů. Bylo to zejména zásluhou státního příspěvku. Nevýhodou byla i nižší likvidita, protože všechny prostředky vložené do tohoto produktu, stejně jako výnosy bylo možné získat až po dosažení 60 let věku, případně po dosažení věku pro nárok na starobní důchod z prvního pilíře (u účastnických fondů). Výnosy jsou zdaněny 15 % a u fondů se hradí manažerský poplatek.

Exekuce a bankovní účet manželů

25.07.  |  Zbyněk Drobiš

Společné jmění manželů a exekuce je problematikou, která způsobuje v manželství nejednu bezesnou noc a strach o finance. S novelou občanského soudního řádu se od letošního roku situace ještě více zkomplikuje. Jsou bankovní účty manželů v ohrožení?

Sedm tipů pro platbu kartou v zahraničí

24.07.  |  Tomáš Procházka

V posledních letech si Češi zvykají platit kartou i na dovolené v zahraniční. Platba kartou s sebou přináší spoustu výhod. Nemusíte měnit peníze nebo u sebe nosit velkou hotovost. Je to jednoduché. Za platbu u obchodníka, stejně jako v Česku, většinou neplatíte žádné poplatky, a banka vám automaticky strhne částku podle jejího vlastního kurzu. Kromě jasných výhod, ale je třeba dodržovat určitá pravidla, protože by se vám jinak cesta do zahraničí nemusela vyplatit.

Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.

Červnová inflace a spořicí účty v Česku

16.07.  |  Tomáš Procházka

Statistici nedávno zveřejnili výsledky inflace za červen 2013. Oproti květnu ceny vzrostly o 0,4 procenta. Svou roli v růstu inflace hrály zejména potraviny a nealkoholické nápoje. Například brambory zdražily o 86 % oproti květnu, což se spotřebitelským košem výrazně „zacloumalo“. Kromě brambor ale zdražilo i další jídlo. Významně stouply ceny drůbeže, mléčných výrobků i čokolády.

Jednoduché triky pro platby kartou v zahraničí

12.06.  |  Tomáš Veselý

Chystáte se na cestu do zahraničí? Víte, kdy je vhodnější platit v hotovosti a kdy dát přednost platbě kartou? Inspirujte se následujícími doporučeními a připravte se již před odjezdem, aby vás při pobytu v cizině nic nezaskočilo. Nejedná se o nic složitého, stačí se při plánování dovolené zaměřit na pár maličkostí. Není nic horšího než půldenní hledání bankomatu v zemi, kde vám nikdo nerozumí.

Bezkontaktní platby lámou rekordy

30.05.  |  Lukáš Pololáník

Oblíbenost bezkontaktních karet v České republice letos výrazně vzrostla. Od ledna dosáhla Visa téměř 2,3 milionu bezkontaktních transakcí u obchodních řetězců, které tento druh platby nabízejí. Evropané letos v březnu uskutečnili přes 19 milionu bezkontaktních transakcí.

Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za posledních 10 let

24.05.  |  Lukáš Pololáník

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly technologii EMV, díky které je počet podvodných transakcí platební kartou čtyřikrát nižší než v Evropě. Češi v zahraničí platí nejčastěji v hotovosti příslušné měny a jen v 16 % použijí výhodnější debetní kartu, uvedl v rozhovoru Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Jaká bude banka budoucnosti?

20.05.  |  Roman Janota

Za posledních dvacet let se svět výrazně změnil. Všichni používáme mobilní komunikační zařízení, zjednodušil se nám přístup k informacím, změnili jsme způsob života i své chování. Co z toho vyplývá pro banku?

Matula: Na rozdíl od konkurence nemusíme živit pobočkovou síť

03.05.  |  Lukáš Pololáník

Rok 2013 má velkou šanci stát se dalším posunem, kdy online banky ještě více vyrostou a zesílí. Hlavní rozdíl mezi námi a přímou konkurencí, jakou je třeba mBank nebo Air Bank, je v tom, že my nemusíme živit pobočkovou síť, uvedl Miloš Matula, člen představenstva ZUNO Bank AG a ředitel ZUNO Česká republika.

Martin Valach: Swiss Life přináší do Čech skutečné poradenství

15.04.  |  Michal Ruml

V těchto dnech vstupuje na náš trh přední evropská finanční skupina Swiss Life. Tato švýcarská společnost před šesti lety provedla akvizici poradenské společnosti AWD a loni na podzim představila několik vyvolených trhů, kde AWD promění v poradenskou divizi Swiss Life Select. Zeptali jsme se Martina Valacha, generálního ředitele společnosti, co nového lze od Swiss Life Select čekat.

Truhlář: Neúčastníme se dostihu „internetových spořitelen“

05.04.  |  Lukáš Pololáník

Obchodní model velkých bank je založený na komplikované nabídce, která ztěžuje klientům orientaci a vytváří jakousi informační asymetrii banka – klient. Náš úspěch je v nabídce kompletní a jednoduché sady kvalitních služeb, uvedl v interview pro Finance.cz Roman Truhlář, generální ředitel mBank pro ČR a Slovensko.

Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně

28.03.  |  Redakce

Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.

Kadlecová: Fond pojištění vkladů není schopen sanovat krach velké banky

08.03.  |  Zbyněk Drobiš

Fond pojištění vkladů může přímo řešit problémy menších či středních bank. V případě krachu systémové banky, tedy jedné z těch velkých, přebírá iniciativu ČNB ve spolupráci s Ministerstvem financí, uvedla v interview pro Finance.cz výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová.

Spoření připravuje Čechy o jejich peníze

20.02.  |  Redakce

Češi se v loňském roce vezli na vlně popularity spořicích účtů, především u nově vznikajících bank. Ti všichni však průběžně přicházeli o své peníze. Průměrná inflace v roce 2012 byla totiž vyšší než výnosy těch nejlepších spořicích účtů.

Jak zhodnocovat peníze na spořicím účtu

13.02.  |  Daniel Pech

Jednou ze zásadních služeb, které ovlivňují české bankovnictví, se staly online spořicí účty. Jak už to tak bývá, prvotní nadšení nad zajímavým úrokem, začínají střídat naštvané komentáře zakladatelů kont, kterým se zajímavá úroková sazba snížila stejně jako optimistická očekávání konečně zajímavého účtu.

Limity a zneužití platební karty

04.02.  |  Zbyněk Drobiš

Byla Vám ukradena platební karta? Nechali jste PIN společně s kartou a byly Vám vybrány finanční prostředky na rámec zůstatku na účtu? Pojďme společně prostudovat rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky, které nám odpoví nejenom na tyto otázky.

Bázliví a ještě bázlivější

23.01.  |  Petr Fejtek

O tom, že ideálem našeho Spořínka je vkladní knížka, bylo popsáno mnohé. Ale jak je to zlé, ukazuje se čím dál víc. Jak nedávno ukázala studie Generali PPF Asset Managementu Potential to Invest, Češi nejsou jen „řádově“ jako investoři bázlivější než je běžné v rozvinutém světě, ale patří v investování k nejvíce konzervativním dokonce i v porovnání s ostatními postkomunistickými státy střední a východní Evropy.

Většina úspor prodělává

08.01.  |  Petr Fejtek

Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“

Proč neplatíme slepicí za vejce aneb kterak lidstvo k penězům přišlo

13.11.  |  Tereza Dědinová

Používání peněz je pro nás něčím naprosto přirozeným. Představa, že pokud v dávné minulosti farmář chovající prasata zatoužil po nových botách, nezbylo mu než hledat obchodního partnera s nadbytkem obuvi a nedostatkem vepřových produktů, se dnes zdá spíše legrační a dobrá leda k ilustraci nelehkého života našich předků.

Čím budeme platit v budoucnosti

10.11.  |  Tereza Dědinová

Nečekejte na tomto místě odtajněné úvahy bankovních profesionálů ani ambiciózních sociálních inženýrů. Zaměřme se na vize, které si nekladou nárok na svou bezprostřední uskutečnitelnost, jistý příslib realističnosti ale mají.
1 2 3 4 5 6 9 12 16
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz