V současné době je nabídka hypotečních úvěrů (hypoték) velmi široká. Každý zájemce o hypotéku se může svobodně rozhodnout, zda dá přednost například nabídce banky, kde má veden běžný účet, dá na doporučení svých blízkých nebo vyhledá banku poskytující nejvýhodnější nabídku na trhu. K usnadnění výběru můžete využít náš
teoretický hypoteční kalkulátor a vyzkoušet si tak zátěž rodinného rozpočtu.
Po zadání tří údajů –
výše požadovaného úvěru, úrokové sazby a doby splácení, vám hypoteční kalkulátor vypočítá měsíční splátku a celkem zaplacenou částku. Výši požadovaného úvěru volíte s ohledem na cenu požadované nemovitosti. K udržení zdravého rodinného rozpočtu je vždy výhodné financovat část kupní ceny z vlastních zdrojů. V takovém případě žádáte banku o úvěr například do výše 70 % zástavní ceny nemovitosti.
Úrokové sazby se v současné době pohybují na historických minimech (pozn. podle údajů Fincentrum Hypoindex byla úroková sazba v dubnu 2015 na hodnotě 2,11 procenta). Při modelování budoucí finanční zátěže je vhodné počítat i s variantou růstu úrokových sazeb
hypotečních úvěrů. Pokud například budete uvažovat o hypotéce ve výši 2 milionů korun s dobou splatnosti 20 let a úrokovou sazbou 2,5 % p.a., bude měsíční splátka 10 598 korun. Pokud úroková sazba vzroste na 3,5 %, zaplatíte přibližně o tisícovku měsíčně více.
Zamyšlení si zaslouží i správné nastavení
plánované doby splatnosti.
Doba splatnosti se může pohybovat od 5 do 45 let. Čím je delší doba splatnosti, tím nižší bude měsíční splátka. Za optimální se považuje doba splatnosti 15 až 20 let, kdy je nejlepší poměr mezi výší splátky a náklady na úvěr. Zvažte také, zda budete po celou dobu splácení hypotečního úvěru v produktivním věku. Pokud délka splácení zasahuje do důchodového věku, je obvykle třeba přibrat k úvěru dalšího spoludlužníka.