* Co: harmonizovaná inflace za září; říjnové zasedání NBS
* Kdy: inflace 16.října; rozhodnutí o sazbách 30.října
* Trh čeká, že se inflace zvedne z rekordního minima, hlavní úroková sazba zůstane beze změny na 4,25 procenta
Martin Šanta
BRATISLAVA, 4.října (Reuters) - Slovenská inflace se v září zřejmě mírně zvedla z nedávných rekordně nízkých úrovní, ne však natolik, aby to centrální banku přimělo změnit vyčkávací postoj. Ukázal to ve čtvrtek průzkum agentury Reuters.
Průzkum mezi 11 analytiky ukázal, že meziroční růst spotřebitelských cen harmonizovaný podle kritérií EU měl v září zrychlit na 1,6 procenta z rekordních 1,2 procenta zaznamenaných v červenci i srpnu. Loni v září přitom meziroční inflace dosáhla 4,5 procenta.
Národní banka Slovenska (NBS) stanovuje inflační cíle na základě metodologie Evropské unie v rámci chystaného vstupu do eurozóny v roce 2009.
Všichni oslovení analytici nicméně i přes nárůst inflace předpověděli, že NBS na příštím měnovém zasedání 30.října ponechá hlavní dvoutýdenní repo sazbu na 4,25 procenta.
"NBS se přidrží politiky 'počkáme a uvidíme'... Jakmile bude výhled úrokových sazeb v eurozóně jasnější, bude také jasnější (vývoj sazeb) u NBS," řekl analytik Marek Gábriš z ČSOB v Bratislavě.
NBS uvedla, že v září očekává mírné zrychlení dynamiky meziroční inflace, hlavně kvůli vyšším cenám služeb a významnému zpomalení poklesu cen paliv.
"Meziroční inflace by se v příštích měsících mohla pohybovat okolo 1,6 procenta," řekla Mária Valachyová, analytička ze Slovenské spořitelny.
NBS naposledy snížila sazby v březnu a dubnu, pokaždé o 25 bazických bodů. Prostor pro další uvolňování měnové politiky však omezují inflační rizika v prostředí kvetoucí ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 9,4 procenta a podle analytiků je již na hranici svých možností.
"Hlavním hybným faktorem budou ceny potravin, které od června do srpna pomáhaly mírnit tlak na růst harmonizované inflace," řekl analytik Piotr Matys z firmy 4Cast v Londýně.
"Pokud jde o ostatní faktory, převáží tlak na růst cen ze strany bydlení a zvýšené ceny ropy znamenají, že zůstane i tlak ze strany dopravy," dodal. PRO TABULKU PRŮZKUMU KLIKNĚTE NA [
]NEBO <SK/ECON09>.((Přeložil: Jan Schmidt; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))