BRATISLAVA, 16.října (Reuters) - Enel <ENEI.MI> by mohl znovu zvážit plánovanou investici na Slovensku, pokud bude vláda zasahovat do volného trhu s energiemi. V úterý to uvedla slovenská divize italské firmy.
Slovenské elektrárny (SE), dominantní energetický podnik v zemi vlastněný ze 66 procent Enelem, znepokojuje plán, zveřejněný ministerstvem hospodářství, jenž dává regulačnímu úřadu (ÚRSO) pravomoc dohlížet nad budoucími aukcemi elektrické energie.
Enel koupil 66procentní podíl v SE za 840 milionů eur v roce 2006, kdy se zavázal, že do rozšíření a modernizace výrobních aktiv SE investuje 110 miliard slovenských korun. Zbývající podíl v SE drží stát.
"ENEL Slovenské elektrárny opakují, že investovat mohou jen tehdy, pokud jsou na Slovensku zaručeny jasné, transparentní, předvídatelné a dlouhodobě stabilní legislativní prostředí a regulační rámec," uvedla firma. Rostoucí účty za energie sužují politiky napříč střední a východní Evropou. Tyto země čelí nedostatku elektrické energie s tím, jak budování nových elektráren zaostává za poptávkou poháněnou expandujícími ekonomikami v regionu.
Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek kritizoval konkrétně aukci silové elektřiny SE v červnu, jež vyústila v masivní meziroční skok cen o 28 procent a podle něj vykazovala známky spekulativních nákupů.
VOLNÝ TRH V OHROŽENÍ
Jahnátek řekl minulý týden agentuře Reuters, že jeho úřad připravuje návrh zákona, jenž by regulátora opravňoval ke stanovování podmínek a dohledu nad budoucími prodeji elektřiny.
SE Jahnátkův plán zpochybnila: "Návrh, aby ÚRSO stanovoval podmínky tendru, který vyhlašuje soukromá právnická osoba, může ohrozit pravidla volného trhu a být v rozporu s legislativou platnou v Evropě."
Společnost také odmítla Jahnátkovu kritiku, podle níž byla červnová aukce spekulativní a prospěla samotné firmě.
"ENEL Slovenské elektrárny absolutně odmítají jakoukoli formu manipulace v tendru na prodej elektrické energie," uvedla společnost.
"Marginální cena 61,3 eura za megawatthodinu odráží očekávaný nedostatek výrobních zdrojů elektrické energie na Slovensku a směrem na Balkán."
V Německu se v úterý silová elektřina pro rok 2008 prodávala za 58,7 eura za megawatthodinu <BY1DEZ8>.
Kabinet Roberta Fica utáhl kontrolu nad energetickými firmami, jež ovládají západní společnosti, aby pomohl zajistit včasné přijetí eura v roce 2009 a lépe ochránil obyvatelstvo před vyššími poplatky za energie.
Aukce SE rovněž přiměla vládu, aby schválila nová pravidla, jež zavádějí přenosový poplatek pro obchodníky s elektřinou a udělují provozovateli sítě pravomoc omezovat objem vývozu.
Novou regulaci napadla Evropská federace obchodníků s energiemi (EFET) s tím, že má uměle udržovat slovenské ceny nízko a mohla by narušit obchod v Evropské unii. EFET se sídlem v Amsterdamu sdružuje více než 80 členů včetně SE.
((Autor: Martin Dokoupil; Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))