PRAHA, 22.října (Reuters) - Česká koruna v pondělí třetí seanci v řadě posunula hranici historického maxima k euru i dolaru, když těžila z robustní ekonomiky a pozice bezpečné investice v rámci střední Evropy.
Obavy, že by hospodářský růst Spojených států mohl zpomalit, zvýšily nechuť investorů k riziku. To vyvolalo mohutný výprodej akcií a vysokoúročených měn, jako je turecká lira, a zároveň podpořilo jejich níže úročené protějšky, mezi nimi korunu.
Rostoucí koruna zchladila jakákoli přetrvávající očekávání, že Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním zasedání zvedne úrokové sazby, aby udržela pod kontrolou inflaci poháněnou silným růstem poptávky v ekonomice.
Koruna v 11:30 vyšplhala až na 27,120 za euro <0#EURCZK=>, a překonala tak rekordní hranici 27,195 z pátku.
Podle dat agentury Reuters vystoupala také na rekordní úrovně kolem 18,90 za dolar, když americká měna obecně slábne.
"Trh by mohl testovat hranici 27 korun za euro," řekl jeden dealer, jenž v Praze pracuje pro velkou mezinárodní banku.
"Neříkám, že jí dosáhneme brzy, ale nelze vyloučit další rychlý růst koruny do konce roku, podobný tomu ze závěru loňského roku," dodal.
Koruna čerpá sílu z ekonomického růstu, jenž dosahuje třetí rok v řadě kolem 6 procent, a přebytku obchodní bilance. Ekonomická stabilita přitahuje investory, kteří hledají bezpečí v obdobích zvýšené nechuti k riziku.
Sousední zlotý mírně posiloval poté, co opoziční Občanská platforma zvítezila v předčasných parlamentních volbách. To vzbuzuje naděje, že liberálně zaměřená strana zrychlí tržní reformy [
].Pouze pět z 16 analytiků oslovených minulý týden v průzkumu Reuters [
] předpovědělo, že ČNB ve čtvrtek zvedne úrokové sazby. Nejméně jeden z této pětice od té doby uvedl, že vzestup koruny činí nárůst sazeb méně pravděpodobným."Koruna od poslední předpovědi ČNB zpevnila o více než 3,5 procenta, což je dostatečně silný důvod nespěchat se zvyšováním sazeb," uvedli analytici ČSOB.
ČNB zvedla v srpnu úrokové sazby na pětileté maximum 3,25 procenta. Silná koruna a nejistota ohledně rozsahu škod, jež globálnímu hospodářskému růstu způsobila kreditní a likvidní tíseň, vedly od té doby centrální bankéře k tomu, aby šetřili s protiinflační rétorikou.
V menších a otevřených ekonomikách, jako je ta česká, kursové změny rychle mění inflační a hospodářský výhled.
((Autor: Marek Petruš; Přeložil: Robert Müller; Editoval: Dušan Bučánek; prague.newsroom@reuters.com, Reuters Messaging: robert.muller.reuters.com@reuters.net, +420-2-2419-0477))