Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

TEXT-Záznam jednání bankovní rady ČNB z 25/10

 
 

Reuters

PRAHA, 2.listopadu (Reuters) - Následující text je záznamem jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) z 25.října.

"Přítomni: guvernér Zdeněk Tůma, viceguvernér Luděk Niedermayer, viceguvernér Miroslav Singer, vrchní ředitel Mojmír Hampl, vrchní ředitel Robert Holman, vrchní ředitel Pavel Řežábek, vrchní ředitel Vladimír Tomšík.

Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací říjnové situační zprávy a nové makroekonomické prognózy. Prognóza reaguje na změny v mezinárodním prostředí, zejména na významný pokles trajektorie jednoletých sazeb EURIBOR v důsledku turbulencí na finančních trzích, nejistoty ohledně jejich dopadu do reálné ekonomiky a následné reakce měnové politiky. Výhled růstu spotřebitelských cen v eurozóně se oproti červencové prognóze nezměnil. Předpokládané působení zahraniční poptávky na domácí ekonomiku je hodnoceno jako mírně protiinflační.

Pokud jde o výchozí podmínky v domácí ekonomice, protiinflační působení reálných mezd v souladu s předpoklady červencové prognózy pominulo a přetrvávají proinflační impulzy ze strany objemu produkce. V souhrnu jsou však aktuální inflační tlaky z domácí reálné ekonomiky hodnoceny jako umírněné. To potvrzuje vývoj korigované inflace bez pohonných hmot, která byla ve srovnání s červencovou prognózou nižší. Současné nastavení měnových podmínek je hodnoceno jako zhruba neutrální.

Nová prognóza zahrnuje dopady všech opatření schválené fiskální reformy. V jejich důsledku bude fiskální impulz v roce 2008 negativní, zatímco v roce 2009 se za předpokladu absence dalších reformních opatření vrátí zpět do kladných hodnot, což může vyvolat výkyvy v domácí poptávce. V souladu s tím růst reálného HDP po očekávané hodnotě 6,2 procenta v letošním roce zpomalí na 5,0 procenta v roce 2008 a v roce 2009 opět zrychlí na 5,6 procenta.

Říjnová situační zpráva hodnotí rizika nové prognózy jako vyvážená a při jejím zpracování nebylo identifikováno žádné riziko, které by vedlo k sestavení alternativního scénáře. Byla pouze provedena citlivostní analýza dopadů výrazných změn měnového kurzu a bankovní radě byla poprvé prezentována alternativní prognóza zpracovaná pomocí nového makroekonomického modelu G3. Model G3 je mnohem podrobnější, což umožňuje realističtěji popsat dopady různých ekonomických šoků.

Říjnová prognóza celkové inflace se oproti červencové prognóze nachází výrazně výše v důsledku započtení růstu sazeb nepřímých daní, zvýšení regulovaných cen a přehodnocení růstu cen energií a potravin. V roce 2009 většina těchto jednorázových faktorů odezní a celková inflace se začne vracet k inflačnímu cíli. Měnověpolitická inflace leží naopak níže než v červencové prognóze zejména v důsledku snížení trajektorie korigované inflace bez pohonných hmot a rychlejší apreciace koruny. S makroekonomickou prognózou a jejími předpoklady je konzistentní růst nominálních úrokových sazeb.

Bankovní rada navázala na prezentaci říjnové situační zprávy diskuzí nové prognózy. Shodovala se v názoru, že navzdory poměrně výraznému přehodnocení korigované inflace bez pohonných hmot a trajektorie implikovaných sazeb směrem dolů platí stále základní makroekonomický výhled z červencové prognózy. Ekonomika bude nadále procházet fází dynamického ekonomického růstu taženého růstem spotřeby domácností a investic. To se bude promítat do zvyšování napětí na trhu práce a generovat určité proinflační tlaky. Opakově bylo konstatováno, že kombinace růstu sazeb nepřímých daní, regulovaného nájemného, cen energií a cen potravin se promítne do celkové inflace. Opakovaně však bylo zároveň zdůrazněno, že vzhledem k jednorázovému charakteru některých z těchto faktorů jejich proinflační působení v roce 2009 poměrně rychle vymizí.

Významným bodem debaty byl vývoj na trhu práce. Někteří členové bankovní rady zdůrazňovali, že prognóza nadále hodnotí vliv reálných mezd na inflaci jako neutrální s tendencí k mírným výkyvům a existující růst nominálních jednotkových pracovních nákladů jako konzistentní s inflačním cílem. Jiní členové bankovní rady naopak akcentovali, že napětí na trhu práce existuje a objevují se tendence k vytváření mzdověinflačních tlaků v důsledku poklesu míry nezaměstnanosti pod NAIRU. Neinflační působení reálných mezd je navíc podmíněno optimistickým předpokladem ohledně růstu produktivity práce.

Dalším z diskutovaných bodů bylo protiinflační působení stabilních inflačních očekávání odrážející nízkou inflaci v období cílování inflace. Opakovaně zaznělo, že v ekonomice s inflací pohybující se dlouhodobě blízko inflačního cíle či pod ním jsou inflační očekávání dobře ukotvena. Inflace, která je tažena jednorázovými cenovými deregulacemi a změnami daňových sazeb, by proto měla mít velmi omezené dopady do inflačních očekávání. Reakce měnové politiky tak může být pozvolnější. Proti tomu zazněl argument, že v současnosti se česká ekonomika nachází v odlišné situaci než v předchozích letech. Zejména napětí na trhu práce činí průsak jednorázových šoků do inflačních očekávání mnohem snazším.

Při diskusi o vývoji agregátní poptávky se bankovní rada shodovala v názoru, že v souvislosti s turbulencemi a zvýšenou nervozitou na finančních trzích existuje riziko nižšího než očekávaného růstu v zahraničí a v důsledku toho slabší vnější poptávky. Pokud jde o domácí poptávku, bylo upozorněno na skutečnost, že předpoklad vzniku kladného fiskálního impulzu v roce 2009 je postavený na neexistenci dalších kroků vlády v oblasti veřejných výdajů. Další reformy by přetočení fiskálního stimulu do pozitivních hodnot v roce 2009 měly zabránit. Zazněl rovněž názor, že rizika poptávkové inflace jsou relativně nízká, neboť proti přehřívání ekonomiky již působí určité zpomalování ekonomiky v letošním roce, které se dále prohloubí v roce 2008.

Za potenciální riziko prognózy byl opakovaně označen vývoj měnového kurzu. Bylo uvedeno, že v situaci predikovaného uzavírání úrokového diferenciálu nelze vyloučit rychlejší apreciaci kurzu, než je předpokládána prognózou. Za riziko z hlediska rychlosti a rozsahu apreciace byl rovněž označen nejistý výhled zahraničních úrokových sazeb. V rozpravě také zaznělo, že i na apreciačním trendu občas dochází ke korekcím a v posledních letech se vyskytla i období, kdy se koruna překvapivě pohybovala depreciačním směrem.

Po projednání situační zprávy bankovní rada rozhodla většinou hlasů ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 3,25 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu."

((Pražská redakce, +420-2-2419-0477, fax +420-2-2422-9935,

prague.newsroom@reuters.com))

 
 

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21.11.2024  |  Petr Gola

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet…

Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023, 2024 a 2025? Rozdíly mohou být v tisících

21.11.2024  |  Michal Bureš

Načasování odchodu do důchodu může výši vyplácené penze výrazně ovlivnit. Jak se liší výše důchodu přiznaného v roce 2022, 2023, letos a v příštím…

Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže

20.11.2024  |  Lucie Mečířová

Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit…

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.2024  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun.…

Špatně vybraný termín odchodu do penze může snížit váš důchod o stovky korun

19.11.2024  |  Petr Gola

Správné načasování odchodu do starobního důchodu je velmi důležité. Vždyť kvůli několika dnům mohou mít lidé s vyššími příjmy důchod zbytečně…

Stát značí cestu k provozu autonomních vozidel. Za nehody má nést odpovědnost výrobce

19.11.2024

Od 1. ledna 2026 by mohli řidiči na českých silnicích využívat automatizovaná vozidla, na jejichž provoz člověk na místě…

Uspěchaný prodej nemovitosti vás může přijít draho kvůli dani z příjmu

18.11.2024  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu. Situace se liší v závislosti na tom, kdy byla nemovitost pořízena,…

Podnikatelé ze zaplavených oblastí mohou žádat stát o prominutí penále. A nejen oni

18.11.2024  |  Lucie Mečířová

Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo,…

Chcete podnikat při zkráceném úvazku? Danit musíte sami, ale můžete ušetřit

15.11.2024  |  Petr Gola

Pro některé občany je výhodné podnikat při zkráceném úvazku, neboť mají nárok na sociální zajištění ze zaměstnání a z výkonu vedlejší samostatné…

Spořicí účty v listopadu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

14.11.2024  |  Michal Bureš

Česká národní banka (ČNB) během posledního roku již osmkrát změnila úrokové sazby. Jaké jsou nyní úrokové sazby a podmínky na spořicích účtech? Najde…

Ani pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Kdy přesto odpovídá zaměstnavatel za újmu zdraví zaměstnance?

14.11.2024

Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky u nerizikových prací by měly od 1. července 2025 skončit

14.11.2024

Vláda 6. listopadu 2024 podpořila návrh na ukončení povinnosti provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových…

Srovnání termínovaných vkladů v listopadu 2024: kde vám nejlépe zhodnotí peníze?

13.11.2024  |  Michal Bureš

Česká národní banka za poslední rok snížila úrokové sazby již osmkrát. Jak to projektují banky, družstva a spořitelny do úročení na termínovaných…

Zaručený už bude jen plat, mzda pouze minimální. S jakými čísly se pro rok 2025 počítá?

13.11.2024  |  Lucie Mečířová

Minimální mzda pro příští rok skokově vzroste a zaručenou výši podle kvalifikace a náročnosti práce už budou mít jen zaměstnanci ve veřejném a…

Jak se počítá den daňové svobody a kde v EU pracují občané na stát nejdéle

12.11.2024  |  Petr Gola

Z daňového hlediska lze kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první části pracují občané na stát a zbytek roku „sami na sebe“. Ve…

Platit za recyklaci reklamních letáků? Zájem o ně je pořád vysoký, zní od obchodníků

12.11.2024

V připravované novele o zálohování plastových a plechových obalů je rovněž úprava vztahující se na reklamní letáky. I na ně se má totiž…

Milostivé léto brzy skončí a s ním i možnost zbavit se exekuce kvůli zdravotnímu pojištění

11.11.2024  |  Lucie Mečířová

Jste dlužníkem u Všeobecné zdravotní pojišťovny, protože jste řádně neplatili zdravotní pojištění? Právě běží poslední Milostivé léto. Využijte ho a…

Zaměstnanci musejí platit zdravotní pojištění, výpočet ale není u všech stejný

11.11.2024  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Jak vysoké zdravotní pojištění odvádí ze své…

Důchod nejpozději v 67 a v zaručené minimální výši. Co prošlo v důchodové reformě?

08.11.2024  |  L. Kratochvíl

Vláda v Poslanecké sněmovně prosadila po úpravách i bez účasti "nohama hlasujících" ex-koaličních Pirátů svou verzi důchodové reformy. Pokud projde i…

Jak se bránit výpovědi, která padla těsně před uznáním nemoci z povolání?

08.11.2024

Formálně se vznik nemoci z povolání v praxi konstatuje ke dni, kdy bylo provedeno lékařské vyšetření, které ji prokázalo. Ale…

Nejen nižší penze. Předčasní důchodci přijdou o víc, například dobrý přivýdělek

08.11.2024  |  Petr Gola

Řádný důchodový věk v Česku se stále postupně zvyšuje, takže o předčasném důchodu, i po zhoršení výpočtové formule od října 2023, stále uvažuje…

Neschopenku lze vystavit i pár dnů zpětně. Může to lékař udělat bez vaší přítomnosti?

07.11.2024

Ošetřující lékař má právo vystavit pacientovi neschopenku až 3 dny zpětně. Při splnění určitých podmínek je možné získat…

Pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance v ČR patří k nejvyšším v EU

07.11.2024  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé vyplácejí zaměstnancům hrubou mzdu a ještě za ně platí povinné pojistné. V Česku činí souhrnná sazba povinného pojistného placeného…

Na co má nárok zaměstnanec, který onemocněl nemocí z povolání

06.11.2024

Nemoci z povolání jsou důsledkem vystavení zaměstnanců rizikovým faktorům při práci. Za nemoc z povolání však…

Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají

06.11.2024  |  Petr Gola

Řada občanů v řádném důchodovém věku nadále pracuje a pobírá důchod a mzdu současně. Pracující důchodci však odvádějí daně jako ostatní…

Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby

05.11.2024  |  Lucie Mečířová

Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.

Neúspěšní podnikatelé by měli zamířit „na pracák“, vyřeší tak zdravotní pojištění

05.11.2024  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění, které nemůže být na rozdíl od daně z příjmů nulové.…

Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů

04.11.2024

Skupina poslanců navrhla zakázat prodej energetických nápojů osobám mladším 15 let. Novela by měla vstoupit v účinnost již od…

Tisícovka na váš účet stojí zaměstnavatele v Česku 1689 Kč. Jak je to jinde v EU?

04.11.2024  |  Petr Gola

Základní mzdovou položkou pro zaměstnavatele jsou mzdové náklady, pro zaměstnance částka obdržená na účet, tedy čistá mzda. V Česku činí průměrné…

Zpětné doplacení výživného by mělo být standardem, i když rodič nepožádá o zvýšení ihned

01.11.2024

Měly by soudy přiznávat zpětné stanovení výživného pro dítě v takových případech, kdy rodič nepožádá o navýšení nejdříve povinného rodiče a návrh na…

Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud

01.11.2024

Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi…

Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?

01.11.2024

Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas?…

Podívejte se, jak se za 15 let znevýhodnil výpočet předčasného důchodu

31.10.2024  |  Petr Gola

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se během let značně zpřísnily. Naposledy od října 2024, kdy je nutné získat dobu pojištění alespoň v…

Pošta zjednodušila posílání balíků na dobírku, stačí rozšířená verze podacího lístku

31.10.2024

Ještě donedávna bylo poslání balíku na dobírku přes Českou poštu pro odesílatele administrativně náročné, jelikož kromě…

K prodeji hub je potřeba získat osvědčení a dodržovat řadu pravidel

30.10.2024  |  Lucie Mečířová

Kdo jen tak prodává nasbírané houby, může si zadělávat na velký problém. K prodeji je nutné získat oprávnění, nevyužívat cizí lesy, a ještě navíc…

Jak se dobře připravit na důchod, abyste zbytečně nepřišli o peníze

30.10.2024  |  Petr Gola

Na odchod do starobního důchodu je vhodné se v předstihu připravit, aby nebyla měsíční částka penze zbytečně nižší. Starobní důchod může být nižší…

Co všechno patří do doby, která nebude hrát roli ve výpočtu starobního důchodu?

30.10.2024  |  Redakce

Při výpočtu starobního důchodu hrají významnou roli i vyloučené doby pojištění. Zabraňují totiž snížení průměrné mzdy za odpracované roky, ze…

Na postupný zánik výchovného k důchodu zřejmě nedojde. Přijde o valorizaci?

29.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud se vám blíží důchodový věk a vychovávali jste děti, bude vás s přiznáním státní penze zajímat i výše výchovného, které je její složkou. Vláda…

V deseti zemích EU přesahují roční odvody z průměrné mzdy 500 tisíc korun. Jak si stojí ČR?

29.10.2024  |  Petr Gola

V evropských zemích odvádějí zaměstnanci ze své hrubé mzdy daň z příjmů a povinné pojistné, navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i…

Spořicí účty v říjnu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

25.10.2024  |  Michal Bureš

ČNB na konci září znovu snížila své úrokové sazby. Jak se to projevilo v nabídce spořicích účtů u komerčních bank? Jaké jsou podmínky pro získání té…

Při odchodu do předčasného důchodu počítejte hned s několika nepříjemnostmi

25.10.2024  |  Petr Gola

Z důvodu neustálého prodlužování řádného důchodového věku se stává pro některé občany předčasný důchod nutností. Odchod do předčasného důchodu…

Svátek 28. října 2024: které obchody a obchodní centra zavřou a kde naopak nakoupíte?

25.10.2024  |  Michal Bureš

Svátek Den vzniku samostatného československého státu je 28. října, v roce 2024 připadá na pondělí. Které obchody musejí zavřít a která obchodní…

Jaký bude váš důchod v roce 2025? Vypočítejte si to

24.10.2024  |  Michal Bureš

Údaje nutné pro výpočet důchodů přiznaných v roce 2025 se již rýsují, valorizace důchodů na rok 2025 je již schválená. Jaké budou starobní důchody v…

Podívejte se, kdy je předčasný důchod o 10 tisíc nižší oproti řádnému důchodu

24.10.2024  |  Petr Gola

Odchod do předčasného důchodu znamená nižší měsíční penzi z důvodu krácení za předčasnost a získání nižší doby pojištění. Pro některé žadatele o…

Dotace Oprav dům po babičce jsou hodně štědré. A právě proto mají majetkovou podmínku

24.10.2024  |  Lucie Mečířová

Zalíbil se vám dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte využít, měli byste vědět, že má jednu docela podstatnou podmínku.

Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte

23.10.2024  |  Lucie Mečířová

Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí…

Srovnání předčasného důchodu v roce 2025 s rokem 2020 nevychází vůbec příznivě

23.10.2024  |  Petr Gola

Rozdíl mezi řádným a předčasným starobním důchodem v roce 2025 bude opět vyšší, než tomu bylo v předcházejících letech. Krácení za předčasnost v…

Soudy řeší, zda lidé v pobytových sociálních službách mohou dostat příspěvek na bydlení

22.10.2024

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které tvrdilo, že osoby…

Nadstandardně placení lidé v roce 2025 ušetří na dani z příjmů

22.10.2024  |  Petr Gola

I pro rok 2025 platí v Česku dvě daňové sazby pro daň z příjmů fyzických osob ve výši 15 % a 23 %. Z důvodu posunutí prvního daňového pásma však…

Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění

21.10.2024  |  Lucie Mečířová

Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se…
Zobrazit související aktuality
Rejstříky - subjekty

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - osoby

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - subjekty

        Rejstriky.finance.cz
        Rejstříky - adresy

          Rejstriky.finance.cz