Marek Petruš
PRAHA, 14.listopadu (Reuters) - Česká národní banka ještě neskončila se zvyšováním úrokových sazeb po utažení o 150 bazických bodů za uplynulé dva roky, ale vrchol cyklu se již rýsuje na obzoru, řekl Reuters člen bankovní rady Mojmír Hampl.
V úterním rozhovoru uvedl, že říjnová inflační prognóza ukazující na cenový skok nad 4procentní horní hranici cílového pásma ČNB v příštím roce ospravedlňuje další brzký růst sazeb i přes rekordně silný kurs koruny.
"Myslím, že stále nejsme se sazbami - v uvozovkách - v základním táboře, v místě, ve kterém bychom se mohli pohodlně posadit do stanu a v klidu vyčkávat, jaké bude počasí," řekl Hampl.
"Na druhou stranu, ačkoliv v tom základním táboře nejsme, já už na obzoru vidím ten vrchol cyklu," dodal. Hampl se tak stal prvním z tvůrců měnové politiky ČNB, který hovořil o blížícím se vrcholu zvyšování úrokových sazeb.
Prognóza ČNB pro příštích 12 až 18 měsíců naznačuje slabší jádrové cenové tlaky z reálné ekonomiky, než se předpokládalo před třemi měsíci, řekl Hampl.
Podle Hampla je "základní tábor" místo, kde se úrokové sazby mohou na nějaký čas zastavit před možným dalším postupem na vrchol. Centrální bankéř však odmítl odpovědět na dotaz, zda je ono místo 25 či více bazických bodů nad současnou úrovní hlavní dvoutýdenní repo sazby 3,25 procenta.
Trhy řadí Hampla k "jestřábímu" křídlu v sedmičlenné bankovní radě a jeho výroky je zřejmě utvrdí v názoru, že ačkoli ČNB stále není po srpnovém růstu o 25 bazických bodů se zvyšováním sazeb hotova, mohla by zvolnit tempo utahování.
"UDRŽITELNÁ APRECIACE"
Relevantní měřítko meziroční inflace očištěné o vliv daní se má podle ČNB během příštích 12 až 18 měsíců pohybovat mírně nad 3procentním středem inflačního cíle, a bankovní rada si proto zachovává sklon k utahování politiky.
Hampl se má na pozoru před tím, aby prudký růst celkové inflace povzbudil očekávání růstu cen a mezd v době, kdy titulní strany novin plní zprávy o zdražování základních potravin a firmy vyjednávají s odbory o zvyšování platů.
Podle něj tvůrci měnové politiky musejí přesvědčit veřejnost, že očekávaný lednový nárůst inflace nad 5 procent z říjnových 4 procent bude jen dočasný a pramení z jednorázového zvýšení daní, regulovaných cen energií a dalších položek.
"(Rozkolísání inflačních očekávání) je sice riziko, ale já ho nepovažuji za významné," řekl.
"Centrální banka bude dělat všechno pro to, aby přesvědčila ekonomické agenty, že ten výkyv (v inflaci) je dočasný, že není trvalý, a že jsme připraveni udržet nízkoinflační prostředí v ekonomice."
Na dotaz ohledně zpevnění koruny vůči euru o 8 procent z letošního červencového dna Hampl řekl, že posilování měny představuje nedostatečný argument proti utahování měnové politiky, a zdůraznil, že cíluje inflaci, nikoli směnný kurs.
Hampl uvedl, že nedávné posílení koruny zvrátilo oslabení z první poloviny roku a že zpevnění přes 3 procenta ve srovnání s koncem loňského roku je v souladu s dlouhodobým trendem rovnovážného zhodnocování měny.
"Pořád nemám pocit, že bych měl být speciálně nervózní, protože mě zajímá dlouhodobý trend, a ten pořád ukazuje udržitelnou, dlouhodobou apreciaci české koruny," řekl Hampl.
"Čísla o exportu se s tím rýmují, neukazují žádné zlomy," dodal.
Bilance zahraničního obchodu se v září po dvou měsících mírných schodků vrátila do černých čísel a vykázala nečekaně vysoký přebytek 14,4 miliardy korun.
(Přeložil: Jan Schmidt)
((jan.schmidt@reuters.com; +420 2 2419 0477; Reuters Messaging: jan.schmidt.reuters.com@reuters.net))