Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

TEXT-Záznam jednání bankovní rady ČNB z 19/12

 
 

Reuters

PRAHA, 2.ledna (Reuters) - Následující text je záznamem jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) z 19.prosince.

"Přítomni: guvernér Zdeněk Tůma, viceguvernér Luděk Niedermayer, viceguvernér Miroslav Singer, vrchní ředitel Mojmír Hampl, vrchní ředitel Robert Holman, vrchní ředitel Pavel Řežábek, vrchní ředitel Vladimír Tomšík.

Bankovní rada vyslechla prezentaci prosincové situační zprávy, která byla zaměřena na analýzu nových informací a následné vyhodnocení rizik ekonomického vývoje ve vztahu k říjnové prognóze. Nová situační zpráva hodnotila rizika říjnové prognózy jako vyrovnaná a jejich protisměrné působení jako mimořádně výrazné.

Inflace v listopadu ve výši 5,0 procenta převýšila o 1,1 procentního bodu říjnovou prognózu zejména v důsledku nečekaně vysokého růstu cen potravin a pohonných hmot. Za proinflační rizika v relaci k říjnové prognóze lze kromě růstu cen potravin a pohonných hmot považovat i výhled regulovaných cen, zejména z titulu vyššího růstu cen energií. Výrazným protiinflačním rizikem je pokračující zhodnocování koruny, které tlačí na pokles dovozních cen a vede ke zpřísňování měnových podmínek. Stejným směrem míří snížení výhledů budoucího hospodářského růstu v eurozóně a hladiny eurových úrokových sazeb ve středním až dlouhém období. Významnou novou informací jsou údaje o růstu HDP ve třetím čtvrtletí 2007. Zveřejněný hospodářský růst ve výši 6,0 procenta leží pouze o 0,1 procentního bodu níže, než předpokládala říjnová prognóza. Zároveň byl směrem vzhůru revidován růst HDP ve druhém čtvrtletí. Údaje o růstu HDP tak potvrzují předpoklad o rychle rostoucí, ale zároveň pozvolna zpomalující ekonomice.

Po prezentaci situační zprávy diskutovala bankovní rada nové rozložení rizik ve vztahu k říjnové prognóze a jeho implikace pro měnovou politiku. Shodla se na tom, že i když jsou rizika prognózy výrazná oběma směry, celkově jsou zhruba vyrovnaná. V centru diskuse byla rizika spojená s vyšší než prognózovanou inflací v listopadu. Panovala shoda na tom, že pro úvahy o nastavení měnověpolitických sazeb je rozhodující vývoj inflace na horizontu měnové politiky, který je obklopen vyšší mírou nejistoty než obvykle. Členové bankovní rady souhlasili s tím, že aktuální vysoká inflace i její předpokládané zvýšení na počátku příštího roku jsou především odrazem kumulace jednorázových faktorů. V průběhu příštího roku se dopady těchto faktorů začnou vytrácet a inflace se pak bude rychle vracet k nižším úrovním. K dalšímu utlumení inflačních tlaků přispěje zpomalení hospodářského růstu. Vyšší inflace vyvolaná růstem cen potravin a energií povede prostřednictvím sníženého růstu reálných disponibilních příjmů ke snížení růstu spotřebitelské poptávky domácností. Zpřísnění kurzových podmínek se pravděpodobně negativně promítne do růstu čistého exportu.

Za významné protiinflační riziko bylo označeno zhodnocování koruny, které působí na zrychlení poklesu dovozních cen bez potravin a pohonných hmot již v současnosti a jehož efekt by se mohl v příštím roce prohloubit. Toto riziko se může v případě setrvávání kurzu na silných hodnotách v čase dále zvyšovat. Opakovaně bylo zdůrazněno, že vývoj měnového kurzu v období tvorby únorové prognózy bude velmi významným indikátorem. Protiinflační riziko je prohlubováno i méně optimistickými výhledy ekonomického vývoje v eurozóně i v USA. Rizika těchto výhledů jsou zároveň nadále asymetricky vychýlena směrem k nižšímu růstu v souvislosti se značnou mírou nejistoty ohledně dopadů finanční nestability spojené s krizí amerického trhu hypoték.

Byla diskutována otázka, zda vyšší úroveň krátkodobých tržních úrokových sazeb v relaci s měnověpolitickou sazbou odráží zabudování očekávaného zvyšování měnověpolitické sazby ze strany tržních účastníků nebo existenci prémie za likviditu a riziko, jakou nyní vidíme na zahraničních peněžních trzích. V této souvislosti byl vyjádřen názor, že pokud by byla vyšší úroveň tržních sazeb spojena s uvedenou prémií, další zvýšení měnověpolitické sazby by mohlo sazby peněžního trhu posunout na vyšší, a případně i na neadekvátní úrovně. Vzhledem k zásadnímu podílu na současném nárůstu inflace byly důležitým předmětem diskuse ceny potravin. Zazněly názory, že současný růst cen potravin ve světě se v průběhu příštího roku zastaví. K tomu by měla přispět zejména reakce nabídky na růst poptávky po zemědělské produkci. Lze rovněž předpokládat, že v dalších letech se nebude pravidelně opakovat podprůměrná úroda z roku 2007. Bankovní rada se shodovala na tom, že rozsah proinflačního rizika z titulu cen potravin může být nižší, než naznačují data z listopadové inflace. Byla diskutována hypotéza, že do cen potravin se již v listopadu s předstihem částečně promítlo zvýšení sazby DPH od ledna 2008. Tuto hypotézu podporuje skutečnost, že ve srovnání s okolními zeměmi byl růst cen potravin v listopadu vyšší. Údaje z týdenních šetření za poslední dva týdny naznačují zastavení dalšího růstu cen potravin v prosinci. Lze proto předpokládat, že v dalších měsících budou ceny potravin již růst jen mírně či stagnovat. Bylo konstatováno, že i nedávný růst cen pohonných hmot byl zřejmě dočasný, neboť byl do značné míry ovlivněn odstávkami v produkčních kapacitách a náhradními dovozy ze zahraničí. Růst cen potravin a pohonných hmot bude proto mít v souhrnu nejspíše pouze dočasný charakter a na horizontu měnové politiky odezní. Jako faktor tlumící proinflační rizika byl uváděn také vývoj korigované inflace bez pohonných hmot. Její úroveň sice nyní odpovídá prognóze, nicméně v případě vyloučení růstu cen stravovacích služeb spojeného s růstem cen potravin by se korigovaná inflace bez pohonných hmot v listopadu nacházela pod prognózou.

Někteří členové bankovní rady zdůrazňovali proinflační rizika s odkazem na to, že další nárůst inflace z důvodu zvýšení DPH a regulovaných cen může ovlivnit dosud dobře ukotvená inflační očekávání, což by se promítlo ve zvýšených sekundárních dopadech na inflaci. Za zdroj těchto rizik byla označena kumulace cenových šoků, administrativních a daňových změn s dopady do položek každodenní spotřeby v jednom časovém okamžiku. Bylo upozorněno také na vysoký růst cen průmyslových výrobců v říjnu, který byl nejvyšší od dubna 2005. Oproti těmto názorům byl vysloven protiargument, že mzdově-cenová spirála v důsledku zvyšování inflačních očekávání by mohla vzniknout pouze tehdy, pokud by převládala vysoká inflace po delší období. Vzhledem k jednorázovosti aktuálních inflačních tlaků je vznik této situace nepravděpodobný.

Po projednání situační zprávy bankovní rada rozhodla většinou hlasů ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 3,50 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu."

((Pražská redakce, +420-2-2419-0477, fax +420-2-2422-9935,

prague.newsroom@reuters.com))

 
 

Za zkrácený úvazek můžete doplácet. Jaké se platí minimální zdravotní pojištění v roce 2025

21.02.2025  |  Petr Gola

V roce 2025 by měly zdravotní pojišťovny obdržet více peněz, protože se zvyšuje minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance, osoby samostatně…

Spořicí účty v únoru 2025: která banka nabízí sazbu nad 4 %?

20.02.2025  |  Michal Bureš

Česká národní banka mírně snížila úrokové sazby. Jak na tuto zprávu reagovaly banky a spořitelny? Nabízí některá z nich spořicí účet s úrokovou…

Na slevu pro pracující důchodce dosáhnou i OSVČ. Jak a kdy ji uplatní?

20.02.2025  |  Lucie Mečířová

Jste v penzi a k tomu podnikáte? I podnikající důchodci mají nárok na slevu na důchodovém pojištění. Možnosti uplatnění se však budou lišit podle…

Jak dostat zpět zaplacenou daň z brigády? Podejte daňové přiznání

20.02.2025  |  Petr Gola

Přivydělávali jste si v roce 2024 formou brigády na dohodu o provedení práce? Pokud ano, můžete mít nárok na vrácení zaplacené srážkové daně z…

Odstupné chrání propouštěné zaměstnance před bídou. Kdy ho nedostanete?

19.02.2025  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek mají zaměstnanci po skončení pracovního poměru nárok na odstupné, jehož částka závisí na délce trvání pracovního…

Superdávka razantně sníží normativy na bydlení. Ministerstvo aktuální ceny nájmů nezajímají

18.02.2025

Normativy na bydlení již nebudou ve výši aktuálních tržních cen nájmů, jako je tomu dnes před reformou sociálních dávek. Na jakou výši by měly…

Zaměstnanci i podnikatelé v důchodu mohou ušetřit tisíce na důchodovém pojištění díky nové slevě

18.02.2025  |  Lucie Mečířová

Lidé v důchodu, kteří si přivydělávají, mohou využít nově zavedenou slevu na pojistném. Budou si o ni však muset zažádat. Jak na to?

Čerpání předdůchodu se podepíše i na vaší penzi od státu. Spočítali jsme, jak

18.02.2025  |  Petr Gola

Kdo čerpá předdůchod a odejde až do řádného starobního důchodu, má pochopitelně následně vyšší měsíční důchod, než kdyby odešel do trvale…

Cesta k vlastnímu bydlení? Rodiče berou budoucnost dětí do vlastních rukou

17.02.2025

Jak nejlépe zajistit děti do budoucna? Je koupě nemovitosti financovaná hypotečním úvěrem tou nejlepší volbou, jak dětem usnadnit start do života? Na…

Smluvní pokuty v nájemních smlouvách na byt nebo dům jsou už zase přípustné. Za jakých podmínek?

17.02.2025

Současný (nový) občanský zákoník zprvu zakazoval smluvní pokuty sjednané v nájemních smlouvách vůči nájemcům. Přípustné jsou…

Jak se při různém průběhu pojištění můžete dopracovat k průměrnému důchodu?

17.02.2025  |  Petr Gola

Nárok na průměrný starobní důchod mají i občané s nižšími příjmy, pokud získali vysokou dobu pojištění. Naopak při nízké době pojištění se musí s…

Vypnout vodu nebo elektřinu? Jak může pronajímatel vymáhat dlužné nájemné

14.02.2025

Máte ve vlastní nemovitosti nájemníka, který vám dluží na nájmu? Je v takovém případě možné, abyste jej odpojili od elektřiny…

Někteří zaměstnanci si mohou pracovní dobu rozvrhnout sami. Mají úplnou volnost?

14.02.2025  |  Lucie Mečířová

Máte děti, nemocného člena rodiny nebo chcete být časově flexibilnější? Nově si lze v práci sjednat samorozvržení pracovní doby. Co to v praxi…

Jak řešit dluhy na zdravotním pojištění? Hlavně komunikovat s pojišťovnou a neotálet

14.02.2025  |  Petr Gola

Samoplátci pojistného, tedy osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, kteří neplatí řádně a včas zdravotní pojištění, musí…

Zdravotní pojišťovny od ledna změnily penále pro OSVČ. U nových dluhů bude nižší

13.02.2025  |  Lucie Mečířová

Už jste letos jako OSVČ stihli udělat dluh na zdravotním pojištění? U zdravotního pojištění se od ledna změnila výše penále, o které se rozrůstá…

Devět čísel k vyplnění přehledu pro OSSZ za rok 2024

13.02.2025  |  Petr Gola

Všechny OSVČ, které si neplnily své daňové povinnosti účastí v měsíční paušální dani, musejí za rok 2024 vyplnit a odevzdat přehled o výši…

Podpora v nezaměstnanosti se postupně snižuje. Kdo ji přesto bude mít pořád stejně vysokou?

12.02.2025

Nejvyšší je podpora v nezaměstnanosti v prvních dvou měsících podpůrčí doby. Čím vyšší měl člověk předchozí výdělek, tím méně…

Zvýší se příspěvek na péči v prvním a druhém stupni závislosti?

12.02.2025

Novela zákona o sociálních službách, která se aktuálně nachází v Poslanecké sněmovně, zahrnuje kromě automatického příspěvku na péči pro…

Které OSVČ mohou obdržet přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2024?

12.02.2025  |  Petr Gola

Zaměstnanci nemají s platbou zdravotního pojištění téměř žádné starosti, za výpočet a odvod zdravotního pojištění z měsíční výplaty je zodpovědný…

Příjem za loňský rok byl nula. Musí OSVČ podávat daňové přiznání?

11.02.2025  |  Lucie Mečířová

Začali podnikat, ale nevyšlo to. Nebo živnost založili, ale s podnikáním nakonec nezačali. Osob s nulovými příjmy z podnikání za rok 2024 není málo.…

Proč platí podnikatelé s nízkým ziskem vyšší daně než ti s vysokým?

11.02.2025  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné s nízkým ziskem zaplatí na přímých daních v procentním vyjádření více než podnikatelé s vysokým ziskem. Jak je to…

Roční zúčtování daně podepište do konce týdne. Co přinést do účtárny?

11.02.2025  |  Michal Bureš

Zaměstnancům většinou zpracovává roční zúčtování daně účtárna jejich zaměstnavatele. Co do ní doručit pro uplatnění všech slev a odčitatelných…

Současných příjemců dávek se superdávka začne týkat nejdříve příští rok. Kalkulačka se zatím nechystá

10.02.2025

Ostře sledovanou dávku státní sociální pomoci čeká v nejbližší době druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Co o ní dosud víme?…

Jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti a co ji snižuje? A kdo jakou dostane?

10.02.2025

Pokud zaměstnavatel skončí se zaměstnancem pracovní poměr okamžitým zrušením nebo výpovědí pro porušení pracovní kázně zvlášť…

Důchod v roce 2025, když jste celý život pracovali za minimální mzdu

10.02.2025  |  Petr Gola

Při práci za minimální mzdu po celý produktivní život je důchodová průměrná mzda nižší než 20 800 Kč, což je minimální mzda v roce 2025. Důvodem…

Odrazuje „penzijko“ odvážnější investory? Alternativní fondy to mohou změnit

07.02.2025  |  L. Kratochvíl

Na dobré zajištění v penzi nestačí jen spořit, odložené peníze je potřeba taky zhodnocovat. To podle penzijních společností chápe stále více Čechů…

Spolupráce manželů přinese úsporu na dani z příjmů pro OSVČ. Kdo ji může využít?

07.02.2025  |  Petr Gola

Manželé mohou spolu při výkonu samostatné výdělečné činnosti spolupracovat. Většinou se spolupráce vyplácí z důvodu úspory na sociálním pojištění,…

Zaměstnanec se vzdělával na přání a účet zaměstnavatele, ale skončila mu smlouva. Kdo bude platit?

07.02.2025

Uzavře-li zaměstnavatel se zaměstnancem dohodu o zvyšování kvalifikace, musí zaměstnanec setrvat v zaměstnání po sjednanou…

Samoplátci musejí co nejdříve změnit platbu na zdravotní pojištění, blíží se termín splatnosti

06.02.2025  |  Lucie Mečířová

Jste osoba samostatně výdělečně činná nebo osoba bez zdanitelných příjmů? V takovém případě si co nejdříve změňte částku v pravidelné platbě na…

Rodičovský příspěvek v roce 2025: s jakými změnami by měli rodiče počítat?

06.02.2025  |  Michal Bureš

Loni se otevřelo téma valorizace rodičovského příspěvku, nicméně nenašla se shoda napříč stranami v parlamentu. Jaké změny tedy čekají na rodiče dětí…

Jak řešit mezeru v pojištění, která ohrožuje výši vašeho důchodu

06.02.2025  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit podmínku minimální doby pojištění. Získaná doba pojištění následně ovlivňuje samotný výpočet…

Uchazeči o zaměstnání by mohli ještě letos získat více na podpoře v nezaměstnanosti

05.02.2025

K takzvané flexinovele zákoníku práce, kterou čeká třetí čtení v Poslanecké sněmovně, přibylo několik pozměňovacích návrhů.…

Příklady, kdy neplatíte daň z příjmů během roku, a ještě dostanete přeplatek

05.02.2025  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci během roku 2024 neplatili žádnou zálohovou daň z příjmů, a dokonce dostávali měsíční daňové bonusy. Po provedeném ročním…

Tvrdý alkohol a růst spotřební daně: jak se zvýšily ceny od ledna 2025?

04.02.2025  |  Michal Bureš

U tvrdého alkoholu se opět zvýšila sazba spotřební daně, naopak u piva se nic nezměnilo a tiché víno stále spotřební dani uniká. Jaké je zdanění u…

Úrok u hypotéky lze dostat pod 4,5 %. Velký přehled na začátku února 2025

04.02.2025  |  Lucie Mečířová

Máte v plánu si letos brát hypotéku nebo refinancovat stávající úvěr? Přinášíme přehled úroků na hypotečních úvěrech ve velkém srovnání.

Jak sníží sleva na manželku daň z příjmů za rok 2024

04.02.2025  |  Petr Gola

V případě splnění zákonných podmínek snižuje sleva na manželku (manžela) výrazně roční daňovou povinnost. Slevu na manželku však není možné, na…

Trávíte v práci většinu času u počítače? Měli byste mít nárok na placené bezpečnostní přestávky

03.02.2025

Pracujete většinu směny u počítače? Správně byste měli mít nejen klasickou půlhodinovou přestávku na jídlo a oddech, ale také…

Výpočet sociálního pojištění OSVČ za rok 2024 devětkrát jinak

03.02.2025  |  Petr Gola

Výpočet ročního sociálního pojištění u osob samostatně výdělečně činných za rok 2024 se liší v závislosti na druhu vykonávané výdělečné činnosti a…

Příspěvek na bydlení se některým lidem zvýšil. O kolik?

31.01.2025

V lednu došlo k navýšení normativních a srovnatelných nákladů na bydlení, což u některých příjemců znamená také zvýšení…

Kdy musejí zaměstnanci podat daňové přiznání za rok 2024?

31.01.2025  |  Petr Gola

Většina zaměstnanců má minimální daňové starosti, neboť veškeré daňové záležitosti za ně vyřizuje zaměstnavatel, a to včetně ročního zúčtování…

Platíte minimální zálohy jako OSVČ či OBZP? Zvyšte si platby ještě dnes!

31.01.2025  |  Michal Bureš

V roce 2025 si OSVČ i OBZP platící minimální zálohy opět výrazně připlatí. Od kdy musíte začít odvádět zvýšené minimální zálohy na sociální a…

Důchod pod 15 000 Kč? Kdo jej v roce 2025 bude pobírat

30.01.2025  |  Michal Bureš

Kdo v roce 2025 pobírá výrazně podprůměrný důchod pod hranicí 15 tisíc korun? Co má hlavní vliv na nízký důchod?

Sleva na poplatníka je tu pro všechny lidi s příjmy, ne všichni ji však mohou využít

30.01.2025  |  Petr Gola

Sleva na poplatníka snižuje přímo vypočtenou daň z příjmů. Za celý kalendářní rok 2024 i pro rok 2025 činí 30 480 Kč. Zaměstnanci uplatňují při…

Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

30.01.2025  |  Petr Gola

Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.

Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte podat do konce týdne. Jak se změnily koeficienty?

29.01.2025  |  Lucie Mečířová

Povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí má nově mnoho osob, které se dříve přiznávat nemusely. S jakými koeficienty pro daň z nemovitostí…

Daně za rok 2024: daňový přeplatek zaměstnanců v osmi častých příkladech

29.01.2025  |  Petr Gola

Za většinu zaměstnanců provádí zaměstnavatel roční zúčtování daně. Často vzniká zaměstnancům nárok na daňový přeplatek, který obdrží následně ve…

Bezpečnostní přestávka se začne poskytovat nejpozději 1 hodinu před ukončením směny

28.01.2025

Vláda v lednu schválila novou podobu bezpečnostních přestávek. Na jaké změny se mohou zaměstnavatelé a zaměstnanci připravit?

Jak porovnat ceny energií a neplatit za to osobními údaji? Změnu slibuje nový srovnávač od ERÚ

28.01.2025  |  Lucie Mečířová

Energetický regulační úřad (ERÚ) na konci roku 2024 oznámil, že hodlá letos spustit nový srovnávač cen plynu a elektřiny. Co všechno bude obsahovat?…

Zkrácený úvazek nevadí, těhotná studentka má smůlu. Deset zajímavostí ohledně mateřské

28.01.2025  |  Petr Gola

Nárok na mateřskou má pouze rodič splňující zákonné podmínky, přičemž podpůrčí doba pro pobírání mateřské je 28 týdnů (při vícečetném porodu 37…

Roční zúčtování daně: Kdy ho udělá zaměstnavatel, i když máte více příjmů

27.01.2025  |  Petr Gola

Zaměstnanci, kteří měli během roku 2024 pouze příjem ze zaměstnání a pracovali pouze pro jednoho zaměstnavatele, nemají žádné daňové starosti.…
Zobrazit související aktuality
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz