PRAHA, 1.prosince (Reuters) - Index aktivity v českém průmyslovém sektoru v listopadu stoupl těsně nad hranici neutrality na 50,6 bodu. Zvedl se tak desátým měsícem v řadě a poprvé po šestnácti měsících pod hodnotou 50 bodů se přehoupl do oblasti růstu, ukázal v úterý index nákupních manažerů (PMI).
Listopadová produkce mírně vzrostla na 53,2 bodu z říjnových 52,0 bodu, a zaznamenala tak již počtvrté v řadě růst, ukázaly údaje společnosti Markit Economics .
Také nové objednávky šly v listopadu nahoru. Hodnotou 52,5 bodu vykázaly nové 18měsíční maximum, a drží se tak nad hranicí 50 bodů již čtvrtý měsíc.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE O PMI 10/09 09/09 10/08 Index nákupních manažerů 50,6 49,8 37,8 Produkce 53,2 52,0 36,7
Pro tabulku klikněte na [
].KOMENTÁŘ
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDIT, PRAHA
"Data ukazují, že průmysl se skutečně stabilizoval, a to alespoň krátkodobě... Je to důležité pro potvrzení, že skutečně to zlepšování, které jsme předpokládali, tak se dostavuje."
"Trochu mě zneklidňuje, že to zlepšování není vidět plošně v celé Evropě. Jsou země, kde PMI nadále klesá nebo kde ke zlepšování docházelo jen pár měsíců a teď došlo k obratu zase směrem ke zhoršování."
"Jestliže je cyklus průmyslové výroby v Česku o něco zpožděný vůči zemím v západní Evropě, je otázkou, jestli nás nepostihne nějaká ta druhá vlna, ten druhý útlum, dejme tomu v horizontu tří až šesti měsíců."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Poprvé od začátku krize jsme se dostali nad hranici 50 bodů, což podporuje optimismus ohledně budoucnosti české ekonomiky. Podíváme-li se na další údaje, třeba nové objednávky, tak se zlepšují, stejně jako zaměstnanost. Takže to vypadá, že nejen PMI jako celek, ale i zpožděné indikátory se zlepšují."
"Spolu s daty (o průmyslové výrobě) ze včerejška bych řekl, že jsme z toho venku. Teď závisí na Německu a dalších zemích v západní Evropě, aby pomohly státům ve střední a východní Evropě ke zlepšení jejich výkonu prostřednictvím růstu vývozů."
VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ ANALYTIK, ING WHOLESALE BANKING, PRAHA
"Růst podnikatelské důvěry svědčí o tom, že česká ekonomika by si měla udržet růst minimálně ve čtvrtém čtvrtletí."
"Za posílením důvěry je především pokračující oživení v Německu, tedy pokračující růst průmyslové výroby, a pozitivní jsou i čísla o obnovení růstu spotřeby domácností neboli maloobchodních tržeb v Německu."
"Lze očekávat, že sentiment mezi českými výrobními podniky se bude zlepšovat i v následujících měsících a měl by být provázen pokračujícím růstem hrubého domácího produktu."
KUBILAY OZTURK, EKONOM HSBC PRO ROZVÍJEJÍCÍ SE TRHY V EVROPĚ
"Index v listopadu konečně překročil neutrální hranici, což ukazuje na příchod dlouho očekávaného zotavení podnikatelských podmínek v českém výrobním sektoru."
"Produkce a nové objednávky pokračovaly v růstu, a poskytly tak další důkaz o zlepšování poptávky, zatímco nedostatek smysluplné expanze exportních objednávek částečně odráží odeznívající vliv fiskálních opatření a šrotovného v západní Evropě, což podtrhuje křehkost zotavení."
"Zrychlení poklesu výrobních cen ukazuje na nepřítomnost inflačních tlaků po delší období. Nicméně další uvolňování měnové politiky není pravděpodobné vzhledem ke značné nejistotě ohledně dopadu dalšího snižování sazeb a nedávného oslabení koruny."
SOUVISLOSTI * Výsledek nad 50 bodů naznačuje nárůst průmyslové aktivity, údaj pod 50 bodů naopak signalizuje její pokles. * Index vychází z údajů od zhruba 300 nákupních manažerů českých průmyslových podniků.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)