* Poslanci podle očekávání pouštějí rozpočet do 2.čtení
* Vládní návrh rozpočtu podporují všechny klíčové strany
* Schodek rozpočtu je fixován na 162,7 miliardy korun
* Minstr financí varuje před masivními přesuny ve výdajích
(přidává citát ministra financí, souvislosti)
PRAHA, 23.října (Reuters) - Poslanecká sněmovna v pátek pustila vládní návrh státního rozpočtu na příští rok do druhého čtení, když se v této fázi nečekaly významnější potíže vzhledem k široké shodě na opatřeních umožňujících navržený tvar zákona.
Pro rozpočet hlasovalo 125 ze 155 přítomných poslanců, proti bylo 24 zákonodárců, výhradně z KSČM.
Po prvním čtení je závazný navrhovaný deficit 162,7 miliardy korun při plánovaných výdajích 1184,9 miliardy.
Rozpočet je založen na odhadu poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta, což by znamenalo příjmy 1022,2 miliardy korun. Pro příští rok předpokládá schodek veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Návrh by nicméně mohl narazit ve druhém a třetím čtení kvůli změnám, jež by mohly prosazovat jednotlivé strany.
"Jsem rád, že je rozpočet schválen. Věřím, že v rámci druhého čtení proběhne rozumná debata. Nebudu se bránit rozumným přesunům v jednotkách miliard, které budou řešit některé palčivé problémy," řekl novinářům ministr financí Eduard Janota.
Sociální demokracie již dříve avizovala, že chce najít 11,5 miliardy korun na udržení platů státních zaměstnanců, přímé platby pro zemědělce a dotace poskytovatelům sociálních služeb.
Janota nicméně označil návrhy za přemrštěné a varoval před výraznými zásahy do navržené struktury příjmů a výdajů.
"Je to moc, protože to bude výrazný zásah do fondu dopravní infrastruktury - předpokládám, že míří hlavně na tento fond... Ale uvidíme, co bude na papíře," dodal Janota.
Vyzval také poslance, aby se vzdali dodatečných pozměňovacích návrhů, jimiž každoročně obstarávají dotace a příspěvky svým domovským volebním obvodům.
Vláda mohla předložit rozpočet v současné podobě díky tomu, že parlament minulý měsíc schválil balík opatření, jež umožnily zúžit plánovaný deficit z původně očekávaných 230 miliard korun.
(Autor: Robert Müller; Editoval: Jan Korselt)