* ČSA prodají tři Boeingy 737, vrátí dva pronajaté Airbusy
* V plánu prodej dalších aktiv, rušení letů, mzdové úspory
* Čekají čistý zisk 276 mil Kč v 2010, ztrátu 2,4 mld v 2009
* Vlastní jmění ČSA zhruba 200 milionů dolarů
Jan Korselt
PRAHA, 26.srpna (Reuters) - České aerolinie plánují prodej tří letounů, bezcelních obchodů a dalších aktiv, aby přečkaly drastický propad na trhu letecké přepravy, uvedla ve středu státní firma.
Škrty v letovém řádu a úsporami na mzdách pak chce nyní privatizovaný národní přepravce vybřednout z hlubokých ztrát a hospodařit s mírným ziskem již v příštím roce.
"Když to uděláme hned, v tom rozsahu jak navrhujeme, tak už příští rok se firma může vrátit zpátky do černých čísel," řekl na tiskové konferenci generální ředitel Radomír Lašák.
V příštím roce by tak mohly ČSA vykázat čistý zisk 276 milionů korun, dodal Lašák s tím, že plán prozatím nepočítá s oživením na trhu letecké přepravy. Mírné zotavení očekává firma až roce 2011.
ČSA uvedly, že podle českých účetních standardů (CAS) očekávají za celý letošní rok čistou ztrátu 2,40 miliardy korun oproti ztrátě 1,83 miliardy za první pololetí.
Očekávání nicméně zahrnuje více než 400 milionů korun jednorázových nákladů na propouštění a další úsporná opatření.
Aerolinky za prvních pololetí vykázaly podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) ztrátu před zdaněním 99,6 milionu dolarů (1,77 miliardy korun) proti zisku 209.000 dolarů za prvních šest měsíců loňského roku.
Výnosy meziročně klesly o 30 procent na 486,7 milionu dolarů.
Rozdíl mezi českým a mezinárodním účetnictvím spočívá zejména ve finančním leasingu letadel, který zhoršuje výsledky podle českých standardů.
Na společnost, jež v posledních třech letech prošla razantní restrukturalizací, aby se vyrovnala s expanzí pod vedením bývalého šéfa Jaroslava Tvrdíka, v posledním roce těžce dolehla světová hospodářská krize a propad letecké přepravy.
Počet cestujících v prvním pololetí spadl o 9,6 procenta.
ÚSPORNÁ OPATŘENÍ
Aby si opatřily hotovost, prodají ČSA tři 12 let staré Boeingy 737, z nichž očekávají výnos 400 až 500 milionů korun, a to ke konci letošního roku. Dále flotila zeštíhlí o dva letouny Airbus A310, které mají aerolinky v pronájmu.
Celková přepravní kapacita se tak sníží zhruba o 5 procent.
Kromě toho plánují ČSA prodej bezcelních obchodů a vyčlení aktiva, jež nepatří k jádrové činnosti letecké přepravy, jako je odbavení nebo údržba.
Od propouštění, nucených dovolených či zkrácených úvazků si ČSA slibují roční úsporu až 800 milionů korun ročně. Společnost již dříve uvedla, že se zbaví při nejhorším scénáři až 860 pracovníků včetně zhruba stovky pilotů.
Úsporná opatření a divestice v pondělí schválila dozorčí rada ČSA, dodal Lašák.
Stát nabízí národního přepravce, ve kterém drží 92 procent akcií, k privatizaci.
Naděje na úspěšný prodej se však snížily minulý týden, když z tendru odstoupila společnost Air France-KLM <AIRF.PA> a zůstal jediný zájemce, konsorcium firem Unimex a Travel Service <ICEAIR.IC> [
].Analytici dříve odhadovali hodnotu ČSA zhruba na 5 miliard korun.
Lašák řekl, že aktuální hodnotu firmy férově ukazují údaje mezinárodního účetnictví, podle nichž dosahuje vlastní jmění ČSA zhruba 200 milionů dolarů.
(1 dolar = 17,79 Kč)
(Editoval: Martin Dokoupil)