* Koruna do konce roku zpevní o 5 pct na 25,0 za euro
* Za 3 měsíce posílí na 25,70 za euro, nejvíce v regionu
* Nejvíce letos získá zlotý, přidá 8 pct na 3,80 za euro
* Rizikem zůstává politika, fiskální konsolidace
(přidává podrobnosti, citáty)
BUDAPEŠŤ, 7.ledna (Reuters) - Hlavní měny střední a východní Evropy zřejmě v letošním roce navážou na loňský růst v čele se zlotým, i když příštích několik měsíců mohou být ještě zranitelné, ukázal ve čtvrtek průzkum Reuters.
V nejbližších měsících by se tak mohlo nejlépe dařit koruně, i když politická nejistota spojená s nadcházejícími volbami může být zdrojem nestability, uvedli analytici.
Podle mediánu odhadů 44 analytiků koruna letos posílí o 5 procent na 25,0 za euro <EURCZK=D2>. Stejný vývoj analytici předpovídali v průzkumu před měsícem.
Během příštích tří měsíců by česká měna měla zpevnit na 25,70 za euro <EURCZK=> z nynějších 26,35.
K oživení měn v celém regionu má přispět zejména nárůst poptávky na klíčových exportních trzích. Česká měna by navíc mohla těžit z očekávaného zvyšování úrokových sazeb ve druhém letošním pololetí poté, co loni v prosinci hlavní zápůjční sazba klesla na historické minimum 1,0 procenta.
"Koruna by mohla začít překonávat slabost z poslední doby, když se euro možná už blíží ke svému vrcholu vůči dolaru," uvedl Daniel Lenz z DZ Bank. "Vyvěrající spekulace o zvyšování úrokových sazeb by měly korunu obrátit k trvale posilujícímu trendu."
Viceguvernér centrální banky Miroslav Singer ve středu řekl, že Česko zřejmě bude patřit k prvním zemím na světě, jež začnou zpřísňovat měnovou politiku, i když se tento krok nedá očekávat v prvním pololetí. [
]Politická nejistota kolem nadcházejících voleb v několika zemích včetně Česka a otazníky kolem fiskální politiky však mohou být zdrojem nestability, uvedli analytici. Pokračující snižování úrokových sazeb navíc bude tlačit na maďarský forint a rumunský leu.
Za celý rok analytici nejvíce favorizují zlotý, od něhož si slibují růst o 8 procent na 3,80 za euro <EURPLN=D2>, stejně jako před měsícem. Rumunský leu by si měl polepšit o 2 procenta na 4,15 za euro <EURRON=D2>.
Analytici zlepšili odhad pro forint, když předpokládají posílení o 2 procenta na 265 za euro <EURHUF=D2>, zatímco ještě před měsícem čekali zhruba stagnaci na 270 za euro. Maďarsko patří k zemím, jež nejhůře postihla světová hospodářská krize, a očekává se, že tamní HDP letos klesne o 0,6 procenta po předpokládaném propadu o 6,7 procenta za rok 2009.
Ve druhé polovině roku by se ale tamní ekonomika mohla začít zvedat.
"Slušné ukazatele vnější rovnováhy také naznačují postupné zpevňování forintu," uvedl Gyorgy Barta z CIB.
Na základě ekonomických fundamentů ale Maďarsko a Rumunsko zůstávají zranitelnější než Česko a Polsko, což odráží i odhad výkonnosti jejich měn.
"Výkyvy trhu v minulosti ukázaly, že forint může reagovat docela znatelně, pokud se nálada obrátí v neprospěch rozvíjejících se trhů," dodal Barta.
Naopak Polsko se jako jediná země regionu loni vyhnula recesi a očekává se, že přiláká více zahraničního kapitálu díky privatizačním plánům.
"Klíčový faktor, ve kterém je Polsko lepší, je ekonomický růst," řekl János Samu z Concorde Securities.
PRO TABULKU ODHADŮ PROSÍM KLIKNĚTE NA <CEEFXPOLL01>
PRO PRŮZKUM NA SVĚTOVÉ MĚNY KLIKNĚTE NA [
](Autor: Sándor Petö; Přeložil: Jan Korselt)