(přidává další komentáře)
PRAHA, 15.prosince (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta, uvedl ve středu Český statistický úřad. V říjnu výrobní ceny stagnovaly.
V meziročním srovnání stouply ceny o 2,7 procenta, nejvíce za 25 měsíců, po zvýšení o 2,6 procenta v říjnu.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 11/10 10/10 11/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,5 0,0 +0,4 meziroční změna v pct +2,7 +2,6 -2,4
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
]OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,2 procenta a meziroční zvýšení o 2,4 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání stouply ceny potravinářských výrobků o 0,8 procenta. Největší podíl na tom měly ceny pekařských výrobků, jež vzrostly o 3,7 procenta, a ceny mlýnských a škrobárenských výrobků s růstem o 4,6 procenta. * Ceny koksu a rafinovaných ropných produktů vzrostly o 2,0 procenta. * Ceny stavebních prací se již třetí měsíc za sebou nezměnily a meziročně klesly o 0,3 procenta * Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví stouply o 0,6 procenta a meziročně o 2,7 procenta. * Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se meziměsíčně snížily o 0,1 procenta a meziročně o 1,2 procenta. * Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly o 1,7 procenta. Meziročně stouply počtvrté v řadě, a to o 23,4 procenta, když v říjnu přidaly 21,1 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly teprve osmý meziroční vzestup od listopadu roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny loni v září, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Z hlediska budoucího vývoje spotřebitelských cen je daleko důležitější vývoj cen v zemědělství... To indikuje pokračující budoucí tlaky na růst cen potravin v rámci spotřebitelského koše."
"Do konce roku a na začátku toho příštího by ceny v průmyslu měly dále růst. Důvodem jsou vyšší ceny ropy a vývoj v potravinářském průmyslu, v lednu pak porostou i ceny elektřiny."
"V průměru by se výrobní ceny tento rok měly zvednout přibližně o 1,1 procenta. Příští rok očekáváme růst cen v průmyslu kolem 2,7 procenta. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit - ropy, kovů a zemědělských komodit."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Spolu s vyššími cenami pohonných hmot budou potraviny klíčovým zdrojem jinak omezeného růstu spotřebitelských cen v následujících měsících."
"Letos očekáváme růst cen výrobců okolo 1,2 procenta po loňských minus 3,1 procenta. Příští rok očekáváme zvýšení výrobních cen o 3 procenta. Postará se o to jednak slabší koruna proti dolaru a vyšší světové ceny ropy a surovin."
"Růst výrobních nákladů 'nakazí' spotřebitelské ceny jen v omezené míře. Utlumená spotřeba domácností v první polovině příštího roku ale stále významně omezuje prostor pro zvýšení prodejních cen. Ve druhé polovině roku se míra inflace může ale přece jen mírně zvýšit."
"Vliv na měnovou politiku má toto číslo minimální. ČNB s oživením růstu cen nákladů ve své prognóze počítá."
VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING COMMERCIAL BANKING
"Hlavní zprávou je, že růst cen zemědělských výrobců dále zrychluje, což se projevuje i v cenách průmyslových výrobců, které zpracovávají zemědělské výrobky, takže můžeme čekat pokračování potravinové inflace."
"Druhým faktorem jsou ceny energetických surovin, což je celosvětový trend. Zatím se česká inflace neliší zásadně od okolního světa."
"V ostatních sektorech je cenový růst poměrně slabý, což je dáno i tím, že je slabá domácí poptávka. Lze očekávat, že oživování růstu cen výrobců bude v nejbližších měsících jen velmi pozvolné."
"Pro centrální banku toto - potravinová inflace - není zatím silná informace, aby přehodnotila svůj neutrální postoj k sazbám a měnové politice."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)