PRAHA, 26.června (Reuters) - Následují komentáře guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmy z tiskové konference po měnovém jednání bankovní rady.
Rada ve čtvrtek ponechala klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na 3,75 procenta.
K RIZIKŮM PROGNÓZY
"Debata nebyla ani tolik o inflačních rizicích, na kterých se shodovali pochopitelně všichni, ale různá váha byla kladena na to, nakolik zůstávají i obdobně silná protiinflační rizika."
"Převažující názor byl, že i ta protiinflační zůstávají dostatečně silná, aby bankovní rada prozatím o zvýšení úrokových sazeb nerozhodla."
"Rizika nejsou přesně vyvážená, a konec konců to bylo předmětem debaty a nebyla na tom úplná shoda."
"Ale řekněme, že jsou vyrovnaná až mírně proinflační (guvernér původně na tiskové konferenci použil slovo protiinflační. Centrální banka komentář oficiálně opravila). To je spíše moje hodnocení, jak já bych vnímal tu debatu... ale je zřejmé, že jednotliví členové bankovní rady to vnímali různě."
"Silné protiinflační faktory spatřujeme především v kursu koruny, který je výrazně silnější, než jsme počítali v naší prognóze."
"Druhý protiinflační faktor je vyšší než očekávaný pokles ekonomické aktivity, který jsme pozorovali v prvním čtvrtletí a je pro nás velký otazník, jak se výkon české ekonomiky bude vyvíjet dále."
"Je zřejmé, že hlavní efekty vyplývající z kursu koruny teprve přijdou a není možné v tuto chvíli přesně předjímat, jak silně bude výkon české ekonomiky nakonec ovlivněn."
K INFLACI
"Zatím se inflace vyvíjí v linii s tím, jak prognóza předpokládá, je nepatrně vyšší."
"Lze očekávat během letních měsíců,... že dojde k několika dalším šokům i do inflace a že ta pozvolná (klesající) trajektorie, kterou předpokládáme, bude na chvíli přerušena."
"Ten důvod, proč by inflace měla nebo mohla ještě trochu stoupnout, je především očekávaný vývoj aktuálně vysokých cen ropy (promítnutí) do cen pohonných hmot a regulovaných cen energií, ale také (promítnutí) zvýšení spotřební daně do cen cigaret."
"Není vyloučeno, že znovu uvidíme úroveň inflace mírně nad 7 procenty, nicméně nic to nemění na té předpokládané trajektorii v delším období."
"Nadále jsme přesvědčeni, že koncem roku nebo na začátku příštího inflace poklesne zpátky k našemu inflačnímu cíli."
K VYHLÍDKÁM ČESKÉ EKONOMIKY
"Máme za to, že jsou i poměrně silné protiinflační faktory. Jedním z nich je růst hrubého domácího produktu, pokles byl rychlejší, než předpokládala prognóza."
"Dá se předpokládat, že ekonomický růst bude pokračovat, ale otázka je nad tempem."
"Dynamika (růstu mezd) je poměrně velká, nicméně máme za to, že v tom byly některé jednorázové faktory a pokud bychom očistili růst průměrných nominálních mezd o tyto faktory, tak by se ta dynamika nejevila zase až tak značná a zas tak rozdílná oproti prognóze."
KE KORUNĚ
"Kurs koruny je významný protiinflační faktor... Již koncem loňského roku jsem říkal, že posílení kursu bylo poměrně rychlé a já si obtížně umím představit v dlouhém období obdobně vysoké tempo."
"Koruna sice byla pár měsíců stabilní, ale teď zase velmi výrazně posílila. Podle mého soudu takto rychlé posilování... asi není něco, co by ekonomika v delším období byla schopná ustát."
"Je celkem bezpečně tvrdit, že takový nárůst produktivity nemáme."
"Kurs, přestože působí rychleji než úrokové sazby, než se plně promítne do ekonomiky - ať už do ekonomického výkonu nebo do inflace - tak to nějaký kvartál trvá."
K VÝVOJI VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ
"Většina nových údajů směřuje proinflačním směrem, ať už se díváme na spotřebitelské ceny nebo na ceny výrobců, u ekonomického růstu to není jednoznačné."
"V letošním roce se očekává trochu vyšší výkon, než byla konsensuální předpověď, ale naopak pro rok 2009 trochu nižší."
"Ceny ropy, ceny benzinu jsou vyšší, než jsme počítali v prognóze před šesti týdny."
"Co považujeme za poměrně významné, jak vyhodnotit poměrně značný nárůst očekávání ohledně jednoročních (mezibankovních) sazeb EURIBOR."
"Vnímáme to zejména reakci na komunikaci Evropské centrální banky."
"Otázka je, nakolik ta očekávání, která v současné době vidíme, budou odrážet relevantní rozhodnutí Evropské centrální banky."
(Reportér: Jan Korselt; Autorka: Petra Vodstrčilová)