* G20 bude koordinovat globální ekonomickou politiku
* Reforma MMF poskytne větší váhu rozvíjejícím se ekonomikám
* G20 ponechá opatření na podporu ekonomiky, zahájí reformy
PITTSBURGH, 25.září (Reuters) - Skupina 20 předních průmyslově vyspělých a rozvojových zemí světa se v pátek chystá ustanovit správcem globální ekonomiky, a vycházející hvězdy jako Čína a Indie tak získají silnější hlas ve světovém dění.
Zkraje druhého dne jednání, jehož hlavními cíli je zajistit zotavení ekonomiky z hluboké globální recese a zavést lepší pojistky proti opakování finanční krize, se skupina G20 zavázala pokračovat v krizových ekonomických opatřeních, dokud nebude zajištěn udržitelný růst. Ukázal to návrh komuniké, který získala agentura Reuters k dispozici.
Představitelé G20 se také dohodli na kontrole excesů finančního průmyslu, které vedly k prvním příznakům úvěrové krize v roce 2007, a na společném postupu při zpřísňování pravidel pro banky týkajících se nutného množství kapitálu, jímž musí disponovat pro krytí ztrát.
Konečná verze komuniké bude zveřejněna, až lídři v pátek večer uzavřou své setkání.
Překvapivými vítězi jednání zřejmě budou rozvíjející se ekonomiky, zatímco se světoví lídři snaží doladit dohody týkající se vybudování stabilnější světové ekonomiky, reformy bankovních regulací a boje se změnou klimatu.
Pro prezidenta Baracka Obamu je jeho první summit G20 v roli hostitele testem schopnosti zvládnout současně domácí i zahraniční politiku.
Když Obama ve čtvrtek vítal lídry G20 na pracovní večeři v Pittsburghu, zákonodárci ve Washingtonu mezitím projednávali podmínky kontroverzního zákona o reformě zdravotnictví, který je základním kamenem Obamovy domácí politické agendy.
Po dvou letech finanční bouře se nyní zdá, že globální ekonomika se zotavuje daleko rychleji, než mnozí ekonomové předpovídali. Z velké části se tak děje díky ostrému uvolnění úrokových sazeb, krizovým programům půjček centrálních bank a zhruba 5 bilionům dolarů vládní stimulační pomoci.
Avšak v situaci, kdy stále roste nezaměstnanost a banky se trápí se zacelováním těžkých ztrát pramenících zejména ze špatných amerických hypoték, zůstává skupina G20 pod tlakem, aby pokračovala v ekonomické pomoci.
"Světoví lídři dnes schválili G20 jako hlavní fórum pro svou mezinárodní ekonomickou spolupráci," uvedl Bílý dům v prohlášení po společné večeři státníků.
"Toto rozhodnutí přivádí k jednomu stolu země, které musí vytvořit silnější, vyváženější globální ekonomiku, reformovat finanční systém a pozvednout životy těch nejchudších."
Tento posun znamená, že skupina G20 nahrazuje skupiny G7 a G8 - instituce, jimž dominovaly bohaté západní ekonomiky. Ty nyní podle diplomatů zůstanou platformami pro diskutování geopolitických otázek.
Skupina G20, jež zahrnuje nejbohatší národy světa i rychle se rozvíjející nové ekonomiky včetně Číny, se stala hlavním místem setkání světových lídrů při řešení finanční krize. Pittsburgh je již třetím summitem G20 v průběhu méně než jednoho roku.
Dalším povzbuzením pro země jako Čína bylo nečekané dosažení dohody o reformě Mezinárodního měnového fondu směrem k přesunutí větších hlasovacích pravomocí na některé rozvojové země. Jde o projev uznání jejich rostoucí ekonomické síly a klíčové role, již musí hrát v pomoci světové ekonomice, která se vymaňuje z nejhorší recese za posledních několik generací.
Další zpravodajství ze zasedání G20 najdete na: http://www.reuters.com/news/globalcoverage/G20
Pro relevantní grafy a zobrazení klikněte na: http://graphics.thomsonreuters.com/RNGS/SEP/G20A.jpg http://graphics.thomsonreuters.com/RNGS/SEP/G20B.jpg http://graphics.thomsonreuters.com/RNGS/SEP/G20C.jpg
(Autoři: Emily Kaiser, Darren Ennis; Přeložil: Tomáš Doležel)